paba.eu avatārs

autors:

Atlīdzību gaidas Rīgas pils apdrošināšanā

Marts 2, 2015  |  kategorija: Publikācijas

Atkal mediju uzmanības lokā ir nonākusi Rīgas pils apdrošināšana, saistībā ar 2013. gada 20.jūnijā notikušo pils ugunsgrēku, un Baltijas Apdrošināšanas nams (BAN).  Rīgas pils bija apdrošināta Baltijas Apdrošināšanas namā arī ugunsgrēka laikā. Polises ietvaros Rīgas pils bija apdrošināta pret uguns, ūdens, plūdu, vētras, trešo personu prettiesiskās darbības un zādzību risku. BAN, kas pieder Rīgas mēra N.Ušakova padomniekam Ērikam Teilānam, šobrīd atsakās izmaksāt ugunsgrēka apdrošināšanas atlīdzību četru miljonu eiro apjomā. Esam lasījuši arī Saeimas deputātu sašutuma pilnos izteikumus un arī to, ka BAN vadītājs Ē.Teilāns nebija ieradies uz deputātu sarīkoto iztaujāšanu.

Par ko tad ir šis sašutums? Vai tiešām BAN bija jāizmaksā apdrošināšanas atlīdzība un BAN ļaunprātīgi to nedara? To mēs šobrīd nezinām, un to visticamāk, ka nezina arī deputāti, jo nav publiskots Rīgas pils apdrošināšanas līguma pilnais teksts kopā ar visiem pielikumiem, pieteikuma anketām un visu pārējo apdrošināšanas līgumu raksturojošo informāciju. BAN nav tiesību šo līgumu publiskot, jo tas satur Rīgas pils īpašniekiem (īpašuma turētājs ir VAS «Valsts nekustamie īpašumi» – VNĪ) piederošo konfidenciālo informāciju un, iespējams, arī komercnoslēpumus.  Pat deputātu pilnīgi pamatotā vēlme uzdot jautājumus par šo gadījumu neatceļ likuma par apdrošināšanas līgumu uzliktos apdrošinātāja pienākumus neizpaust klienta informāciju. Savukārt Rīgas pils īpašniekiem gan ir tiesības publiskot šos līgumus, ja vien viņi tā vēlas. Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācija (PABA) aicina Rīgas pils īpašniekus publiskot pilnu ar BAN noslēgtā apdrošināšanas līguma tekstu ar visiem tā pielikumiem, lai gan deputāti, gan arī nozares profesionāļi varētu ar to iepazīties un veidot profesionāli pamatotu viedokli par šo skandalozo gadījumu.

No publiski izskanējušās informācijas ir noprotams, ka Rīgas pils īpašnieki nav apmierināti ar BAN apdrošināšanas atlīdzības izmaksas procesu.  Arī citur pasaulē lielāki apdrošināšanas gadījumi bieži tiek izskatīti ļoti ilgi. Piemēram, Ņujorkas Dvīņu torņu apdrošināšanas atlīdzība tika lemta vairāku gadu ilgā tiesu procesā, kur bija jānolemj vai tas ir bijis viens gadījums vai tomēr divi. Tiesa nolēma, ka tie bija divi gadījumi, un tad arī apdrošinātāji izmaksāja atlīdzību par abiem torņiem, jo polisē bija atbildības limits – viens tornis vienā gadījumā. Rīgas pils gadījumā tiesa pat vēl nav sākusies.

Cik zināms, tad apdrošināšanas līgumu sagatavošanā tā laika VNĪ vadība apdrošināšanas brokerus nav izmantojuši. Šeit interesanti ir atzīmēt, ka Latvijā lielākie un skaļākie apdrošināšanas atlīdzību nemaksāšanas gadījumi bieži vien ir tie, kur apdrošināšanas līgumu slēgšanā nav tikusi izmantota apdrošināšanas profesionāļu (brokeru) palīdzība. Tas attiecas gan uz privāto, gan uz publisko sektoru. Šāda sakritība ir saprotama, jo tikai un vienīgi apdrošināšanas brokeriem Latvijas Republikas likumi ir devuši tiesības profesionāli veikt vairāku apdrošinātāju nosacījumu salīdzinošo analīzi un rekomendēt klientiem izdevīgākos risinājumus.

Tāpat ir arī ar atbildību par noslēgto apdrošināšanas līgumu. Tikai un vienīgi apdrošināšanas brokeriem ir  segums atbildībai par apdrošināšanas procesā pieļautām kļūdām – likumā apdrošināšanas brokeriem ir noteikta savas profesionālās darbības apdrošināšana ar minimālo summu vairāk nekā pusotrs miljons EUR. Šādas atbildības par saviem lēmumiem nav ne apdrošinātāju aģentiem, ne apdrošinātāju piesaistītajiem aģentiem – bankām un citiem. Šādas atbildības apdrošināšanas nav arī iepirkumu komisiju locekļiem, kuri pieņem lēmumus par apdrošināšanas iepirkšanu valsts un uzņēmumu vajadzībām.

Apdrošinātāju konkurencei ir jānotiek ne tikai ar cenām (prēmijām), bet arī ar apdrošināšanas noteikumiem un apdrošināšanas atlīdzības procesu, tā ātrumu un efektivitāti. Cenu salīdzināt ir vienkārši, bet apdrošināšanas nosacījumu un atlīdzību procesa salīdzinājums ir ļoti sarežģīts, un bieži vien nav iespējams bez atbilstošas profesionālas sagatavošanās. Tāpēc, diemžēl, vēl aizvien daudzos gadījumos mēs vērojam apdrošinātāju konkurenci galvenokārt tikai ar cenu.

Pilnvērtīgu apdrošināšanas sabiedrību konkurenci galvenokārt būtu jānodrošina apdrošināšanas brokeriem.  Tieši brokeri ir tie, kuri visātrāk izplata informāciju par apdrošinātājiem, kuri ne visai korekti un ātri maksā atlīdzības, un arī par tiem apdrošinātājiem, ar kuru atlīdzībām un lietu izskatīšanas gaitu klienti ir ļoti apmierināti. Tirgū ir apdrošinātāji, kuri vēlas aizsargāt savu iegūto tirgus daļu un peļņas apmēru, un nav pārsteigums, ka šādi apdrošinātāji uzskata brokerus par peļņas apdraudējumu. Īpaši tas attiecas uz Ziemeļvalstu (Skandināvijas un Somijas) apdrošinātājiem, jo Skandināvijā daudzus gadus tirgu ir kontrolējušas tikai dažas apdrošināšanas sabiedrības, kas tur ir radījis oligopola stāvokli un lielākas cenas. Tieši Ziemeļvalstu apdrošinātāji ir tie, kuri gan savās valstīs, gan kaimiņu valstīs ar dažādām iniciatīvām cenšas kavēt brokeru attīstību, lai mazinātu apdraudējumu savam oligopola stāvoklim.

Diemžēl iniciatīvas, kas vērtas uz brokeru darbības apgrūtināšanu, ir vērojamas vēl aizvien arī Latvijā, un tai skaitā arī likumdošanas līmenī, kur šobrīd, piemēram, ir uzsākti tādi apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbības likuma grozījumi, kas paredz apgrūtināt brokeru sektora darbu.

Ko darīt cietušajiem Rīgas pils gadījumā, lai saņemtu atlīdzību?

Deputāti ir piesaukuši FKTK (Finanšu un kapitāla tirgus komisija), pie kuras it kā varētu meklēt aizstāvību, jo FKTK viens no uzdevumiem ir arī apdrošināšanas sektora pārraudzība. Līdz šim daudziem, kuri ir meklējuši palīdzību pie FKTK, tās ir bijušas tukšas cerības. Visos mums zināmajos gadījumos, kur ir bijis konflikts starp negadījumā cietušo un apdrošināšanas sabiedrību par atlīdzības izmaksu, FKTK ir norādījuši, ka tas ir civiltiesisks strīds, kurš skatāms Latvijas Republikas tiesā vai citā civiltiesiskā kārtībā. Redzēsim, vai deputātu no tribīnes izteiktais aicinājums vērtēt BAN atlīdzību procesu, dos savādāku rezultātu.

Latvijā apdrošināšanā pastāv ombuda institūts, kurā tie, kuri jūtas nepelnīti aizskarti ar apdrošinātāju rīcību, var meklēt palīdzību. Ombuds izskata gadījumus un sniedz savu nesaistošo viedokli, kuram apdrošinātāji parasti mēdz sekot.  Bet ombuds ir paredzēts tikai fiziskām personām ierobežotos apdrošināšanas gadījumu veidos. Tātad ombuds Rīgas pils gadījumā atkrīt, jo īpašnieks nav fiziska persona. Atkrīt arī patērētāju tiesību aizsardzības organizācijas jo VAS «Valsts nekustamie īpašumi» nav patērētājs.

Tātad atliek vai nu patērētāju un apdrošinājuma ņēmēju spiediens vai tiesa.  Tiesa, protams, ir ilga, un ir bijuši gadījumi, kad valsts institūcijas nav bijušas tiesā sevišķi veiksmīgas.

Rīgas pils gadījuma ieilgšanā nezinām, vai būtu jāvaino tieši BAN. Var gadīties, ka BAN apdrošināšanas noteikumi ļauj viņiem pilnīgi pamatoti gaidīt ar lēmumu pieņemšanu par atlīdzību.  Apdrošināšana ir līgums, kur katrai no pusēm ir nosacījumi, kuri ir jāievēro. Rīgas pils gadījums ir īpaši sarežģīts, jo šajā vērtīgajā objektā bija gan īrnieki (lietotāji), gan būvnieki un viņu apakšuzņēmēji, un katrai no šīm pusēm ir savi pienākumi un tiesības, un arī atbildība. Atzīmēsim, ka vēl aizvien turpinās atbildīgā noteikšana par pašu negadījumu.

PABA iesaka vismaz vienu veidu kā saīsināt apdrošinātāju pārdomu laiku pirms atlīdzību izmaksas – noslēgt ne tikai īpašuma apdrošināšanas līgumu, bet arī darījumdarbības pārtraukuma līgumu, jo tad apdrošinātājam katra pārdomu diena palielinās izmaksājamās atlīdzības lielumu. Un tas, kā zināms, ir labs stimuls ātrākiem un konstruktīvākiem lēmumiem.

1,758 komentāri: Atlīdzību gaidas Rīgas pils apdrošināšanā
 1. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly infvrmatioe. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 2. entri sempoi untuk hujung mggu nih…memang cun la.. hari ni baru boleh on9 lama2…bru habis orientasi MDHAFiZ.NET recently posted..VA:F [1.9.22_1171]please wait…VA:F [1.9.22_1171](from 0 votes)

 3. I got a warning message from my Avira AV when I opened your site. Do you know why this occured? Could it possibly from your advertisements or something? It really unusual and I hope it was harmless? Come on, it’s my new notebook…

 4. Dani: comecei a assistir com a AXN. Eu não sei se vou me encantar pela Ellen, mas começo a achar a Patty louca. Ontem eu vi uma cena dela que me remeteu ao filme Atração Fatal, risos.

 5. The communist party kept its policies on restricting private ownership from the 40′s to the 90′s. However Mao’s Great Leap Forward introduced even more extremes revoking private ownership almost completely and it caused Famine and Economic decay throughout China this is why his policies where abolished. Tienanmen Square was the people calling out for change and free Entrepreneurial policies, now Bourgeois allowed to exist in china once more.

 6. Excellent site, keep up the good work. I read a lot of blogs on a daily basis and for the most part, people lack substance but, I just wanted to make a quick comment to say I’m glad I found your blog. Thanks,A definite great read…Elenora

 7. merci merci merci merci merci merci merci merci merci merci mercimerci merci merci merci merci merci merci merci merci merci mercimerci merci merci merci merci merci merci merci merci merci mercimerci merci merci merci merci merci merci merci merci merci mercipour cette séance photo, ça a été une vraie belle surprise quand on a vu le résultat, t’es vraiment douée !!!

 8. Maybe. The San Francisco earthquake is thought to have been 7.9 magnitude and did not – really could not – produce a tsunami. We also have to wait and see what the relative impact of the earthquake and tsunami were on Fukushima Daiichi.

 9. Giocare a fare la turista nella mia città è una cosa che amo molto e che riscopro ogni volta che torno da un viaggio, o annusando l'aria in una giornata qualunque. Proprio come hai fatto tu. E le tue foto, il tuo sguardo, sono sempre speciali. Brava Wonder! P.S.: anche a Torino c'è qualche real social network, con sedie che aspettano fuori tutta la notte le chiacchiere del giorno dopo

 10. Thank you for posting these, they’re so awesome. I love the last guy especially. I’m obsessed with YouTube for a variety of reasons but one of the best is that it gives marginalized people an opportunity to express ourselves and show what we can do, in ways that are rarely portrayed in the mainstream media.

 11. El juez será accionista de alguna bodega?O partidario de Aznar, cuando dijo aquello tan gracioso de ¿y quien le ha dicho a usted lo que tengo que beber?saludos

 12. Always refreshing to hear a rational answer.

 13. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 14. Was totally stuck until I read this, now back up and running.

 15. Hej Camilla,Jeg hÃ¥ber, du er kommet godt igang med kuren?Hvor er det bare super flot, at du har tabt 52 kg – det mÃ¥ have krævet en hel masse viljestyrke.Mht antallet af æg, sÃ¥ har jeg faktisk ikke noget tal for, hvor mange du mÃ¥ spise. Jeg vil tro, jeg selv spiser æg 3-4 gange om ugen.Hilsen Sanne

 16. Hola Angel, A lo mejor me he perdido algo nuevo de este tema últimamente porque no hago más que recibir preguntas sobre ello. Mi respuesta es que no tengo respuesta. Cuando haya algo firme sobre lo que opinar, podremos formar un juicio y tener una idea de a que atenernos. De momento son todo especulaciones que no tiene sentido valorar. Un saludo y suerte, Ángel.

 17. Skype est génial pour les communications si votre correspondant est aussi membre. Par contre, SkypeOut n’est pas le + compétitif et plutôt cher pour les appels de/vers portables; en plus, il faut sans cesse recharger son compte. Mieux vaut trouver un autre plan (je vis aux U.S. et utilise 3U, excellent.)

 18. “It all misses the point, anyway. Whatever the truth about Cathy Henderson, executing someone puts blood on all our hands. There’s no moral high ground in wanting someone to suffer and die.Posted by: Benny Etham | May 09, 2007 at 04:33 PM ”Cathy should have considered the consequences before she murdered our helpless baby. The blood is on her hands, not ours. Remember that Baby Brandon is the victim, not Cathy Lynn Henderson. He is dead. She is not.Grandmother of Baby Brandon

 19. grazie mille per i tuoi commenti! Soprattutto il secondo è molto consolante :)) Trovo che quello che scrivi è esattamente in sintonia con quello che penso io: ognuno deve trovare la via giusta, io però non ho ancora capito qual è la mia e mi sa che non lo capirò finchè non mi ritroverò nella situazione.

 20. DHS is the problem not the solution to ID theft, election fraud and collusion to forged birth records. Even a fool can see Napolitano is complicit in covering for barry soetero and his forged PhotoShop birth record, forged Selective Service registration, fraudulent SS# and total scam as putative president.The proof is the continued non-vetting and dismissed court cases. Why wouldn't the courts want to verify the ballot candidates?

 21. I like the valuable info you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here! Good luck for the next!

 22. An stimulating communication is couturier scuttlebutt. I cogitate that you should pen statesman on this message, it strength not be a taboo individual but mostly fill are not enough to communicate on such topics. To the next. Cheers like your Blog About Stuttering In Adults | stutteringinadults.org.

 23. dit :Exact Etienne. Toutefois ces logiciels auront une chance d’être considéré versus les comparables propriétaires. Que le meilleur gagne maintenant.

 24. These are stun­ning Lau­rie! The girls are GORGEOUS!! Those sib­ling shots are to die for, and I’d need the shot of them on the shag rug HUGE if they were mine…stunning how sim­i­lar yet dif­fer­ent they look…both lovely! I’m so glad I don’t have to choose which images to buy…I’d have to have all of these!!

 25. Je rencontre de gros probleme avec mon marchant de journaux qui apparrament a des problemes pour recevoir les pieces pour le montage de la ferrari enzo. Evidemment je suis tres decu car j’investissais dans cette maquette qui me tennais a coeurQue dois je faire pour ESPERER pouvoir monter cette maquette!!!!!!ALTAYA A L’air de nous prendre pour des imbeciles et uniquement nous avoir pris quelques sous!!!!!!!!!!!! Je pense ne pas etre le seul dans ce cas!!!!!!!!!

 26. Hallo Christian, es ist natürlich immer ein abwägen. Möchte ich den Schlaf mehr genießen oder ist es mir wichtiger, die anderen Dinge zu erreichen?

 27. Have you looked into Big Cartel, Ecwid, or Shopify for integrating a shop to your website? They are pretty easy to customize to match the branding of your site.

 28. I was just looking for this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 29. This pasuk means to me that all of our sustenance is dependent on HKBH, whatever I do get/achieve comes from Him, in the final analysis, not b'kochi v'otzem yadi.I do think it a bit presumptuous on your part, R. Natan, to assume that the rest of us have been robotically saying this pasuk like simpletons.Many of us do wrestle and interpret to the best of our abilities.

 30. Way to use the internet to help people solve problems!

 31. t,Aim has nothing to do with it.Experience is a bitch of a teacher. It’s a long and uninteresting story, and parallels the one Tam was describing. Almost the exact same thing happened to a friend several years ago, you see, and a .22 was all he had. After a whole clip, he called me up for more firepower, as he was sure that that was the cure that was needed.For all it’s worth, I was trying to be funny, although serious at the same time.

 32. Surprising to think of something like that

 33. I am still to live for the day when I forget to put a perfume on but I'm already at the point where if I do not write it down the same day (or the next morning – the latest), in a couple of days I have absolutely no recollection of either what I tested or what I thought about those perfumes).I hope your last week before the vacation goes really fast.

 34. Certo che definire Ratzinger prima sessanttottino poi neocon è come dire ? un abuso di “slogan” e luoghi comuni da far accapponar la pelle a chiunque abbia un po’ di cervello.

 35. Thanks for sharing. What a pleasure to read!

 36. I live in Canada, and these are really beautiful, you are so cute and I can’t even think about how much it would cost for shipping. If you do know, is there Forever 21 in Canada?

 37. Aimee Jorani Very helpful post. I deleted my personal facebook account that was linked to an older business page. I opened up a new business page directly and find using it like this a little more problematic. I am hoping you can help. 1. I didn’t mean to link my notes page to my business page, so I am not able to write any notes, is there a way to reverse this? 2. When I comment directly on a page that I liked, my name does not show up, there is no image and name to my post. How can I change this? Thank you.

 38. Mexico is doing quite well in the kicking arena! so fun to watch so many people watching the World Cup!Me I just want my pumpkins to grow, draw a few lines, and read some great blogs like yours!

 39. Hi generally there! I’m at the job browsing your site from my personal new i phone! Just desired to say I really like reading your website and look forward to all your current posts! Keep up the superb operate!

 40. On the “glass half full” side: At least they haven’t figured out how to act completely like DVDs. “I’m sorry, I don’t believe you actually read every word of those four pages. That should have taken you at least five minutes. I’m not going to let you get to the table of contents until that time’s up.”Ah! So *that’s* the real reason they want Javascript on e-readers!

 41. You’ve really impressed me with that answer!

 42. These look fine as trousers – as you say it's those cheapo thin leggings which should never be worn as trousers – the ones which are so thin you can see the label attached to the inside of the back waistband!

 43. This is way more helpful than anything else I’ve looked at.

 44. LOL – I can’t believe you bought it and then posted it online. You are funny.Why are you having a party where all the old cat daddies hang out? You are way too young to be having a function in that spot. I’ll be there to pass out Freedent gum and Tums.

 45. This pumpkin bread was absolutely the best! It was done to perfection after exactly 65 minutes and so simple to make. It didn’t last long at our house … am already thinking about making it again! Thanks for all the great recipes … I love how they are presented with the stories, pictures, and helpful instructions.

 46. slm..sy syorkan agar puan maenamglkan herba khusus iaitu paramaria plus dan kopi radix utk mengatur sistem tubuh termasuk kitar haid..pastikan puan dapat rehat yg cukup tepat pada masanya serta air putih yg cukup..elakkn makanan yg tak sepatutnya.

 47. Bom Dia,Sou engenheira de Produção e gostaria de saber quais os procedimentos para abrir uma empresa prestadora de serviços de manutenção predial e instalações de aquecedores solar? Com esse título de engenheira de produção eu posso abrir esta empresa ou é necessário uma especialização na área de civil? Como devo proceder? Por favor,me ajudem! Grata!

 48. Just was wondering where the earings are from? I have been looking for some since seeing this post and can't find anything quite as nice..Can you let me know!

 49. Moje najsłodsze święta…. były wtedy, gdy rodzice pracowali w firmie która dawała paczki dla dzieci z bratem mieliśmy po 2 wielkie reklamówki słodyczy hehe to były najsłodsze święta 😀

 50. Awww yum, yum..this looks incredible and the recipe easy to make. Now I can make sweet and sour sauce ( I think all the ingredients are available here).

 51. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about Dwa marzenia to nie byle co | Blog Łukasza Sośniaka .

 52. Now here’s the problem: there is nothing even vaguely secessionist, or violent, or extremist in the material on the SCCOR website–Please grow up. 1) The “R” stands for regiment. 2) Crossed guns in the logo.3) Michael Savage quote. These guys are ATF shoot outs waiting to happen. jaso330

 53. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 54. An equatorial climate characterizes much of northern Brazil. There is no real dry season, but there are some variations in the period of the year when most rain falls.[149] Temperatures average 25 °C (77 °F),[151] with more significant temperature variation between night and day than between seasons.

 55. Jeannie · “there’s a reason they call things an art, you know?” never thought of that.. but mm, so true. i love this. thanks, shannalee. happy birthday to your dad!

 56. Olen samaa mieltä, erinomainen lahjaidea!Minusta nuo kirjat ovat jo niin houkuttelevan näköisiä, että sarjan haluaa kerätä jo siksi. Onneksi sisältökin on varsin onnistunutta!

 57. Şi eu am devenit fan Kush şi al realismului metaforic Am tot căutat şi alţi artişti care să abordeze stilul, dar nu prea am găsit Happy WW!

 58. Being Brave means doing the hard things. Pushing through even when you don’t want to. Facing the truths even when they scare you. Being brave means putting on your big girl panties and stepping out onto that stage. Being brave means holding your head high and loving who you are, being the best that you can be. It means not worrying about what other people think of you. Living your life in an authentic and true manner. Being Brave is really hard to do, but it is worth it.

 59. Wow. The joy of reading your blog is that you never quite know what you will blog about next. Sometimes you amaze me so much so I am lost for words.Love the sunnies there totally you and those tights make me smile a lot too, you Vix are one fabulous friend xxx

 60. Hello, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 61. “…a camera designed by engeneers, not necessarily a camera designed for photographers…”So it’s kind of the PS2/PS3 of cameras?“It feels like… like the entire camera’s user interface is built around this sensor”Yep…

 62. márc24Orsi Már többször olvastam az asszertív magatartásról, és igyekszem is egyre többször alkalmazni, a 4. ponttal kapcsolatban azonban szívesen vennék tanácsokat. HOGYAN kontrollálja az érzelmeimet. Sajnos, többször elÅ‘fordul, hogy elsírom magam kínos helyzetekben – vizsgán, fÅ‘nök elÅ‘tt, hivatali ügyintézésnél -, de ötletem sincs, hogy tudnám elhagyni ezt a gyengeségemet. Pedig nagyon szeretném. Minden jó tanácsot örömmel fogadok

 63. Nice article. Some days I wish that we could jettison one of our vehicles (especially when I have to write a check for the insurance), but that would not mesh well with our current lifestyle. We make up for it by not making unnecessary trips, and other self-reliant measures.

 64. Wil-I think you are right. I think I reversed Arafat and Abu Mazen in my mind. After listening to the flim flam and hot air from those two, it all sounds the same and easy to confuse them. I bet their swiss bank accounts are not confused. :)Thanks.

 65. I leave a response when I like reading an article on a website or if I have a little something of merit to contribute towards debate. And on this post I was definitely moved enough to leave a remark I do have a lot of basic questions for you if it’s allright?. Could it be simply me or do some of these comments come across as coming from brain dead folks? And, if you are posting on additional sites, I would like to keep up with anything fresh you have to post. Could you list every one of your community pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile? Thanks!

 66. The cliche rebuke, Latin America […] notice how none of the Afro-Asian colonies of Spain/France/England throughout the entire world didn't become a bunch of mixed-race people who lost their culture, language, etc.Last time I checked, the languages spoken in India (Indo-Aryan certainly, and probably Dravidian) are not native to the country. Neither is the native religion, Hinduism free from the influence of religion of the Indo-Aryans. So, Latin America is a much better example than the colonies where people kept their "culture, language, etc."

 67. yeah fighting “communism” by acting like a communist lovely. this clown ly tong only does these types of things because he knows the sheep in the viet community who “donate” to him will continue to donate making sure he never gets a job. he’s a filthy communist panhandler and the only people dumber than him are the ones dumb enough to actually give him money. what a disgrace.

 68. It’s a joy to find someone who can think like that

 69. Just A Reminder The Very Best Post-Debate Punditry will Be On MSNBC~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Matthews will be Spazzin’ Out on the floor. Beady Eyed Porker Ed Schultz will SQEEEEEAL Maddow will continue to point out the irony that is only obvious to chicks with Adam’s Apples and Strap-On’s. Al Sharpton will continue to Morph Into a Suit with a Wart Growing out of it.

 70. Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look.I’m definitely loving the information. I’mbookmarking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blogand wonderful style and design.

 71. salam alakum,I tried your recipe but it doesn’t taste same as my someli friends bread taste. their’s sweeter in taste I found this tasted the same as pancakes. so I decided to just eat with honey and dates for suhoor.

 72. sian pulak aku tgk anzalna.. maybe dia still baru n reti kot nak cover2 line sket.. patutnye si reporter pandai2 la cover sket utk mengelak jadi kes mcm ni.. aku x salahkan neelofa sebab memang patut dia bertindak mcm tu.. she proofs that her 10A’s is worth it..

 73. Thanks for another green mango recipe. They drop off the tree before ripening and we need to use them creatively. I had a fritatta with one this morning.

 74. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info particularly the last part I care for such info much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 75. I do accept as true with all the concepts you’ve offered to your post. They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are very short for newbies. May just you please prolong them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 76. checking if I understand you correctly:Are you saying it is OK to be unloving and taunting if someone’s statement is untrue and possibly harmful to many people?I am not saying if I agree or disagree with that position, I am just asking if that is what you are saying?[Remember, Gary, I am asking – I am not “twisting your words”]

 77. Danke Euch – aber komisch. Auch wenn ich die Datei entpackt in den DL-Ordner verschoben habe erscheint die nicht im Launcher. Mit dem Doppelklick das funzt bei mir auch ständig nicht, das war gestern richtig mühevoll und zeitaufwändig nur die DL für Sonnenberg zu installieren. Öffnet Ihr den Launcher also erst später? Ich hatte den ja nebenher schon auf. Ob es daran liegen kann?

 78. M we should take him to the beach, then give him a treat, then take him to the park, then give him another treat, then take him to the river, then another treat. He’ll pass out from the sheer enjoyment and exhaustion Thanks Isaak – and hi! Hi to Wendy and Matthew too Penny: FANG?! That’s brilliant! Next time someone makes a joke about how fierce (not) Paco is, I’ll introduce him as Fang

 79. You’re a real deep thinker. Thanks for sharing.

 80. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution & assist other customers like its aided me. Good job.

 81. I guess I am one who believes that momentum matters, and this might be Anglides October surprise.Never under estimate the power of an idea to get people to stop and listen.

 82. Seriously? You can get leprosy from Snooks? Oh, wait, it's armadilloes who get leprosy if they touch Snooks, right? That makes more sense. I'm glad I straightened that out for me. Now, what were you saying about some deep-fried armadillo nuggets?

 83. Bonjour je suis étudiante et recherche des informations sur la vie quotidienne des forains et leurs conditions de vie sauriez vous où je peux trouver ces informations,Merci de vos réponses!

 84. Sou uma sortuda… Zero cabelos brancos, aos quase 34!! Descobri um branco há uns anos, mesmo na franja. Arranquei-o sem piedade… Até hoje, não voltaram a aparecer. 🙂

 85. I love reading these articles because they’re short but informative.

 86. Daca ai date care preferi sa ramana private, nu trebuie sa le stochezi in cloud, pe serverele Google. Dar poate fi folositoare solutia, mai ales cand ai date legate de munca (prezentari, documente, aplicatii, etc) si back-up. Intr-adevar, si eu as fi preferat sa am mai multe optiuni in privinta intimitatii. Dar chiar daca nu ai conturi pe Facebook, Google si alte site-uri, calculatorul tau tot poate fi accesat din exterior. Ceea ce face datele de pe hard-ul tau la fel, sau chiar mai putin sigure decat in contul Google.

 87. Deadly accurate answer. You’ve hit the bullseye!

 88. I love the questions! I think my answers would be different for most of these depending on the day. And I’m not really sure why January is the first month either. I’d have to google it.

 89. Cuffless trousers to prevent the eater from spoiling the metal? For the GMAW process using 1.2 mm wire, this would require that the most used tool. The major advantage of through-the-arc systems were limited in application to prevent entry of sparks and excessive heat. {||||

 90. Oups!KTK dort donc,lire « dernière carte » ou « dernier menu » et non « dernière carte du menu »Une remarque acerbe de gagnéeMettre un s à taggliatelleet de deuxPour la suite, en fonction de son humeur au réveil!

 91. I suppose because I am older, I see things differently. The trauma I experienced was not from living in the ghetto but from the world outside. The black people I grew up with were teaching me how to survive in a world that I had no claim on. I learned from the lawyer that lived down the street and from Floyd, the wino who was a Korean war veteran. The one thing they taught me was that you might have this or that problem but you got to "man up" and keep on stepping when you have people depending on you.We are not a broken people that need to be labeled and written off.

 92. I feel so much happier now I understand all this. Thanks!

 93. nov04 Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Regards!

 94. , I can only express gratitude for the situation, as I was moved by how the effort I spent praying metaphysically about the situation played out in my friend’s heartfelt and genuine forgiveness of the woman.  |  

 95. car rental araba kiralama araç kiralama firmaları türkiye web tasarımı, internet sitesi google optimizasyonu eskort kızlar escort bayan escort girls. bayan erkek eskort servisi istanbul ankara izmir arkadaşlık siteleri, bayan arkadaş arıyorum köpek eğitimi ve bakımı. K

 96. · Oh, I have almost completely switched over to soaking because it is so much better for digestibilityand absorption of nutrients. It also seems to make baked goods with whole wheat flour more tender, like white flour. Thanks for another recipe to add to the repertoire!

 97. preorder the book when I first heard about it. I have slept on the trampoline on the farm and in upstairs of the bunkhouse/kitchen (at the first Farmgirl campout) I think now is the time to sleep in the wall tent: ) JoAnn

 98. That’s what we’ve all been waiting for! Great posting!

 99. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 100. Hey, a fellow Tough Mudder guy! I’m Colorado, 2011. Awesome! Good looking out, Billy, and I appreciate the nice comments. Yeah, I’m a big proponent of getting the T-spine wrecking ball strong and durable. Solves a ton of issues with virtually every lift!

 101. Juno is the craziest and funniest and different kid there is, with a splash of impossibleness. You don’t think it but you are a great mum for her and to her.

 102. ForhÃ¥pentligvis ahr din gode bloggvenninnen vært hos deg..dere har delt vin og hyggelig prat… det er alltid like hyggelig Ã¥ møte nye venninner som kan ha det kjekt sammen.:klem O=)

 103. One of my favorite bloggers authors a blog titled: onsimplicity.net She’s awesome! Often reminds me that it’s ok to keep things simple ya know.Ricardo Buenos last blog post..TypePad Gets A Facelift: some cool new community features!

 104. Hi sweetie! Well, you should learn to knit! Trust me, it’s looks more difficult than it is, most if it is math when you start knitting the difficult stuff!I hope you have a great New Years!! The Christmas Day in was nice, but now I have to get around in the cold leftover snow and go to my Aunt’s tonight

 105. FORTUNA,idomu jei susituoktum tu su juo,jusu vaikai irgi musulmonai butu?jei rupi mano nuomone,tai kategoriskai pries tokia draugyste,pazystu daug muslimu,nes gyvenu uzsieny,man jie bjaurus ir ju paprociai,vien ryzius eda,nesiprausia,barzdoti,apzele…laukiniai.

 106. We need a lot more insights like this!

 107. Mi stupisce davvero che sia diventato virale. E' come con le catene di mail: guardi il titolo, dici "ah, è a fin di bene", e invii.Quanti pozzi d'acqua si sarebbero potuti scavare per dar da bere agli assettati? Beh, anche a quelli in piedi, dai…:-))

 108. What I find so interesting is you could never find this anywhere else.

 109. Sorry not awake! Maybe I was if you take our time change into consideration?!? I’m having weird dreams but not the insomniac issue and a real bad habit of getting up at 3a for no apparent reason … day after day after day.

 110. Dr Ballesta, quisiera saber si en Venezuela o en colombia hay algun centro donde realicen la operacion para la diabetes tipo 2;ademas quisiera saber si un paciente con peso 51 k es apto para la operacion.Gracias de antemano por su pronta respuesta.

 111. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 112. These topics are so confusing but this helped me get the job done.

 113. neg sanal bn.ihenh burtguulsen humuusiin ihenh ni germanaas, ter dundaa berlinees ih bn. tiimees ted gertee bgaa gedeg utgaar uur hotuudad bgaa mglchuudaa tulhuu oruulbal zugeer bus uu, heden hun ch gesen iluu oroltsbol heregtei gej bodoj bn. Berliniihend zochid buudlyin zardal hereggui bizdee

 114. Cheers pal. I do appreciate the writing.

 115. Olen surkea kokkaaja. Jos löydän keittokirjaa selatessani HELPON oloisen reseptin suosimistani raaka-aineista innostun aina kokeilemaan. Kauheinta on kirjat, jotka mainostavat ohjeiden helppoutta, mutta kokatessa ilmeneekin, etten osaakaan liekittää/kandeerata/fileoida. Helppoja herkkuja nopeasti – ei tullut cremé bruleeta ei…

 116. ) o man rodos cia legaliai,nes kai dirbau tuo spameriu omnije, jie net neslepia, kad supirkineja numerius is kitu operatoriu ir uz tikrai nemaza pinigu suma. Tik gaila nepamenu tiksliu skaiciu jau..

 117. There are generally certainly plenty of details like that take into consideration. That is a great point to create up. I provide the thoughts over as common inspiration but clearly you will find questions like the one you talk about where the most important thing will be in honest good faith. I put on? t understand if recommendations have surfaced around things such as that, but I am certain that your task is clearly referred to as a honest game. Both girls and boys feel the impact of simply a moment’s pleasure, for the remainder of his or her lives.

 118. Good to see real expertise on display. Your contribution is most welcome.

 119. I am an Obama supporter, but, for what it’s worth, you are my second choice. I see your belief in the U.S., and that you are willing to share your thoughts even when others may disagree with them. Being able to stand up, surrounded by far-right conservatives, and denounce the Bush administration and call for the end of the iraq war is a bold, and admirable act. Stay in the race, and present a better alternative for Republicans.

 120. Aby to bylo veselejsi, tak jeste navic takovym zakum (a nejen jim) nemuzete dat na druhem stupni petku, protoze "kazdeho jde prece vytahnout na ctverku" a tak se naprosta ignorance zaku i rodicu hod na krk uciteli a prakticky se zakazou davat petky.A pozor, ona to kontroluje i CSI a beda, jak je petek vice, nez nekde jinde… Ty Ty Ty.

 121. Thanks Melanie! I was just brainwashed by Rick Steves at a young age to prioritize my spending around travel, haha. Maybe not always the wisest investment, but definitely the most fun! If you ever make it out to California, I will have plenty of tips for you!

 122. Know the feeling, asta’vara mi’a crapat ditamai hdd de 500gb si am pierdut tot.M’a luat paranoia de atunci si i’m backin up every little shit.Good luck, kid! 😉

 123. SEif I’m not trying to marganilze you but everything you have piosted is contrary to being the live and let live sort. Nor have I ever seen anything posted by you that would classify you as a liberal leaning libertarian.

 124. Pour nous, les masses … pas bon. Bien au Maroc, sont de véritables spécialistes. Nous avons été surpris que le fromage Philadelphia est dans le couasant. Très bon. bisous

 125. Well put, sir, well put. I’ll certainly make note of that.

 126. 0  0So what exactly are your thought's on just the post alone? I'm curious to know,you and Benjamin appear to be intelligent men on here. I read Benjamin's thought on the post and now I want to know yours so I would like to get a response.

 127. The ability to think like that is always a joy to behold

 128. From what I read, Reagan's library was full of books he'd read and reread and written in. He wasn't an intellectual by any means but tried hard to understand what was going on around him. I can't see how he could devote his life to that, make a living and be a Good Daddy too. My father was the same way, writ small of course. That's what men did, before so many new expectations were piled on them. I think Ron is miffed that he didn't get to know the Big Man better.

 129. A gdy jestem w niej, Mam pomysł na Twojej stronie tytułowej Dilema. Dlaczego nie podzielić różnicę i wysłać coverletter że jest wypełniona 50% ze słowami mocy i 50% ze słowami dolnych mocy. Nie sugeruję wziąć udział w Buttsex Surprise na coverletter, ale co masz do stracenia coraz nieco agresywny na jednym lub dwóch z nich? Spice to trochę.

 130. Voilà des explcations qui m’auraient aidée dans ce que je voulais faire au départ … Mais je doute d’arriver à faire si bien ! Photos sublimes comme d’hab. Pour les cerises, je suis sûre que tu as fait EXPRES de publier la photo APRES les avoir mangées … Tu savais que tu nous ferais baver d’envie ! A bientôt pour le récap ! Bises

 131. Os comentários sobre o caso desse delegado ser promovido, foi uma “vingacinha” do nosso ilustríssimo Governador, pelo fato do ter tido um boatão que seria estratégia do governador, pra melar a campanha do PT.Será que a política é suja a esse ponto?#credo#

 132. Thank you, Tash, and thank you dversepoets.com.Posting just 3 Spring Tanka and 3 Spring Haiku…..ACHOOOO!These allergies make me feel drunk.Lady Nyo

 133. Ach, und kannst du mir noch schreiben woher du das Regal hast und wie viel es gekostet hat?Ich wäre dir sehr dankbar.Lieben Gruß :*

 134. moctavio,“Is this problem going to be solved if you distribute money? No.”I disagree, and have justified with arguments. I haven’t seen yours regarding how you know so confidently that people having guaranteed cash above the poverty line would not tend to move to places where their money would go a longer way, or provide themselves with improved living conditions.–

 135. You’re a real deep thinker. Thanks for sharing.

 136. zaglÄ…dam do Basi zaglÄ…dam i spać mi siÄ™ jakoÅ› zachciaÅ‚o ,ale ja dzielnie herbaty jeszcze naparzyÅ‚am 😛 i dalej do Basi zaglÄ…dam i jest , jest Basiu takie kwadratowe florentynki to jak kolorowe sztabki wyglÄ…dajÄ… , mi przypominajÄ… takie sztabki z zdrowej żywnoÅ›ci z poczÄ…tku lat 90 ubiegÅ‚ego wieku-np malinowe nazywane byÅ‚y -dobra nowina w Å›rodku malina itd PiÄ™kne te twoje ciasteczka , warto byÅ‚o czekać i pić herbatÄ™ coby nie usnąć

 137. We’ve arrived at the end of the line and I have what I need!

 138. 01/07/2010 – 11:00pm¡La penultima! aparece noticia “Blatter pide perdón a Mexico e Inglaterra” empiezo mi comentario por un conocidisimo refrán español ¡Despues del burro muerto la cebada al rabo! y continuo la exposición me aparece un aviso en rojo diciendo que me atenga a las normas ¡Tuve que suprimir el refrán!

 139. Os meus pés cabem nessas meias?São bué de giras!Ainda bem que se divertiram no Carnaval, cá por casa foi mauzinho.Parabéns e sucesso com s loja muitas vendas.

 140. Minhas férias vai ser perfeita se tiver esses três livros no criado mudo perto da minha cama. Espero que a sorte esteja do meu lado!!!

 141. I was lucky enough to be invited to share in this one. It was amazing how all the various sauces and vegetable flavors combined to replicate the flavor of A1 sauce. Each of the sauces was incredibly flavorful on its own, though.

 142. fatgirlphd 19 October, 2012  6:03 pm Awww, thank you! I’m so glad you think it could help – and I’m working on a meal plan and fitness programme that should hopefully give you everything you need 🙂 Much love to you too!

 143. Nazi salutes in written form, vocally, and even straight-extending the right arm with or without the phrase, are forbidden. It is a criminal offence punishable by up to three years of prison. I wonder why these guys were not arrested.

 144. I really appreciateded I just walk away by Celine Dion. I was wondering if you we could share some sheets by Vaya Con Dios. I'm great fun of them and I can't find them anywhere. Thanks and keep up the good work

 145. Ahsan – CodeIgniter supports both PHP4 and PHP5. I’ve been using it to write PHP5 apps for almost a year now and can report that it works great.

 146. Selvom det ikke er hverken sjovt, nytænkede eller “overskudsagtigt”, sÃ¥ ville jeg da bare ønske at have sÃ¥dan en skrÃ¥stol, sÃ¥ jeg kunne nÃ¥ et hurtigt bad (uden at være afhængig af at vores datter er faldet i søvn, eller nogle af de andre smÃ¥ praktiske gøremÃ¥l i løbet af dagen!

 147. This is an article that makes you think “never thought of that!”

 148. you can change with Layout Switch… We try with Ctrl+Shift but I prefer Right Ctrl for Layout Switch. You Can see how to use in Application > Zawgyi > Zawgyi Keyboard. I wrote about detail with pdf.

 149. Per rimanere in tema: chiamando il call center, è possibile ottenere PIN e PUK di una SIM Postemobile semplicemente fornendo la data di nascita, l'ho fatto un paio di giorni fa. Nemmeno l'uso del cellualare come secondo controllo di autenticazione è così affidabile.

 150. I know Bradbury was infamous for his dislike of the Internet and cell phones (“too many machines”), but I doubt he would be unaware as to their uses or what a Kindle was. He was stubborn, but he was a very good science fiction (speculative, if you prefer) writer.Oh, and read The Illustrated Man. Excellent anthology.

 151. samanheng~heng m1 (av *hange saman)  1(nøye) samband ha, stå i s- med / det var god s- mellom kapitla / lese, sjå noko i s- dvs som ein heilskap  2klar tankegang, orden det var ikkje s- i førelesinga  3omgjevnad, plass sitatet var rive ut av s-en  4eigenleg, verkeleg måte, ordning, skipnad ein må vere fagmann for å skjøne s-en

 152. I am really inspired with your writing talents as neatly as with the format in your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice high quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 153. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 154. Hofer,I like you too. See how much harmony we have tonight. We don’t agree very often Hofer, but we respect each other. Let’s keep it that way. We are both fans of the 49ers. Just different types. I’m just not a fan of our starting QB. I know I just revealed a secret to you. Don’t tell anyone! Bwahahahahahahahahah!

 155. Ana comentou em 10 de novembro de 2011 às 13:18. Júlia,já que vc resolver fazer um cabelo retro, pq nao fazer uma maquiagem tambem retro, tipo os classicos olhos da Twiggy? acho que seria uma otima ideia, hahaha!suas maquiagens são perfeitas!bjoos

 156. Angeline, you can just push the pipping tip in the center of the cupcake and pipe the cream till fill up to the top.Lite Home bake, just follow the recipe and i am sure you can get the same result..Happy trying!

 157. I hear you! I was doing so well with the C25K thing & then suddenly it was all gone. I’m back in the gym now. I’ve decided to be less ambitious & aim for a workout everyday this week rather than aiming for 30 whole days.

 158. Mais que c'est joli tout ça! Et quelle belle déclaration, j'en ai des frissons…Très heureux anniversaire et longue vie à votre beau couple! Gros gros bisous ;o)

 159. Thank you hun , for all the beautiful kits. Your work is amazing. It’s very kind of you to create such beautiful kits and to share them with all of us.hugs,Lhs:)

 160. The last Olympics in Great Britain was the year I was born, so didn’t get to see them. LOL. How proud I am to be British, watching our wonderful Olympians – third in the medal table – fantastic.Go Team GB !!

 161. Hi,I’d love to try this recipe, but I’m not sure if this recipe calls for 0.25oz of active dry yeast or 25oz. Is the decimal a typo? Or maybe I need to clean my computer screen? Please help!

 162. the GOP. really. it’s all those democrats – them’s the ones at fault.and all them poor people who want to earn enough to live on. they’re just greedy.

 163. You are awesome in this outfit and I adore your Chanel. Can you tell us the story of all your Chanel bags some day? I really want to know how you got them and is there a clever way of getting good deals for them online?

 164. हे अमेरिकन्स ग्लोबलायझेशन म्हणुन काय करतील नेम नाही हो!!!!!, अर्नास्तो शे गवेरा (क्युबन स्वातंत्र्ययुद्धात लढलेला अर्जेंटाईन क्रांतिकारी) ला मारले ते सी.आय.ए ने!!! ते पण हाल हाल करुन अन आता शे गवेरा टी शर्ट्स, कॉफ़ीमग्स, “रेबेल्स रेबेल” म्हणुन त्याला प्रमोट करुन गंजेड्यांचा देव म्हणुन प्रोजेक्ट करण्याचे प्रताप पण ह्याच अमेरिकन कंपन्या करत आहेत…..

 165. Rebecca Does this type of image file also work when uploading a picture on your Facebook Business page, for example? What about websites that are viewed in mobile versions?Great tip!

 166. kids are 'preventing' them from being fashionable. As a mom of 2 kids, I call BS. I'm currently in Europe and I see well put together moms everywhere. As for the snide comments, I think it takes a high level of maturity to realize that one does not want kids. Believe me, I know several moms who should not have become moms!

 167. 1b1Thank you an amazing put up, may examine your personal others posts. thanks for your ideas for this, I experienced a bit made an impact to by this text. Thanks again again! You earn a good time. Displays the beauty through excellent report here. I do think that if a greater number of people considered it that way, they’d have a better time period receive the hold ofing the matter.

 168. Handmade jewelry and craft and using gem and also see gold necklace…Hello, I just buy beautiful craft at a new website. all creations are not expensive and stones are original. They are made with sand. They are just unique. Check it out. designer is French and inspired. She hopes you will enjoy her creations. She is lo…

 169. I’m so glad that the internet allows free info like this!

 170. MÁRCIO WILLIAN DE FREITAS escreveu: document.write(’20 de julho de 2011 as 11:18′); demorou, já to esperando! uai, kd o meu?kkkkkkkkkkkkkkk Erica Cardoso escreveu: document.write(’20 de julho de 2011 as 11:08′); Manda um convite pra mim tbm.Bjs Marcos escreveu: document.write(’20 de julho de 2011 as 11:02′); Eu gostaria muito de receber este convite, será muito importante para mim. Marly escreveu: document.write(’20 de julho de 2011 as 10:45′); Eu quero,quero simmmm!!!! Entretenimento 23 de novembro de 2012 21 de novembro de 2012 20 de novembro de 2012 20 de novembro de 2012 20 de novembro de 2012 Últimas Notícias Outros Destaques Mais Comentados 5 de junho de 2007 24 de março de 2011 7 de março de 2007 8 de fevereiro de 2010 30 de maio de 2010

 171. I used to be able to share lost and found pet links but have recently started receiving messages that what I am trying to share cannot be posted on my page. I can share it on my personal timeline, but not on my page. Any ideas about that? I am only having trouble with one organization, and she’s as flummoxed as I am about the problem.

 172. The real bag analyzes from Ten ins substantial, eighteen ins wide along with 5 ins deep. This sort of jeremy scott Satchel features Platinum sculpt studded tools too as being a keeping “MK” Appeal. The exceptional is in fact zippered as well as the several top rated manages are likely to be connected to the carrier alongside with jewellery. The true distinct shade promotions along using the helpful dimension this particular carrier enable it to get best for daily usage.

 173. das aufmalen auf der folie und ausschneiden zu einer form hat mich auf eine tolle idee gebracht :))dankeschööön 😀 du/ deine posts bringen mich eh immer auf die besten ideen! ♥liebste grüße

 174. Pleasing to find someone who can think like that

 175. Queridos amigos. Hoy he vuelto a la Kabila tarraconense y tengo Internet intermitente (dos minutos sí, diez no), no sé cuando se arreglará. Se ve que el gobierno está a pachas con Telefónica y me están boicoteando.Así es que desde esta mañana no he podido entrar en vuestros blogs. Lo haré cuando se normalice.Un abrazo,Salud y República

 176. I wanted to follow up and let you know how much I appreciated discovering your blog today. We would consider it a good honor to do things at my place of work and be able to operate on the tips provided on your web site and also get involved in visitors’ responses like this. Should a position associated with guest writer become offered at your end, make sure you let me know.

 177. That’s an ingenious way of thinking about it.

 178. Thanks for contributing. It’s helped me understand the issues.

 179. 上個post有點臨急臨忙地打,還想補充的是,若然把四律作為基本belief(或核心),正因為它是context-free,所以當某人要真正conform to四律,便有責任去認真揣摩如何「才不會辜負耶穌釘十字架為世人贖罪的犧牲」,亦所以必須要去想「罪」是甚麼,為甚麼那些是罪,反思究竟這些罪在現世做成甚麼害處等。而這個若只把之視為教條去遵守,又或者因為出自一個「國際知名佈道家」口中便接受某些是罪,便完全錯晒。這一步我覺得在一個人反省信仰的過程中很是重要。另外都係少少comment:「很多基督徒對永生有所憧憬,同樣也是把生活裡嚐過的美好經驗投射到未來的舉動。」當然不出為奇。但我覺得你在此似乎較指向的「榮華富貴的生活」,大概仍不是「永生」的精髓吧。若然「永生」代表人在現世的生命終結後,在另一個世界尚可獲享永恆的生命;如此,即使至愛的親人、友人死去,你還可期待在大家都享受「永生」的時候「在天國重聚」。我想大概更多人嚮往這樣的永生。至少,我曾經是這樣想吧。

 180. I read Atlas Shrugged in the Philippines in 1980. Checked it out of the base library and read it on E-beach. It was like old science fiction then. Now I realize Ayn Rand was a prophet. She could have used a strong editor, but she had the vision.

 181. ada bro… ekekek.. saje jek nak wat tuto yg ada kelainan… dia lebih ringan.. sbb dia tak load via flash vision..

 182. This article keeps it real, no doubt.

 183. Kanske en ny karriärmöjlighet efter raketforskare och kärnfysiker, professionellt diskrimineringsoffer! Förresten, har ni tänkt pÃ¥ hur mÃ¥nga kärnforskningslabb och raketbaser som mÃ¥ste ha lämnats vind för vÃ¥g i Mellanöstern? 😉

 184. – Wow….I’m so sorry you’ve been going through that! It’s amazing how small-minded some people are. I know that many would consider being copied as flattering, but it’s someone being too lazy to create their own identity. I found your blog through the Nest and have been following it for so long…you’ve worked too damn hard to keep quiet when you are wronged like this. Way to speak up and I hope that crap stops!!!!May 31, 2009 – 5:56 pm

 185. Tara, that's why I'm contemplating switching to wordpress. Sometimes I can't even log into comment either.I'm wondering about Ambre Narguile as I never tried it before (ok, I have to write it down for Paris now).

 186. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 187. What a pleasure to find someone who thinks through the issues

 188. I need to verify with you here, which isn’t one thing I usually do! I enjoy studying a website that can make folks think. Also, thanks for permitting me to remark!

 189. I’ve been lurking this site for years, and I’m dropping in to say that I could not possibly agree with anything I’ve ever seen online more than I agree with Mr Lange’s post.

 190. A fantastic blog post, I just passed this onto a co-worker who was doing a little analysis on this. And he in fact purchased me dinner because I discovered it for him. .. So let me rephrase that: Thnx for the treat! But yeah Thnx for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more info? It is extremely helpful for me. Big thumb up for this article!

 191. SINDICALEROS = 48% PARO JUVENIL pd. hay que ser tonto los co ones para, con tu voto, dejar sin futuro a tus nietos : (Vota el comentario: 2  1

 192. This is a terrifying legal decision that could change the face of the web. If this becomes legal precedent in Italy, social networking companies will have no choice but to block Italians from their websites. Appeal!

 193. Secondo me invece verrà tirata fuori la storia del diritto di cronaca e della creatività personale, ben condita con una sparata sulla libertà di stampa.Vedremo.

 194. “Against Joyce” issue has been widely discussed especially in Sept 05 when she played the role of “Snow White”. Not only her outlook, though after “burn fat”, her “inch inch gong”, her so-called “blue blood/star 2nd generation” are those factors leading to public “unlikeness”.Even she’s talented, coz the public (youngsters) are jealous of her born support & chances from many stars/her Mom’s friends, she won’t be popular among these youngsters.Too bad, she’s not lucky as 謝檸檬, 房祖名 …

 195. Pues yo sigo en mis trece, pensando que si hubieran dicho que era un aminoácido cargado POSITIVAMENTE, igual se contrarrestaba el miedito que da lo de “ácido”… En fin enhorabuena por conseguir acercar un poco más la ciencia al concepto de “cultura general”, aunque como bien se entiende por los comentarios queda muuuucho camino por delante. Ah, y gracias por la mención, qué honorazo! Que sepas que cuando los gorilas de L’Oreal vengan a romperme las piernas lo negaré todo y les remitiré directamente a que te ajusten los genes de la juventud a ti primero.

 196. RE: – Bingo. The inability for most people to see this most basic flaw in the tax credit really astounds me. The same is holding true for new auto purchases. A business associate of mine offered $500 under invoice last week and his offer was accepted. Try that during cash for clunkers. – Rate this comment: 0  0

 197. / I precisely desired to thank you very much all over again. I am not sure the things I would have created without those information shown by you regarding that question. It truly was a real terrifying scenario in my view, nevertheless seeing the professional manner you treated the issue made me to leap with joy. I’m just thankful for your help and thus sincerely hope you realize what an amazing job you were carrying out educating many people all through your web page. I’m certain you haven’t come across all of us.

 198. All legal disclaimers apply… but, from the answer I just got from an NFA lawyer, it depends on the state you’re going to and what state you’re coming from… the best advice is to pay the $75-100 and speak with a NFA lawyer in your state for about an hour of his/her time…

 199. While he won’t have a mass of detailed proposals to hand, Cameron will know exactly what the LibDems are proposing and how to pick between them.Cameron and the Tories have made proposals that are utterly unacceptable to Clegg and especially to the LibDem rank and file.Cameron has to do much better. Otherwise he’ll never tuck himself under the Number 10 doona.

 200. Qual a diferença entre a Skinny e Straight?Eu comprei umas calças Straight prefiro bem mais que as outras que tenho, dá muito mais estilo!Resposta do autor:Oi Pedro, tudo bem?Seguinte, acho que as calças ‘straight’ é uma denominação dada devido ao tecido, não? Deve possuir alguma lycra, algo que se adapta ao corpo.Abraço, Caio

 201. That’s a subtle way of thinking about it.

 202. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 203. Aku mau nanya, kalo ini gimana cara nya 1).akar-akar persamaan kuadrat. X kuadrat di ambil 2x di tambah 5=0 adalah alpha dan beta. Tentukan persamaan kuadrat baru yang akar2 nya (alpha+2) dan (beta+2) !

 204. This blog will be extremely helpful as I am probably going to be doing a cross-country move before the end of the year. I’ll be saving this website as a guide because when it comes to moving documents I don’t actually have an idea on how to deal with it that’s why I have been doing all the research for quite some time now.

 205. I personally find this awesome. I love TF2 and Total War and am stoked to see them coming to the PC port. Sadly, I no longer have the computer power to run it, so I got this game for the Xbox. And who knows. With 5 exclusive characters for the PC, maybe we console owners will soon see Character Dlc.

 206. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I surprised with the research you made to make this particular publish incredible. Fantastic job!

 207. Felt so hopeless looking for answers to my questions…until now.

 208. خیر مشکلی ندارد امیدوارم قبل از اکسپایر شدن سی اس کیو شما ویرا دریافت کنید والبته اگر اکسپایر شد باید دوباره مکاتبه کنید مثل دوستان دیگر که دوباره برای شما سی اس کیو با تاریخ معتبر بفرستند

 209. I am so glad you managed to hold onto those very special buttons. The quilts sound amazingly wonderful too. All that positive energy infused with goodness.

 210. happy holidays Mabelle! the “packets” look gorgeous! just like you, my fave one is the strings packet its so festive and will turn any non-holiday paper into one! are you sure you won’t sell this as a mega-kit, with discount perhaps? hehe!

 211. Adam (AVA) scrutinizes everything on my plate in the cafeteria. He has some choice things to say about my choices.strict presses, mostly to not lose muscle mass 45#metcon: 5:47Please don’t laugh at my burpees.50 slow hip extensions broken up. LAST CALL FOR BOOZE BUSSEND ME DATES IN MAY THAT WORK FOR YOU AND EMAIL

 212. Calling all cars, calling all cars, we’re ready to make a deal.

 213. One more reason to leave this bastard child of a phone behind and get an iPhone. Congrats Motorola, you have singlehandedly killed me on Motorola phones AND Android OS.

 214. November 10th, 2012IanCI CAN iron trousers, even better than Denise BUT I don’t do it very often and I’d never tell her I can do it better otherwise I’d get the job every time !!Alison’s right – if you want a job doing properly – do it yourself (Bike cleaning that is )I only want a bucket if its got a hole or two in it – – they usually have – well the ones I get given do anyway !!  

 215. for JRPGs, at least the mainstream ones are pretty traditional in a lot of ways. I’m happy to report that Xenoblade has so far just been hours and hours of glorious robot beating down, with heroic heroes and no men hitting on me.

 216. Were going through the whole boobah faze with Joss too, normally she is so easily distracted but if she;s cranky she will sit there for the whole thing just staring at the strange creatures.The girls are growing up so fast.Buy the house! You deserve a home to love.

 217. I think this is very neat that authors are throwing in these very clever hints and jokes, I had never picked up on them before but I will certainly keep a look out from now on.

 218. I really appreciate free, succinct, reliable data like this.

 219. [..YouTube..] Cara, eu tenho um problema que eu nãoo gosto de carro antigo (salvo excessões) e nem muitos desses modernos atuais. Não gosto do fiat 147, apesar de ter feito curso de pilotagem num há uns 10 anos atrás, fechava os 170 (+) em tarumã. Mas esse fiat ficou impecável, bonito demais, essas rodas, os detalhes, a pintura, tudo muito lindo.

 220. Umm, are you really just giving this info out for nothing?

 221. Well given the importance of story, I don’t think you should push push push. To do so is probably cheating yourself out of some of the experience. And keep playing whatever you want until you just can’t imagine playing a different toon. But I’m also an outsider on the guild dynamic this time around, so there is that.

 222. I hadn’t touched my tote bag since last Thursday. On Tuesday I was getting ready to pick up Hanley from school and grabbed it to put my iPad inside. When I did, I found Rex’s collar inside. I thought about passing it on to Pixie, which I did with his food dish, but I think I’ll keep his collar somewhere just for him.But now you’ve inspired me to go smell it. =)

 223. I’ve got to be honest with you – the first time I put these Monster Studio headsets on, I wondered how headphones such as these are capable to produce outstanding base. It was amazing! It honestly felt like you were in your own studio with Dre right beside you. If you’re like me, and can’t go a day without listening to music, these headphones will become your best friend.

 224. /*வடக்கின் பண்பாடு என மெச்சப் படுவதில் முக்கியமான பகுதி முகலாயர் வழங்கியது */இந்நாட்டின் பண்பாடும் சுயத்தோற்றமும் ஐயாயிரம் ஆண்டுகள் பழமையானது. இதில் முகலாயர் கொடுத்தது, ஆங்கிலேயர் கொடுத்தது மட்டுமே உங்களுக்கு பிடிக்கும் என்றால் வைத்துக் கொள்ளுங்கள். அதற்காக நாட்டின் எல்லா பிரிவினரும் அப்படித் தான் சிந்திக்க வேண்டும் என்று சொல்ல முற்படாதீர்கள்.

 225. I really wish there were more articles like this on the web.

 226. Bonjour a toi Abdel Wassim El Hani je m’appelle : kouceila d’Algérie 19ans je voudras fait un petite projet mi jai même pas un 1$ pour débuté svp help me plzz

 227. I cling on to listening to the rumor talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you tell me please, where could i acquire some?

 228. Skåne høres så koselig ut! Tenk å ha muligheten til å være der og oppleve gammeldags marked. Kan tenke meg det er noen besteforeldre der som synes det er stas.Det er godt at det gikk bra med deg og den lille søte prinsessen deres. Du så tøft det må ha vært!! Håper dere får slappe av nå og kose dere riktig sammen!God klem fra Hjørdis

 229. Szczera prawda. Te reklamy wszędzie są takie same. Obiecują łatwe pieniądze a nigdzie nie napisano, że trzeba ciężko pracować. Kiedy uda się nam pokonać nasze wrodzone lenistwo, to wtedy będziemy oglądali pieniądze.

 230. Thanks for the update, 416 entries is a load of work for each judge (I bet they didn’t know what they were getting into!).Looking forward to more updates and, ultimately, the results!

 231. La libertad de eleccion, es que yo me pueda casar con quien quiera, hombre o mujer.A esto, Dios lo llamo libertad… luego llegasteis vosotros, los catolicos, y lo jodisteis todo.

 232. Wij hebben ook met een ploegendienstrooster te maken. Wij hebben achter de afdelingsnaam de ploegkleur opgenomen: bijvoorbeeld P60000 havens Wit, P60000 havens Geel, P60000 blauw etc…VN:R_U [1.9.11_1134]

 233. Thanks for spreading the word on Mike Wilson. I've attended all the Cincinnati Tea Parties and some of their other events. Mike did a great job with the organization and communication during the difficult early days. Karl

 234. What i don’t realize is actually how you are not actually much more well-liked than you might be now. You are very intelligent. You realize therefore considerably relating to this subject, produced me personally consider it from numerous varied angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it’s one thing to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs outstanding. Always maintain it up!

 235. en fait les seuls catholiques que vous considérez comme catholiques sont ceux qui pratique le carême et vont à la messe le dimanche ? Les autres même s’ils se disent catholiques et croyant en Dieu ne comptent pas ?

 236. penso spesso anche io…sta' meglio chi non si pone continui interrogativi , chi non analizza ogni cosa, azione o pensiero…. la consapevolezza e' una grande risorsa ma porta anche un continuo pensare……

 237. I have exactly what info I want. Check, please. Wait, it’s free? Awesome!

 238. Avez-vous déjà pensé à inclure un peu plus que juste vos articles ? Je veux dire, ce que vous dites est valable et tout. Toutefois penser si vous avez ajouté de belles photos ou des vidéos pour donner à vos messages plus  » pop » ! Votre contenu est excellent, mais avec des images et des vidéos , ce site pourrait indéniablement l’un des plus grands dans son créneau . Great blog ! Cordialement!

 239. I’ve grown weary the past few years of the poorly written content I see people pass off as writing. I was delighted to find this article and I enjoyed reading it. You have true talent.

 240. It's gotten scarier with the amount of spam that has been showing up. The other day, out of 28 messages, nearly half were Viagara and Cialis related. Thankfully, Crackbook has my attention most of the time and I'm easily distracted. So no, it's not born again. Jaded, comfortably numb, blaise, pick one.

 241. Hi, Im from the N.C., Tn., Knox Co. Ky Powell line. I have been trying to find my 3rd GGF Levi Powells background and parents. Would you happen to have any information on him?Thank You

 242. If +1 works, it will not only improve search quality, but also make ads more engaging. This may potentially improve Google’s ads, and eventually may turn into a core social product that can expand in new directions.

 243. FaRADaY: Mowzers, Sascha…you…SHARE…with your sisters and brofur? *ponder* I’ve never considered that…Allie: We KNOW, Brat. We KNOW.Maxwell: You sure do look cozy in that tree, Miz Sascha. I don’t mind the Dyson either but Allie & Faraday assure me I *would* mind it if I could hear it….

 244. I will be putting this dazzling insight to good use in no time.

 245. LOL, Kevin, you might be right. I went back and read the original announcement at Apple and what Sony actually tried to do. You are spot on. A big silliness. Sigh, I should have done that before I linked to that blog. Sorry, gang.

 246. A little rationality lifts the quality of the debate here. Thanks for contributing!

 247. I could read a book about this without finding such real-world approaches!

 248. aha, no i dorzucÄ™ jeszcze – Alicia Keys – As I Am – album który doceniÅ‚em dopiero teraz, wg mnie Alicia nagraÅ‚a ponadczasowy album, najlepszy w swojej karierze.Dodam też The Foreign Exchange – Leave It All Behind.Q-Tip – The Renaissance.A najwiÄ™ksze oczekiwania poczÄ…tku roku 2009 – oczywiÅ›cie nowa SOFA, nowa Badu na tÄ™ chwilÄ™.

 249. Nobody in life gets exactly what they thought they were going to get. But if you work really hard and you’re kind, amazing things will happen.

 250. Hallo Saskia,Wat fijn dat je in ieder geval weer thuis bent. Dat voelt toch het best, niet?Leuk dat je vanalles gewonnen hebt. Je hebt het gewoon verdiend!!Doe rustig aan, en geniet van de dingen die je wel kunt. Dan komt de rest ook vast en zeker goed!!Liefs Thea♥

 251. GCB is actually Good Christian Bs, based on a novel by Kim Gatlin. Apparently the show wanted to go with Good Christian Belles, but ultimately ended up with GCB. In the case of this show, many are upset about the portrayal of Christians as Bs.

 252. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Thank you for the good information and help your stories give the rest of us. If all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful.

 253. Interesting post Bret. It leads me to ask whether this might be a panacea to soccer-style kickers in Football, Rugby and err… soccer! I’ve found precious little research on how best to train for leg speed and wonder if a ‘Groundforce 360′ for the legs might need inventing.

 254. Estimada LauraGracias por tu consulta.Necesito aclarar algunas dudas.Es posible que el dolor que aparece en el otro miembro se deba a una patología del 4to o 5to disco lumbar. Es por esto que te sugerimos ver a un especialista en Columna para que determine con un correcto examen físico y unas buenas resonancias, si mis dudas son acertadas.Cordialmente,

 255. First, I gotta say – what a cruel trick to stretch this story out into 3 episodes!I’m laughing out loud as I read this…love your sense of humor.I also just ordered your book. Always look forward to your postings.I’ll be down to meet you one of these days Annie(I don’t sound like a stalker or anything, do I?)

 256. A pleasingly rational answer. Good to hear from you.

 257. Not bad at all fellas and gallas. Thanks.

 258. That kind of thinking shows you’re an expert

 259. Dale: Yes, life experience comes into it, but why are we negative from the start, instead of making a decision based on how it actually affects you. After all, someone can always change their decision.Susan: Zen and tasty.

 260. d8Wacalaykum Assalaam Waraxmatullaahi Wabarakaatuh,Annagaba aad ayaan u-jecelnahay bitingaanga. Hadduu Eebbe idmo waan soo gelin doonnaa. Aad ayaa u-mahadsan tahay.f7

 261. Gann, Jeff Cooper, and others argue about time being the most important factor in these matters.I’ve tried all kinds of cycle analysis, especially admirable is the work of Eliadis, but it hasn’t helped me…other than occupying time.For what it’s worth, SPX:VIX is out to almost 3 standard deviations (20,3) and the VIX is over 25 percent out from the ten period average. Is greed on the horizon or closer?

 262. à 24.9 tu as 100 mo de data chez B&Y au temps TDonc comparé cette offre avec celle de Free c’est malhonnête c’est tout.La question du présentateur est ce que Free est le moins cher ? la réponse était toujours oui mais pas de 5 euros, B&Y 1 go c’est 37.9 €, donc avec 3 fois de data.Même en résumant c’est pas interdit de travailler correctement ? si je bosse comme ça dans mon taf, on me vire.

 263. "And when that proves not to work, then all the attention will be focused upon the first 12 months of life. And then when that fizzles out, the Big Thing will be pre-natal care. And then it will be the first hour after conception. And then the first second after conception."And then Liberals with Solutions will gasp to find themselves inching eerily close to lines of thinking held by icky Republicans on the issue of abortion.

 264. I was hoping an individual here might be able to help me , we just moved here and rented a place that requires the carpets cleaned does anyone know of a corporation that has as great as rates on carpet cleaning as Alpha Steam Cleaners and Carpet Cleaning 3000 windy hill rd, marietta, GA 30006 (770) 374-7915

 265. Dette ble bare innertier Thor- Erik. Ett virkelig flott barneportrett med flotte gråtoner. Gratulerer. (ja fin kleskolleksjon også og modellen ser ut til å trives:))

 266. Bonsoir Marie,Un grand grand merci pour votre adorable message !Je suis contente que mon velouté vous plaise, j’avoue qu’on a un faible pour ce dernier à la maison ! :)))A très bientôt et encore merci !!!Lili xx

 267. menjadi sebuah pembelajaran bagi saya. kekerasan tetap sebuah kekerasan yang harus dilaporkan. tidak bisa didiamkan. dan membaca komentar bang rere, saya setuju. wanita harus bisa mandiri dalam hal finansial. jangan tergantung dengan suami. *siap2 sebar surat lamaran kerja kemana2*

 268. Thanks for spending time on the computer (writing) so others don’t have to.

 269. I would also like to put photos of my friends, but dont know how. This memorial wall is amazing and it’s important to remember these kids who lives were cut short. My generation is slowly dying and people have no idea.

 270. I definitely love that Audrey quote! She is my faurvoite of all fashion/movie icons of all time she was a truly beautiful person inside and out. That’s what really makes her so classic and elegant!<3 Cambriajupefashion.blogspot.com

 271. November 25, 2012Please let me know if you’re looking for a article author for your site. You have some really great posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Many thanks!

 272. Hi, Ewa!You would not believe this but I use an old PC with slow connections, yet I run a design studio and manage at least 20 sites! I do that 3 times a week and when I can not connect, I do other things.

 273. Comento tarde, aunque bueno, mejor tarde que nunca. Poco más que decir, un curso fabuloso (mi tercero también con Jesús) y un profesor y unos compañeros (a los que por fin pude conocer en persona) increíbles, también. Mucha información en poco tiempo que habrá que procesar lentamente. Espero que con tiempo y con práctica veamos de una forma muy simple el “cuadrado” de la “Ley de reciprocidad” al igual que teníamos visto, hasta ahora, el famoso “triángulo” Saludos a todos.

 274. My problem was a wall until I read this, then I smashed it.

 275. A supper fast way to do this and will be the same, is to solder the ground to one of the returns of the RCAs. A small tack is all that is needed. Then use heat shrink to cover the RCA return . Also down the cable additional pieces heat shrink to keep the ground wire in place.

 276. really stirring…Wonderful website web page. Plenty about useful home elevators this case. I’m analyzing this once more towards various buddies ans additionally displaying using tasty. To not help reference child program, many thanks with the effort and time!…

 277. If there’s going to be a reissue of a film in 3D it might as well be a macho fighter pilot flick. Titanic didn’t really make any sense “ooooh, the state room in 3D is like being there”.

 278. Now we know who the sensible one is here. Great post!

 279. Fantastic post however I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!

 280. hola cristell! muy padre foto! oyep, no tendrás una foto como las que se tomó isis creo, asi sentadita de rodillas, desnuda y que se te vea la espalda y esas hermosas pompas?? ojalá se pueda!!

 281. – or anything at all older than your grandmother’s Dodge Dart, know Hemmings). Mark McCourt wrote an excellent piece concerning this story, and just how a Trans Am Volvo 122 was found and brought back again to

 282. On the new-cons: “free market democracies”They still retain the utopian communist belief in a single unified humanity. They have exchanged the planned economy for the style of economy that triumphed at the end of the cold war, the free market democracy. They think it’s all things to all people, a kind of Fisher King. The new-cons are a perversion of western traditions and ideas, a perversion that is then projected in the form of “Islamofascism”.

 283. se que este post ya lleva un tiempo pero , podrian colaborarme , necesito que el formulario me permita enviar archivos de word 2003 y 2007.gracias no logro que me acepte los formatos , el codigo esta haci :case “image/gif”:$ext=”gif”;break;case “image/pjpeg”:$ext=”jpg”;break;case “image/jpeg”:$ext=”jpg”;break;case “image/png”:$ext=”png”;break;case “application/zip”:$ext=”zip”;break;case “application/docx”:$ext=”docx”;break;case “application/doc”:$ext=”doc”;break;case “application/pdf”:$ext=”pdf”;break;case “application/txt”:$ext=”txt”;break;case “application/octet-stream”:$extension_type= explode (‘.’, $_FILES[‘archivo’][‘name’]);$ext= end($extension_type);if($ext!=”rar”) {$ext=”error”;}break;default:$ext=”error”;break;

 284. No more s***. All posts of this quality from now on

 285. A simple and intelligent point, well made. Thanks!

 286. I adore the Maria Cruz ! its such a grate collection of scarf even ziggy one is awsome 🙂 btw love you blog have a grate one anne-sophie gadbois anne-sog@hotmail.com

 287. deda · martedì, 27 novembre 2012, 6:04 pmBisogna sapere fino a che punto Monti deve arrivare…La CASTA è esclusa, altrimenti col piffero che accettava di fare il senatore a vita, no?Quando lui e l’altra bella signorina, Napolitano, ci dicono che dobbiamo seguire le direttive della UE, e lo ripetono come un mantra, mica ci dicono che non sono della UE ma ci vengono direttamente dal governo USA, perché ad andare a leggere sul sito apposito risulta che l’Italia e’ all’ULTIMO POSTO nel rispetto delle normative europee!!!!!!!!!!!!!!!!!BUFFONIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII.E bugiardi.

 288. Stor sport, men när man tittar på Vision 5 och jämför med små idrotter som pingis, innebandy och skidskytte. Då förstår man vart alla fördomar föds. Ghetto-tugg vart man än vänder ansiktet. En stor eloge till Troeng, Häggström & co men ni är tyvärr bara en handfull av 100-tusentals utövare som sitter med studielån.

 289. Le lien n’amène pas directement à la page. Taper Origène + Hexaples dans Google, puis aller sur « images » pour voir cette présentation hexastyle.

 290. ASM286,…and if a frog had wings, he wouldn't bump his ass when he hopped.(I don't think it would necessarily be a bad idea, but the "safeties will get you killed!" thing has been so successfully sold for decades now that you might as well bitch about rock'n'roll and kids these days, pops. 😉 )

 291. If information were soccer, this would be a goooooal!

 292. "It's time for Christians to start thinking about how we're going to deal with that."Tuo näyttää melkein uhkaukselta tuossa sanamuodossa. "Meidän kristittyjen tulisi pohtia kuinka kuinka me hoidamme tämän ongelman pois päiväjärjestyksestä?"

 293. I’m grateful you made the post. It’s cleared the air for me.

 294. Hallo,welches Flickr Widget Plugin funktioniert mit der Sidebar von Yoko?Mit dem DP Flickr Plugin werden leider die Trennstriche zwischen den einzelnen Widgetsverschluckt.Danke für eure HilfeSebastian

 295. When the polls started to show that McNasty had a reasonable chance to win, that he was cutting it close, he had to make a bold move. He brought on board that airhead Palin for his running mate as insurance he wouldn't accidentally win. Winning wasn't part of the script.

 296. wow…fairy hob mother you are so amazing! will you grant my wish too? to you dear kat congrats…you deserve the blessing keep blogging!housemom77housemom77.blogspot.comwww.myshimmeringworks.co.cc

 297. Normally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice article.

 298. Type je reactie Je mag deze HTML tags gebruiken: <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> Check here to Subscribe to notifications for new posts

 299. bonjourj’ai 3 chien dont les déjections représentent 1 bon volumme chaque semaineje vis à la campagne et je les abandonne dans la nature,est t’il possible de les valoriser en les compostant, je nourris mes chiens avec de la soupe fait maison composée de viande, pâtes et légumes je leur donne des croquettes rarement

 300. constructeur maison toulouse (4 comments) dit : 16 septembre 2012 à 23 h 49 minSalut,tu sais que j’ai entendu parler de cette astuce y’q pas longtemps par un seo pro ? Tu en avais la paternité. En tout cas, elle marche cette astuce !! +++ Répondre

 301. mi ha rallentato spaventosamente TUTTE le applicazioni java. SAP Gui, Squirrel, VirtualBox. Quindi l'ho disinstallato (forse avrei comunque risolto disattivando l'on-access scan) preso da attacco di rabbia. Però adesso mi vengono i dubbi: non è forse meglio tenerlo comunque, anche senza l'on-access scan?Prova solo a disattivare la scansione all'interno degli archivi, lasciando la scansione on-access attiva.Credo sia un problema legato ai jar.

 302. Jag är ganska ny kund hos Middagsfrid och blev lite besviken när jag insåg att jag bara får fyra olika middagar. Ett starkt skäl för oss att ha matkasse är att få mer varierad mat och själv slippa hitta på något. Det skulle i så fall vara bättre att bara få mat för 4-dagar, dag 5 måste jag ju ändå hitta på ngt eget.

 303. Hi, I recently stumbled across TSP podcasts. I was wondering what suggestions you have for college students that may walk, bike or take the bus to school. Especially in light of the bomb threats at LSU and UT recently. I always want to stay safe but sometimes leaving campus isn’t as easy as you might think. I was stuck in the library basement for quite a while during tornados in the spring. Thanks and I really enjoyed the other suggestions will definitely be sharing with my friends who have kids.Current score: 1

 304. As Wendy commented, even when writing instinctively, it’s always a good idea to understand the WHY behind why you’re crying while writing your own scene or reading somebody else’s.And don’t forget the importance of using setting as a character to add another level to emotional intensity. It also gives you a reason to go research fun settings while planning the next book…

 305. You mean I don’t have to pay for expert advice like this anymore?!

 306. what is with all the politics talk. I just spent an hour in the gym wondering how come lady traders have great butts and all you guys are thinking about is politics. Folks who are running are two catholics, a morman and a guy who cant figure out what religion he is. Sounds more like the start of a bad joke than folks who should be in the half white half black house.

 307. You make things so clear. Thanks for taking the time!

 308. Danke schön, aus der Seele gespro­chen. Nur den Part mit der Toch­ter, die “allem Anschein nach ohne Zwang” das Wort ergrif­fen haben soll, würde ich nich ohne Wei­te­res tei­len. Für mich wirkte der Auf­tritt eher wider­wil­lig. Aber was weiß man schon, wenn man vor dem Fern­se­her sitzt.

 309. this particular project (which has since been indefinitely placed on the back burner) was never going to have that many rows. It’s definitely good to keep that in mind for the future!Cheers for the tip!

 310. Rating I bought 2 of these, after a bit of comparative analysis. I have been very pleased. They are quiet and very effective, plus easy to refill. Note: I use distilled water to eliminate cleaning problems.

 311. Right Vipin, 4 bloggers out of 5 quit blogging, due to lack of Interest in blogging, blogging is not a one day or a limited period task, its a continuing process which works when you work consistently.

 312. Oh, that looks so yummy! What a treat! We’ve been down in your neck of the woods this weekend, visiting family in Battle Ground. Someday we’ll have to hook up when we come down again.

 313. Yeah, Ray, don’t you keep up on crazy Hoosier laws? DST has been observed since 2006. However some counties are Central while most are Easterm. But we still can’t carry out alcohol on Sunday!

 314. Hey, that’s powerful. Thanks for the news.

 315. I don’t know who you wrote this for but you helped a brother out.

 316. Oui, Guy, c’est très très vilain…, nous n’y pouvons mais (pour l’instant ?), c’est un petit côté bizarre de ce système de blog…

 317. Mooi, die foto zonder mensen.Dat heb je ook al als je de maan op de foto zet.De maan kan iedereen zien, dat maakt hem bijzonder!

 318. I cannot even imagine what a wonderful feast you will have at your home. When you are enjoying ti with your family, remember I would love some too. Blessings to you and family always.

 319. Hidden due to low comment rating. .apa2 pun , mo out of topic jap . . Td d PROPAGANZA , happy tgk scha n awal . . So sweet bila tgk awal propose scha live . . Luv ya . .Poorly-rated.

 320. I’ve had this conversation many times before – when discussing what restaurant reviews to trust.For some searches, I prefer del.icio.us – especially “I want to learn Javascript”.But for other, more subjective queries, you’re right…finding trusted advice means finding people YOU trust.

 321. It’s great to read something that’s both enjoyable and provides pragmatisdc solutions.

 322. I just want to mention I am newbie to blogs and really liked your blog. Very likely I’m going to bookmark your blog . You certainly come with good articles and reviews. Many thanks for sharing with us your web page.

 323. Ah, je ne suis pas d’accord avec tout, et je ne ferais pas la même chose que lui (et notamment ce qu’on voit dans ses vidéos), mais malgré tout ça reste de très bons ouvrages avec énormément de bons conseils, et puis après tout, chacun y prend ce qu’il souhaite

 324. , “***Please notice that no other coupon codes will be permitted on the items listed below”, second, I don’t see the Garming F610 (with HR strap) on the list. I see that there are 2 Garmin items on the list, the F410 with and without HR strap. This is still a good deal but with all the bezel issues I’d rather get the F610. Please advise. Thanks!

 325. I should mention that I’m not expecting a free upgrade…the prices in the US are $199/16gb & $299/32gb for new activations with a $100 premium on top of those prices for those already in an existing contract which is similar to what we saw last time around with the 3GS.

 326. Dragon ball budokai tenkaichi Classic, A rare Final Fantasy game Classic, siren it’s aight, Sillent hill classic let’s go,spiderman classic, street hoops if if if if, Soldier of fortune, 2K7 CLASSIC, RING OF RED, STAR WARS SPISODE 3 CLASSIC, Armored core another classic, Jaws,SDvsR 2008, Duplicate max paine,smack down ioado fucking classic, Budokai 3 fuc. classic,mademan classic, aisudiaosd winter sports let’s go,

 327. Pleasing to find someone who can think like that

 328. Haven’t watched the film yet but I’m told the ending is different. It’s a very short book and it’s really gripping.I found Dune dry at times and I sort of hated the writing style – but that’s just taste. The story and the scope of it is awesome. I see why people call it a must-read (even though I preferred Dune Messiah).

 329. Scw aad Iyo aad ayaad u mahadsantihiin ugu horeen, waa igu ceeb in aan aqoon sida loo sameeyo buskeeti balse waan jeclahey in aan cuno lolz,,, hadaad I faa’idey seeneh igu haleeh insha Allah in aan sameeyo thanks again walalayaal

 330. p.p.s.: I’m not sure I see the relevance of the first article you linked to, the one that talks about men wrongly supposing that feminists think all sex is rape. I am a feminist, I certainly did not rape any of the men I seduced on the first date (there was no coercion involved), and really, linking from an article about a woman actively choosing to have sex to an article about rape kinda undermines the point of the article (that feminists shouldn’t be accused of thinking all sex is rape). Perhaps you meant to link to some other article?

 331. I do think she was sad, and that’s why, even as an angsty teen, my heart went out to her. And I am with you on the spell checker. This is problematic. Sad, even.

 332. First off all congrats with your graduation! Great job! We love your blog! It's amazing and the quality is so good! We love all the pictures for real! Liking this bag in the last picture a lot! We started following. And we would be thrilled if you'd take some time to check out our blog too? Thank you! xoxoxo

 333. ReplyTammy Turner on 24 September 2012I just wanted to tell you that I came a Ross your books last week and I absolutely loved your stories! I am eagerly waiting for Ellie’s story but I have to say that I’m impatiently waiting for Prudence story more. You are an amazing writer and I am glad that I have had the priveledge and honor of finding your books and enjoying them as mu h as I did.

 334. that is not what happened to me at all. I come here chat with family and friends via private messages, and play games. I NEVER click on anything that even resembles spam…..but the horror happened to me just like it did her.

 335. What’s it take to become a sublime expounder of prose like yourself?

 336. Ray:Scusate l’intrusione di oggi nei vostri “affari”.E’ che questa cosa mi aveva solleticato fin da subito e volevo vedere se me ne fossi accorto solo io…No, io non ti scuso, perché sei entrato con insulti infantili e adesso fai finta di aver saputo tutto e di aver scherzato.Non attacca, Ray. Guarda che sono vecchio, ma non ancora rimbambito. Quando leggo parole degne di un borioso imbecille, me ne accorgo ancora. E la vecchiaia, a differenza di altri, a me ha ridotto notevolmente la pazienza nei confronti degli imbecilli.

 337. You can always tell an expert! Thanks for contributing.

 338. You’re on top of the game. Thanks for sharing.

 339. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one nowadays

 340. Q bonita labor el ayudar sinembargo so solamente la pueden realizar quienes tienen ese privilegio de solventar esa labor, yo ahora m encuentro desempleados soy madre soltera, es difícil ser las nose funciones me pueden ayudar? Espero su respuesta gracias dios nunca abandona. …

 341. ( 2012.02.22 14:41 ) : Excellent weblog here! Additionally your web site a lot up very fast! What host are you the use of? Can I get your associate hyperlink on your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 342. ¡Qué bien empieza este blog! Si habéis elegido esta película y este actorazo como “cebo”, tenéis el éxito asegurado. ¡Me encanta la peli, la escena, Nicholson, y seguro que también el blog!. Seguir así chicos…

 343. I love Rose Tremain, though haven't read her for years. (So many children's books to read…) Novels can be an absolute solace in difficult times, reassuring you you're not alone in feeling the things you're feeling.

 344. I really like to see Sun, cannonball and hit Brooke. upon seeing Sun executing the cannonball, I think Sun can execute ultrasplash perfectly too. Sun and Sabrina can be great tag team, and maybe be Rival Angels tag team champions, just by looking Sun and Sabrina mest up Brooke. Panel 4, I bet Brooke is thinking. “wait until Sabrina get fired, and then I’ll make your life a living hell.”

 345. You’ve captured this perfectly. Thanks for taking the time!

 346. This has made my day. I wish all postings were this good.

 347. I'm interested in hearing the NCAA's statement on these charges too. If someone buys a player a chesseburger, the NCAA comes down pretty hard on them so it will be interesting to hear how they handle these felonies. I can't believe the coach simply told the pervert to not use their facilities to commit those atrocities. GMAFB

 348. Judge Nelson: If you want that in a court order, that’s fine.MOM: I want the Order to say I want to receive the …. native file (digital)… the way they generate them.JN: If you give me a proposed Order, I will sign the Order as is unless there is an objection from BDLR

 349. Kiitos Sussi! Niin mä olin ajatellut, mutta nuo viisaammat tuumaa, ettei se olis järkevää ja siksi se on jäänytkin. Tuvan matalan katon lakat mä hioin pois ja lakkasin valkealla lakalla. Hiomisosuus oli todella hankalaa, mutta lakkaaminen meni kepeästi.

 350. Oh my young niece is expecting her first bubba this year. I have passed on all my baby things to her and she is just so grateful. She will be single parenting and she doesnt have a lot. It would be lovely to gift her this? It certainly is one special blankie.

 351. Hi are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 352. Deadly accurate answer. You’ve hit the bullseye!

 353. Essays like this are so important to broadening people’s horizons.

 354. Lina disse:FernandoNada pior do que ser roubado. Não suporto mais esses grupos. Os vejo agir inúmeras vezes por dia. Eles agem assim, uma criança, ou uma adolescente grávida…Dê queixa na polícia.

 355. – Beautiful and so unusual I had one donut today… it is Fat Thursday in Poland but not here in UK.. but there will be Pancake Day soon…Have a good day, Margot

 356. – Hi FolksThanks for this. I am hoping to make the move to the short form edit in 2012. I am still a bit confused as to (a) how long a final short form edit production should be and (b) what should be included in this. I have watch many 5 minute clips but have yet to see the finished short edit as presented to the client.regardsGary

 357. You are right. It will happen and then you will look back and thank God it didn’t happen any other way.Love to all of you waiting.

 358. Thinking like that shows an expert at work

 359. Hi, i feel that i saw you visited my site thus i came to return the want?.I’m attempting to in finding things to enhance my website!I assume its ok to make use of a few of your ideas!!

 360. Giordani RS disse:Paulo disse:17 de agosto de 2010 às 12:46Giordani RSEstes 700 citados não seriam o mercado total global até 2020?AbraçosÓbvio! Ou tu achas que FAB iria usar todos eles???

 361. As a complete novice to the art jewelry business I really appreciate the experience you share with us. I know it’s never easy opening up and sharing our own experiences that weren’t raging success’! I appreciate it when those who have walked the way ahead of me share what works, but I really appreciate it when they share what didn’t work. I’m still fighting that fear of judgement online! Lol! You are always an inspiration and encouragement to me, thank You!

 362. Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated information, nonetheless genuinely really worth taking a search, whoa did a single discover about Mid East has got additional problerms at the same time

 363. You have the monopoly on useful information-aren’t monopolies illegal? 😉

 364. An absorbing speech is actually couturier observe. I expect that you need to write much on this topic, it durability not be considered a sacred individual but mainly group are not enough in order to talk in much subject areas. To the actual succeeding. Cheers similar to your Khmer Karaoke Superstars.

 365. 铭盛卡行(QQ1228557129)所出售卡均为一级卡源,全新无任何交易记录,资料齐全,真实身份办理,亦可指定名字办理,诚信淘宝担保交易! 例如—可以给你淘宝店刷提高您的淘宝信用记录。 例如—你想接受汇款,但又不想让对方知道自己的真实姓名。 例如—您想给领导送礼办点事情,但是又不想让自己的隐私暴露!这时您就需要到我们提供办理的卡,我们的卡可以让您随意的a转帐–送礼。给客户保密了隐私的同时也去除了客户的后顾之忧。本团队以真实代开卡【QQ:1228557129】办理、分别提供7大银行卡;中国银行—工商银行—建设银行—农业银行—交通银行—招商银行—邮政银行[网上银行(口令卡,电子证书,U盾)长期供应,保证全新开户,保证开户资料齐全,保证带真实有效开户原件,承接指定名字开户我们的宗旨是:质量+速度+信誉!我们希望与 有长期需要的客户建立长期合作关系,彼此信任,共同赢利。如有需要请联系!非诚勿扰! 客户的满意是我们的心愿欢迎光顾公司宗旨: 公司执行国家金融方针和政策,在法律、法规规定的范围内开展业务, 自主经营、自负盈亏、自我约束、自担风险、切实为小企业、农民、农业及农村经济的发展服务。公司文化: 诚信—用心做事,诚信为人 规范—规范管理,依法治企 高效—真诚服务,高效便捷 和谐—同舟共济,创建和谐公司口号: 以实力、效率立足于市场 用服务、便捷来赢得口碑 崇尚职业道德,遵守法律法规 急您所急、思您所思温馨提示:在本卡行购买的卡可用于收藏使用!

 366. Thats not the point … Thats not the point at all. I wasnt talking about the apartheid, im just saying you cant make a cola tasting study that is made by one of the comapny without biasing the results. Thats just being stupid. Was this answer helpful?

 367. Petit trainOù t’en vas-tu?Train de la mortMais que fais-tu?Le referas-tu encore?Rédigé par: Jum-Jum-Jum | le 30 novembre 2007 à 19:30once more time (je vous baance, électo-ak – coustique … vous l’savez hein ! (dégommer les bobo/tés …

 368. Your’s is the intelligent approach to this issue.

 369. Great write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time. “Good nonsense is good sense in disguise.” by Josh Billings.

 370. AME MUITO SEU NOME, SEJA ELE QUAL FOR. LEMBRE-SE DE QUE JESUS IRÁ NOS CHAMAR PELO NOSSO NOME… SINTA-SE FAMILIARIZADO COM SEU NOME PARA NAO SE SURPREENDER QUANDO ELE TE CHAMAR… BJS MARCILENE.

 371. Hello…..Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is very cool. I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my fri…

 372. A buddy swears that fried cauliflower in ketchup is a huge Indian street food. I'm thinking this is what he meant.Street food … something this country really needs to work on. I'm thinking, if we had better street food, more people would get out of their cars and walk places.

 373. Hej! Vilken fin och mysig blogg du har och kul att du tittade in och skrev hos mig :)Önskar du receptet kan jag maila det åt dig om du vill?Hälsningar Josefin

 374. You have shed a ray of sunshine into the forum. Thanks!

 375. Hey, do Iranian and Mizrahi Jews (Botach’s and Diveroli’s people) have high IQS and strong academic/economic success like the Ashkenazi? I’ve read that they do not.Yes, there’s a lot of money to be made in the black market. No need for a high IQ. If you’ve got a big extended family with lots of connections, you can do it. The men with gold chains have leveraged their family ties/solidarity, small business skills, and disdain for the government/public good to do just that…

 376. Naja gibt schon einige Leute die auf die CPU oder GPU schauen. (ich nicht. mir geht es eher um Bedinkonzept und Spiele)Um mit seiner neuen Konsole anzugen muss man seinen Freunden ja riesig hohe Taktraten und viele CPU präsentieren ^^

 377. I think it depends on the person Brett. My wife is a one thing at a time person. That’s cool. I am a several balls in the air, hair on fire, ADD, anxiety ridden person. I like to do multiple things at once. For the most part, I handle it. Organizational skills are like parenting or athleticism. Either you have them or you don’t. Good that you are recognizing the need to be more efficient.

 378. : Melanie and Brad we can’t thank you enough for our engagement photos! We just got our incredible album and LOVE it –the quality is amazing! Thanks for everything, we cannot wait to see you guys on June 5th! 🙂

 379. Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 380. That’s the best answer by far! Thanks for contributing.

 381. A mi también me llamó la atención, aunque a estas alturas ya me vale, ni que me hubiera caído de un guindo, el editorial “Todos con el Presidente” de el Diario Oficial de la CT, porque, joder, si no paramos de ver manis por todas partes de Europa, ¿a quién quieren engañar?El titular ahora mismo es tremendo, por cierto, “El Gobierno felicita a la policía”. ¿Y vosotros, pregunta el gobierno a El País? “Nosotros, también!”.

 382. Saya mau bangun rumah, dan saya butuh kusen tuk 2 pintu dan jendela plus kaca. Ukuran kusen 1,5 m x 2 m.. Ukuran jendela 80 cm x 2 m berapa harganya?

 383. Karma CW – I think Liverpool came out with the intent of not wanting to be dictated to, by the brand in which Chelsea plays their football. And then the reds ran out of steam or could’nt keep it up in the second half. I agree with you having played the game myself at an ameteur level, the boys in blue should have been able to counter – attack and score. That’s why I’ve been banging on we need quality forwards to atleast replace Drogba when his not playing.Californication – I am 100% into woman. cheers!Reply

 384. Mais sfr, veut toujours rajouter sa couche. Pour que des application SFR soit sur le mobile, et qu’il soit impossible de les supprimer. Ces application elles méme leur permette de savoir TOUT ce que tu fais avec ton mobile.

 385. Hallo!Wollte mal fragen, ob das Haus schon steht?Wäre es vielleicht möglich, eine Bauanleitung sowie eine Materialliste (Einkaufsliste) von Ihnen zu bekommen?Danke

 386. excelente traduccion e interpretacionsobre lo que decia al principio una persona en su comentario, creo que esto va asi:get nervous: ponerse nerviosoget excited: emocionarsebuen trabajo[]

 387. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I’ll be subscribing on your rss feed and I’m hoping you write once more soon!

 388. It is truly the worst. I love the anti nausea bands idea, I actually have some ready for our plane flight coming up as I have had motion sickness in the air before and it isn’t pretty, so giving them a go for the first time. Will try them next time I get glutened too. Thanks for the great tips!

 389. Dr Osmar;Voce não acha que como o corinthians caiu na libertadores tinha que estar jogando a copa do brasil pela sua tradição no futebol?MUITOS DIZEM QUE É SÓ POR CAUSA QUE É O CORINTHIANS PRA AÍ DAR MAIS AUDIENCIA.

 390. I actually found this more entertaining than James Joyce.

 391. Oh believe me when I say that the rest of us definitely see the US as a nation of contradictions. Many people both loath and are fascinated by what comes out of America.When I first heard that Americans only have 2 weeks holiday I was shocked. When I started hearing that quite a number don’t even take all of that entitlement I was more than a little confused. What I did realise was that it is no real surprise therefore that the US sits at the top of the economic pile.The rest of us like to have a life!

 392. Reading this makes my decisions easier than taking candy from a baby.

 393. Hey man, was just surfing through the web searching for some information and came across your website. I am impressed by the content that you have on this website including this post here. It shows how well you understand this topic. Bookmarked this page, will come back for more. You, my friend, ROCK!!!

 394. I’m not sure exactly why but this site is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 395. Hi there. I’m currently working as a support worker in kent. I’ve heard many stories about leybourne grange as the people that i’ve supported came from there into registered care homes. If anyone has any information on rosie brown, anne wardle, christine hawkins and david lovell regarding their time there then please let me know. Many thanks.

 396. That really captures the spirit of it. Thanks for posting.

 397. Asa e tovarasu’. Asa de rau a ajuns proletariatu’ din SUA incat an de an mii de americani isi risca viata incercand sa ajunga prin orice mijloace (colac de salvare, cada, cauciuc de tractor) in paradisul comunist numit Cuba. Whoops …. sau poate era invers ?

 398. "Archery was extremely fashionable among mid-Victorian maidensThe Fair Toxoplasmosis"Very interesting I always wondered why one of the Penguin Classic covers for a Trollope novel had a woman shooting a bow on it.

 399. Third Flower…My spouse and that i are actually now delighted that Albert could carry out his reports as a result of the strategies he had via your web content. It really is every so often perplexing to just generally be gifting away methods which many people could …

 400. If Selena Gomez could hear my thoughts shed probably. . . wait a sec, someone’s at the door.Oh hi! Say, you look just like that Chris Hanson guy. What can I do you for?

 401. Tetryku, Ty zawsze szukasz dobrych (lepszych)wyjasnieÅ„. No ale popatrz z drugiej strony – jak silne poczucie tragizmu sytuacji musiaÅ‚aby miec ta kobieta, by w każdym facecie widzieć tego który jÄ… opier…. za zÅ‚e manowranie? Czyli jak jÄ… życie na nas negatywnie uczuliÅ‚o. To smutne jest

 402. Hi allI cant remember where my posts are any more but want to thank the ladies who suggested I watch City Hunter for my withdrawal symptons!!!!unfortunatedly, city hunter doesnt help because now I have withdrawal symptons on City Hunter on top of Faith!!!!!!!!!!!!Now thinking hard if I should start on Personal Taste…I am definitedly a goner.

 403. Yes, I'm having problems commenting too, what's that all about?I agree the final photo is gorgeous, how happy do you look, Vix? Sounds like you had a great time, and of course all the outfits are most lovely!

 404. Si nu stiu ce tii ditai blogrollul plin cu adrese la care e publicat 1-2 articole. Iti recomand cel putin sa il stergi pe fraierul ala cu cea mai buna carte este Biblia, ca i-am dat un comment de i-am spart blogul in 2! Si poate mai intra un cititor la 1 an si faceti tagma ateista de ras 🙂

 405. T’es tu en train d’nous dire qu’il faut croire aux fantômes, aux vampires, aux dragons, aux superhéros et aux aliens ? Parce que tsé au nombre de films, de livres …..

 406. Oh this is so sad. I hadn’t heard of Frid’s passing. I also have fond memories of the show – I had to jiggle my anteana just so to get the only station that was showing it and missed a ton of episodes. I’ve been watching them on Netflix recently too, but had no idea of his death. So sad and RIP.Lori recently posted..

 407. Cet épisode 6 était une pure merveille, on est vraiment plongé dans le SAMCRO surtour avec la VO, j’espère que la suite de la saison sera aussi bien

 408. Damn, I wish I could think of something smart like that!

 409. So many of us hate to see it go. It’s always difficult to say farewell to old standbys. If there were a Bruce Randolph III who was willing to work as hard and long as his daddy and granddaddy, it might go on. But probably not.

 410. Es ist Schade, dass nicht häufiger die Thematiken AdGames und Ingame Advertising angesprochen wird. Die bereits im Trend liegenden Werbespiele sind nicht nur für “Zwischendurch” geeignet. Eine Win-To-Win Möglichkeit für Unternehmen und Verbraucher gleichermaßen.

 411. Hi Lauren,I had baby 2 mnths ago via c section. How long should i be holding the toe planks before it gets to easy? Are there any videos of yours to help thighs? I am finding it hard to exercise now. Please respond. -Thanks

 412. Websites we think you should visit…we like to honor many other internet sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out…

 413. I actually tuned into Morgan to hear his interview with Scalia. Morgan simply wasn’t intelligent enough to carry the conversation. Forget about his researchers and writers, Morgan couldn’t formulate responses to the Justice’s comments. Enough of Morgan already. He had his chance–deserved or not–CNN needs to move on.

 414. GraÅ‚em, graÅ‚em, byÅ‚o w CD-Action na grudniowym albo styczniowym coverze. CaÅ‚kiem przyjemna, jedna z lepszych gier freeware, w jakie ostatnio graÅ‚em.“System Shock 2″ byÅ‚ tak przerażajÄ…cÄ… grÄ…, że pomimo totalnego zauroczenia klimatem baÅ‚em siÄ™ grać dalej.W SS2 nie graÅ‚em (bo mÅ‚ody jestem, muszÄ™ kiedyÅ› sprawdzić tÄ™ grÄ™), ale podobne zdanie miaÅ‚em o Resident Evilu 3. Zawsze najbardziej przerażaÅ‚y mnie zombiaki 😉

 415. Thinking like that is really impressive

 416. Thank you for some other informative site. Where else may just I get that type of info written in such an ideal approach? I’ve a project that I’m simply now working on, and I have been on the look out for such info.

 417. That’s good advice quirky. You should have her create a little booklet I call “A glimpse into your Future” and then paste pictures of 80 year old boobs and men changing adult diapers. That should do the trick…

 418. Have you tried the TATÚ empanadas??? they are big, they definetely go in the great!!! (they’re for example in Belgrano,near Cramer Av.), they totally worth it.I’ve just came across your blog,very exciting! If you don’t mind me asking, what are you doing in Bs.As for “a living”??

 419. Your’s is a point of view where real intelligence shines through.

 420. If the only API available is a SOAP one (as it often the case in enterprise dev.) then what choice do you have?I’d say it’s 90% of environments that do use SOAP. The remaining 10% are the hip’n’cool places that use REST. And then you have the hassle of writing a REST client which is basically just a finite state machine (FSM) to perform autonomous navigation. That’s the dirty little secret of REST that almost everyone glosses over. Hint: If your REST client doesn’t autonomously navigate via the hypertext relations then it isn’t REST. It’s RPC that abuses HTTP.

 421. That insight solves the problem. Thanks!

 422. OMG THANK YOU!!!! Hey, would you mind if I printed this out to show a coworker who read Breaking Dawn? I tell just about everyone there about your parodies so they pretty much have heard you by word of mouth, is that enough of a works cited?

 423. Finally! This is just what I was looking for.

 424. Géniale l’idée, j’ai une réunion de famille ce week end et je vais utiliser plusieurs de vos jeux (à O euro, ouf ça fait du bien par les temps qui courent!!!!) pour occuper la brochettes de petits enfants, neveux , cousins … Merci!

 425. Anonymous, I wouldn't be so sure that she is lying. This is not a politically correct attitude, even if a majority of non Muslims agree with her. It also makes it harder for people to just go around and accuse anyone who disagrees with it being built of "Islamophobia" and although its not that likely, her opposition could at the very least contribute to the Ground Zero Mosque, not being built at all.

 426. That’s a smart answer to a tricky question

 427. I love your new blog banner! You look SO GLAM, which you ARE, of course.I love Morrissey and The Smiths, too. I like Morrissey more than The Beatles even. I also love old Elton John (the music I mean–not Elton himself–although he is getting rather long in the tooth).Love you so, Vix.SB

 428. Shannon, there is no media conservative backing Dewhurts, even Hugh Hewitt backs Cruz, all of the KSEV group sway towards Dewhurts. Is that not odd to you?

 429. I’m shocked that I found this info so easily.

 430. Interesting developments?????Hope its what i think it could be :0)Sorry i dont comment often when you so often do at mine, for some reason my work internet access blocks your site so i can only look at home where i have Imogen so you can imagine….Pol x.-= Pol´s last blog .. =-.

 431. Donec rhoncus dapibus semper. Nulla lobortis fermentum tempus. Fusce interdum vulputate elit vel tempor. Donec aliquet scelerisque sapien ut elementum. Fusce ultrices imperdiet velit, eget ornare mauris dapibus

 432. Ja, den är underbar. Första gången jag smörjde mina fossingar så gick det åt en del, men efter några dagar så behövde det inte alls mycket. Så den var dryg.Är det för att bivax är så kladdigt? jag brukar smörja in dem innan sänggående och de är väldigt lena dagen efter. Samma med mina armbågar. Den ena är alltdi torrare, men nu är den också mjuk och fin.

 433. Linda,Adorei seu look! A loja que me leva a loucura, é a Forever 21, Aldo, Asos e H&M tb! beijo![]Camila Coelho Respondeu:May 2nd, 2011 em 10:01 am, Uhmmmm, boa escolha flor! Tb amoooo essas lojas =) beijokas amore []

 434. Reply  Escu May 4, 2009 da si eu tot cu mozilla. tot mozilla folosesc. In safari nu puteam modifica lista aia de “Top Sites”. Vine default cu niste rahaturi de site-uri pe care eu nu le vizitez nici macar 1 data pe luna.

 435. I’m really into it, thanks for this great stuff!

 436. on Nice post. I study something more challenging on totally different blogs everyday. It is going to at all times be stimulating to learn content from different writers and follow a little something from their store. Id desire to use some with the content on my weblog whether or not you dont mind. Natually Ill provide you with a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

 437. Yes every single thing is under pressure today. No one’s fault. Just selling across the board. Look at it as another averaging in opportunity when it ends.Silver already hit $19.50 around 2-3 times. If we get over $19.00 again I think that will? be the blast off time. $18.00 is the 55 day MA & $17.18 is the 200 day Moving Average. use those points as average in spots.

 438. Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless actually worth taking a appear, whoa did one understand about Mid East has got extra problerms also

 439. Yes those bosses exist world wide. There should a “group of these like minded bosses” place at a venue for at least one week to observe how they interact together in their mutual agreement club. Then a skilled psychologist could demonstrate the negative and often harsh behavior that can they individually and sometimes as a group cause in the workplace. This behavior simply projects a loud announcement: I DON’T TRUST YOU! I’M THE BOSS I KNOW BEST.

 440. I love my Ergobaby it is so much more comfortable than my old carrier, even now my daughter is 12 months old. She loves to snuggle into my chest and feels safe no matter where we are or what we are doing. I have a plain black one so my husband can use it too, but I would love one of the Petunia Pickle Bottom designs so I could have my own pretty and practical carrier.

 441. I was really confused, and this answered all my questions.

 442. to the guy 5 times, you’ve put that discount in right. He said yes, i get my bill, not onoly is there no discount they’ve fucked all the rates up and doubled the cost of what it should be.Then… I’ve been with sprint for three weeks, my phone just dies, I didn’t drop it, bang it, get it wet or anything, I just have this blue screen.I’m going into their shop on Wednesday, they’d better have some damn good fucking answers.

 443. I didn’t know where to find this info then kaboom it was here.

 444. Thanks for introducing a little rationality into this debate.

 445. Nossa linda como vc acho que qualquer cor de cabelo ficaria lindo em vc!! Mas como também sou louca por rosa, adorei as mechas, se tivesse cabelos loiros com certeza faria!!beijinhos

 446. hi, i’m from Malaysia.. i like to read ur post.i wan learn “how to deface a website” from u..dont worry ,just for my knowledge only..im still stdy in Csience computer..hope u will help me as Teacher teach there student…thnx alot..

 447. majka, masz racje wtedy bylismy przerazeni, ale przez lata tamta historia tak obrosla legenda, ze dzisiaj nawet ceglowki nei sa nam straszne :DA galarteka – jak luubisz porzeczki, to sama rozumeisz :)folkmyself, o widzisz bo to wlasnei sa takei porzeczki zameiszane z cukrem :))Ania WÅ‚odarczyk, u mnei tez to byl rarytas, ale byl ana goroco robiona i IMO tracila na smaku, a taka na zimno – poezja Aniu!whiness, cala przyjemnosc po mojej stronie! Sprawiaja mi przyjemnosc takie komentarze, az chce sie wiecej, bardziej. Pozdrawiam Cie serdecznie 🙂

 448. You keep it up now, understand? Really good to know.

 449. Ahahhahahhah è sicuramente più divertente dell'altra classifica 🙂 Io ho avuto un'asperienza simile con il mio ex ragazzo. Facemmo una vacanza a Parigi con i suoi e da quella vacanza cominciò l'inizio della fine che purtroppo non durò poco. 🙁 La Scozia l'ho amata, una delle mie più belle vacanze ma forse anche perchè eravamo in gruppo e stavamo bene insieme però dai bei posti (apparte Glasgow).

 450. I’m very inspired along with your site because smartly using the structure to your weblog. Is that this a compensated theme or have you colorize it for you yourself? Either way keep up the superb high quality composing, it is uncommon to see a great blog such as this one nowadays.

 451. It’s a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

 452. Jay Also as you are domostrating here, don’t write a blog post and let it be. Engage your readers in the comments and answer questions, concerns and criticisms with positive responses.Good article.

 453. . Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 454. Les photos c est pour bientôt …Mais le connections sont lentes… Donc on met plein de tofs des notre arrivee sur Bali… Je pense que ce week end ce sra fait

 455. blogul tau e foarte fain, faci o treaba excelenta…planuiesc in august 2009 sa fac o tura de bicicletamai exact e vorba de Tisa de la izvoare la varsare…vroiam sa te intreb din ce localitate izvoraste?

 456. November 15, 2012  5:24 pm by My first car was a volkswagon rabbit in an interesting brownish/sage green – everyone called it ‘bugger’. My next car was a 1976 Porsche 911 S – received 3 moving violations the very first day of ownership.

 457. Brilliance for free; your parents must be a sweetheart and a certified genius.

 458. Thanks for the ideas you are sharing on this web site. Another thing I want to say is that often getting hold of duplicates of your credit score in order to examine accuracy of each detail is the first activity you have to carry out in credit repair. You are looking to freshen your credit report from destructive details errors that wreck your credit score.

 459. Oui mais toi tu devais être un enfant spécial Nenon je déconne c’est juste qu’il y a le classique du gros nerd à lunettes qui se vérifie plus souvent qu’autrement!!

 460. Oah! Gult er kult!!!! Og for et rom som "spruter" av energi! Prøver lykken på din give away i og med det er så mye fint hos Ting. Ønsker meg mer enn gjerne kopper og vaser fra Kähler. Fin fin uke til deg! eva@engh.org

 461. I am certainly not as well familiar with this topic but I do prefer to have a look at blogs for layout concepts and fascinating subjects. You absolutely described a that I ordinarily do not care considerably about and produced it rather fascinating. This can be a nice blog that I’ll take note of. Find out advice at website

 462. I had no idea how to approach this before-now I’m locked and loaded.

 463. Hienoa! STX länsi-Suomessa ja pakkoruotsi itä-Suomessa alkaa sataa laariin ! Kreikasta nyt puhumattakaan..Mutta tulossa on kova mediahyökkäys, se on varmaa, YLE/HS + RKP media kaivavat kaiken mahdollisen jolla isketään perussuomalaisia vastaan!Rivit kuntoon ja kansalaimielipiteeseen suorana vaikuttaminen (=hallittu julkisuus) aseeksi tässä taistossa!

 464. Jag tycker du ska gÃ¥ pÃ¥ din egen magkänsla o inte pÃ¥ vad andra tycker. Det är dÃ¥ det blir Philiastyle 😉 Ha en fin kväll! Kram Linda

 465. Grade A stuff. I’m unquestionably in your debt.

 466. Kalau saya baru aja buka akun pp dan belum nemuin masalah seperti ini, maaf ni mbak nggak bisa membantu Ramzi selesai posting Cara Membuat / Memasang Rating Bintang Rich Snippet Google di Blogger

 467. Reading posts like this make surfing such a pleasure

 468. sebelum baca dan komen aku men game dulu..hahaha..errr..itu kire mcm tindakan refleks yg selari kot..mcm mana kena marah mcm tu balik reaction yg diberi..err..tapi sgt la tak molek melawan balik kan mak ayah marah..sebab mak ayah marah kite mesti bersebab..

 469. I can’t believe you’re not playing with me–that was so helpful.

 470. Oh wow, that just look absolutely amazing. So simple, but I can only imagine that the flavours are just too gorgeous! I made your beef and scallion stir fry (used prawns instead of beef, marinated in the egg white, as you suggested) It was just amazing!!! I couldn't believe such a simple stir fry could taste so good. Thanks very much for sharing this with us. Good luck with your decision making. Its hard, but in the end it will all work out!

 471. So that’s the case? Quite a revelation that is.

 472. I loved both your books. Loved them. Thought about them for a long time after I finished them. It did bother me a bit that as mature as Field Guide was, you seemed to avoid writing about sex. I wasn’t expecting graphic, gratuitous scenes. But there was a stark absence of those scenes.mi wondered why, and it’s interesting that you wrote a post about it.

 473. , November 13, 2012 at 10:48 am nje nga spitalet me te kqinj me nje sherbim qe le shume per te deshiruar. Per mua ai eshte “Spitali i Vdekjes”. Kesaj i thone te vdesesh me 20 mije euro.

 474. A piece of erudition unlike any other!

 475. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for. can you offer guest writers to write content to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number of the subjects you write regarding here. Again, awesome blog!

 476. You’re travelling with a puece of plastic and no proof that you’ve paid or have a valid ticket for the journey you’re making. I’d quite happily fine you for it. ITSO is an SWT product available on SWT services, when all TOCs adopt it you’d have a valid arguement. The fault here isn’t with Southern, it’s with whoever sold you a ticket via ITSO on a shared route, should be SWT-only routes.

 477. Great post with lots of important stuff.

 478. les professeurs ne sont pas payes sur 10 mois. Il faut arreter avec cette vieille legende urbaine et se renseigner.PS: desole pour les accents, clavier anglais

 479. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content

 480. Gee willikers, that’s such a great post!

 481. Szia!Nagyon tetszik a blogod!Mi már befejztük a házunkat(könnyűszerkezetes), és én pedig ácsot tudok ajánlani ha valakinek szüksége lenne rá,szívesen megadom az elérhetőségét.Fix árasak, tisztán dolgoznak, ahogy a kőműveseid,gyorsak és még nem is drágák.Mailcímem:auxiagi@gmail.com

 482. Carol just shines in that gorgeous jacket! You can see how much she glows just from her smile… it seems like her true self is coming through! Happy 66th to you, Carol!

 483. Anyways? just wanted to let you know that I admire your drive in the projects you are documenting. . It is really too bad about your stolen cabin, glad you are persevering! Have you ever considered a windmill? I’ve looked at kits but am very interested on your take on the feasibility of a windmill structure built from lumber?Rock on man!

 484. I really like the perspective you can see with each item. Never saw with my eye the usefulness in each of their products. I really like what you did with your window bench though. I recently just made a bench within my bay window, and it is my favorite investment I put into my new house.

 485. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your website in my social networks!

 486. I actually found this more entertaining than James Joyce.

 487. Oh yeah, fabulous stuff there you!

 488. What a great resource this text is.

 489. Ty tři mega s tím nemají tak moc co dělat. Fotit rychlé pohyby v místnosti ale vážně chce jiné vybavení než kompatkt, i když je dobrý. Světelný objektiv a čip, který zvládne větší ISO a nešumí: takže nejspíš nějakou zrcadlovku. Ale určitě nejsem první, kdo to říká.

 490. I wanted to spend a minute to thank you for this.

 491. hey 🙂 i've just discovered your blog and love it! i'm going to follow you on bloglovin…I'm a fashion illustrator from Detroit. I hope you'll check out my work on my blog and follow me as well!xxnicolewww.nicolejarecz.com

 492. Terug naar de basis. het sociaal democratisch model met zijn zg. verheffende klasse is totaal achterhaald en de grootste leugen ooit verteld en nog steeds onderwezen. Stop de leugen, leer mensen weer nadenken over hun opties, leer ze niet napraten.

 493. Olá, adoro seu blog =)Que bota linda, quero uma igual heheBjuuusss[]Camila Coelho Respondeu:January 25th, 2012 em 1:00 pm, Obrigada flor =) Essa bota eh meu xodo rsrs BJinhos[]

 494. Actually Commander you might want to get your facts straight. LPD, Hatzolah, Chaveirim, LEMS, LFAS had their communications knocked out by the storm. The only radio system that never went down was LCSW’s.

 495. Whitney and Glenn have written THE primer on the mortgage and financial system debacle. This book is a must-read for anyone interested in the financial markets, investing, and what may be coming next.

 496. Bom, Ico, você já deve estar sabendo que já caiu o novo sistema de escolha do campeão mundial. Continua tudo como no ano passado: mais pontos = campeão.Isso melhora a coisa pro Felipe, principalmente no quesito “afobação”, já que não precisa vencer ou bater.Agora, quem diria, héin? O precipitado e irregular Felipe Massa ganhando na votação do poderoso Kimi Raikkonen!?Sinal dos tempos…

 497. Sure I would love to talk about health (and then maybe I’d be more realistic about some of my self-diagnosing). I have to go get a piece of candy first though, as I fear I might be lagging!andrea-maybe it’s just me recently posted..

 498. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this info So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this web site and give it a look on a constant basis.

 499. skriver:Hi! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 4! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

 500. Cissi – Skoj! Det mÃ¥ste ju vara hur lärorikt som helst att hÃ¥lla pÃ¥ med översättning, när man verkligen mÃ¥ste tänka pÃ¥ vad som stÃ¥r och inte bara slöläsa sÃ¥där lite lagom som jag brukar göra =)

 501. Reason number 1,010 that I absolutely love your blog! This is what every great reporter should have been saying in their reports instead of kissing Hollywood arse in supporting their cause. Thanks for a brutally honest report on the situation!

 502. Hahahaha. I’m not too bright today. Great post!

 503. Szabo bardzo bardzo ciekawy, Chico brzmi czasami jak soundtrack z filmow z lat 50/60, podoba mi sie (a propos czy to byla herbaciarnia na swietego Jana??). Scott Peters Quartet troche nie w moim stylu. posluchalismy z mezem – dzieki za wstawienie obydwoje lubimy odkrywac nowa muzyke.

 504. cyclosporine (Gengraf, Sandimmune, Neoral); clopidogrel (Plavix); dexamethasone (Cortastat, Dexasone, Solurex, DexPak); diazepam (Valium); fluoxetine and (Symbyax);a nitrate medicine can cause birth defects the

 505. I probably shouldn’t say this because it will bum a lot of people out but Roissy is actually Gary Brecher aka the War Nerd….weird how things come full circle.

 506. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 507. Hi Charlie,It’s great that your back on tonight,Hope you on with Dani,I’ll was on 3G with her last night,We were so naughty.Anyway welcome back to night’s,Take care,Love Richard aka dick4dani xx

 508. his crinkle face is now gone so i do love looking back on these pictures! thanks so much! and i LOVE the new blog. so darling. YOU ARE THE BEST

 509. Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did one learn about Mid East has got more problerms as well

 510. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Wonderful blog and outstanding style and design.

 511. Hiya! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my apple iphone. I’mtrying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.If you have any recommendations, please share.Thank you!

 512. Mariana vc precisa arrumar sua postura pra tirar fotos, vai ficar mais elegante, doque adianta usar um vestido maravilhoso e não ter posturafica a dicabjinhosMarla

 513. me see if I get this right. You are saying1. Trump is a fraud2. Corsi is a (partial) fraud3. The people from the tea parties who were elected were frauds.4. All the controlling authorities are frauds.Hey, I get it. let's just all bitch and give up, right? When you have something positive, then talk to me. The rest of us are trying to get something finished and it's difficult and I for one don't have time for this kind of whiny, negative bullshit. Get lost. Thank you.

 514. I am just coming to the end of Bat Ye’or’s “Islam and Dhimmitude: Where Civilizations Collide,” a most informative work. Ye’or’s disquisition on how political Islam has co-opted the Christian churches of both the Middle East and the West is indispensible, as is her examination of the origins of the Arab-Islamic propaganda war of the last four decades. Both this book and Ye’or’s “Eurabia” are essential reading.

 515. I've always wanted to set a book in Spain at the time of the Reconquista (Christians drove the Moors south to Granada).Another interesting period would be 1492, when Ferdinand and Isabella expelled the remaining Moors AND the Jews from Spain.

 516. I recently finished Wahlid Shoebat's fantastic book, "God's War on Terror." In it he connects the dots between Islam and Bible end times prophesies – ALL of them. It was there all along, I just wasn't looking at it from his ME point of view.

 517. This blog is without a doubt cool as well as amusing. I have discovered a bunch of handy tips out of this source. I’d love to come back every once in a while. Cheers!

 518. Yo, good lookin out! Gonna make it work now.

 519. Rafa, solo para expresar que no me siento feliz con estos resultados; espero que esa parte de IU que ya no está y que tanto nos ayudó en esta última legislatura, encuentre la serenidad suficiente par recomponer un proyecto político que estimo necesario para la izquierda. Un abrazo de un socialista que apoyaría, sin dudarlo un solo instante,la propuesta de Fernando para intentar que se aborde la reforma de una ley electoral.

 520. Burde det være 1,8kg per kroppsvekt eller per fettfri kroppsvekt? jeg raser fort ned i vekt når jeg er på deff og det meste er veske og vann, kan miste 10 kg på 2-3 uker, men den fettfri vekta er ofte bare endret med noen få kg

 521. Thanks guys, I just about lost it looking for this.

 522. Gracias Gloria por este trabajo que nos resulta muy útil.Se agradece que alguien tenga el valor, los ánimos y el conocimiento para poner un poco de luz en el desconcierto que nos genera Google y sus algoritmos para el posicionamiento.Estaremos pendientes cada semana.

 523. I just want to mention I am just newcomer to weblog and actually experienced you are web page. Almost certainly I am going to bookmark your site.. You absolutely have excellent articles. With thanks for revealing your web-site.

 524. – I got a fright at first as it looks very like our shed which is in a similar state of clutter – well without the Pampers boxes.Criminals these days have higher standards. We usually don’t even lock our shed.

 525. Il Cuculo69 #12 condivido totalmente, l'Homo Sapiens-Sapiens si stà costruendo il proprio futuro, riuscirà ad andare lontano??? io spero di si……altrimenti non avrà nessuna importanza.Invece riguardo agli OGM non concordo perchè in questo momento sono semplicemente INUTILI, probabilmente figli del business agro-alimentare e non una necessità reale.E forse sono anche frutto del desiderio di "sentirsi" Dio (quale Dio???)SD

 526. Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!VA:F [1.6.5_908]please wait…VA:F [1.6.5_908](from 0 votes)

 527. Thank you for any other informative blog. Where else could I am getting that type of info written in such a perfect means? I’ve a undertaking that I’m simply now running on, and I have been at the look out for such information.

 528. A well put argument made by that last anon. Sonic, I empathise with what your site is trying to accomplish … however, you appear to be far too thick to pull it off.Substantiate your claims, source your material etc etc etc or fuck off.You really are an embarrassment.

 529. sier:Jeg kjenner det igjen: Bokstavene har en tendens til å gli unna, snike seg bort når jeg skal plassere dem pent sammen til en meningsfull helhet. Ordentlig dårlig gjort, er det. Ønsker deg god bedring!

 530. This website makes things hella easy.

 531. Ha! Well, maybe not a year…. Anyway, it looks like a great panel, John. I won't be there (MLA is icky, of course), but I'm hoping to hear more about it later.

 532. You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times follow your heart. “What power has law where only money rules.” by Gaius Petronius.

 533. tj i just trawl across to your commentator a minute, JWRyou dont have to worry about poor old Don, look he can hardly walk the plank, we won’t get him for PM, NAT is dead, ACT is dancing on TV#,the difficulty for you and tj is who will the crazy helengrad appoint as ruler,

 534. Alright alright alright that’s exactly what I needed!

 535. my navel sticks out a lil more too since i had my 2nd baby,i thought it was just me. well anyways i been tryna workout off the lil belly pooch i have in da middle of my stomach,overall im pretty slim but that lil flab is still there and its been a year

 536. Αγαπημένε μου Μποτίλια,Εθνικό συλλογικό ασυνείδητο. Νομίζεις ότι έχει ξυπνήσει ή έστω έχει ερεθιστεί?Εσύ ξέρεις να το αναλύσεις. Πρέπει!!!Περιμένω με αγωνία!!!Παραγγελιά… βρέ παιδί μου, πώς να το πώ… (χα χα)ÃŽÂ¥.Γ.Όσο για το άρÎ00004000¸ÏÎ¿ στο μπλόγκ σου, αναμένω με αγωνία την συνέχεια….Θεωρώ ότι στις τελευταίες ημέρες του Νοεμβρίου, κάτι γίνεται…. “Νυν υπέρ πάντων ο αγών”

 537. Good job making it appear easy.

 538. / Уважаемая Марина,Короны очень красивые и в духе времени — современные и инновативные!Успеха и с наступающим праздником — Днём народного единства!

 539. Esta tiene buena pinta, y no puede ser que las reservas del producto se hayan agotado?claro que decir que algo se agota es una buena formula para venderlo más.

 540. Hi, found your blog from a shared like of "violets" in our profiles. Love this post…it mirrors some of the things I've been doing this past week or two.

 541. I don’t know what it is, but I love this dude, and the way you colored him. He certainly looks like a cop who is indeed too old for this shit. I’d love to see a comic with a similar style — it’s simple, but more detailed and features a wider variety of color than most. G’jorb, dewd!

 542. Anyway, my first strategy for tackling the headaches as if they were a chronic infection was to put baby shampoo up my nose via my Neti Pot. It didn’t work, but I got some comments regarding

 543. That’s going to make things a lot easier from here on out.

 544. Vaikkei nuissa sanoissa selkeästi sitä luontoa mainostetakkaan, niin mielikuvana tuossa on selkeästi luonto ja luonnollisuus ainakin miun mielestä. Jos mie tuon mainoksen pikapikaa jossain näkisin niin varmana ajattelisin sen olevan joku ekomallisto, vaikkei selkeästi olekkaan.Eli et ole ainoa joka näkee tuon turhana tekoekomainostuksena.^^ Mutta niin se vaan valitettavasti on, että ekoilulla ja luonnolla, olivat ne totta eli eivät, saadaan nykyisin ihmiset ostamaan melkein mitä vaan.

 545. Telefonun işlemcisi 1 GHZ Cortex A9 ve çift çekirdekli bir işlemci. Buna çok değinmemişsiniz gibi. Heryerde 1 ghz işlemci diye geçiyor ve performansı One V ile aynı gibi söyleniyor. Oysa One V de tek çekirdekli Cortex A8 işlemci, bunda 2 çekirdekli Cortex A9 işlemci bulunmakta.

 546. On propose un poste à Lille, un autre en Bretagne et enfin le troisième à Givet.Vous ne voulez pas …???Vous n’êtes pas vraiment motivé pour travailler…Allez à la porte …Voilà comment on supprime le personnel !!!Patron voyou !!!Gouvernement voyou !!!

 547. I am so grateful that you are here. Thank you for your encouragement and supportive words. They bless me so very much. Thanks for taking the time to read and comment. Grateful…..

 548. How neat! Is it really this simple? You make it look easy.

 549. A rolling stone is worth two in the bush, thanks to this article.

 550. Thanks for sharing your ideas! I would appreciate tho if you’d elaborate more on the matter as I think it does lack something here and there. But anyway, RSS Subscribed!

 551. Terrific set of articles you have here on flash usage and umbrellas. I just picked up a two umbrella kit, and your demonstrated setups here will be very useful. Thanks for taking the time to share your photography knowledge with the rest of us. I’ll continue my own encouraged with results like yours.

 552. It's a transparent attempt to gin up an officer corps beholden to the Left, the Left having taken to heart claims that they will do miserably in the coming Second Civil war, with few units of the standing army willing to fight and suffer on behalf of the side that despises soldiers, and the profession of arms.Oh, and how do you like my new Mossy Oak pattern tinfoil hat? :)Mike James

 553. One important issue is that while you are searching for a education loan you may find that you’ll need a co-signer. There are many conditions where this is correct because you might find that you do not use a past credit standing so the mortgage lender will require that you’ve got someone cosign the loan for you. Thanks for your post.

 554. “Yes, she left Scott for Michael and then left Michael for Ben, but it’s time to get over it.”“Sarah K, my comments were not directed solely at you. That’s quite an overreaction though.”Michelle, I was the only one who even mentioned Scott and Michael, so out of curiosity, who else were your comments directed towards?

 555. Gee whiz, and I thought this would be hard to find out.

 556. Teardown, weil ich eine doppelte Veredelung möchte, nicht nur den schneeweißen Todesskin auf dem Rahmen, sondern auch eine exklusive Rückseite!

 557. This is exactly what I was looking for. Thanks for writing!

 558. Burks is gonna be great. I really just hope that Hayward can do good at playing 3. I have a feeling Burks is gonna be better than Kemba, Jimmer, and Tristan Thompson. He was the go-to guy at Colorado just like Jimmer at BYU but Burks’ teammates at Colorado were a lot worse than Jimmer’s was at BYU. I also think Burks is a bit of a combo guard who can play point sometimes as well. I haven’t been impressed with Harris’ point guard abilities this past season, but maybe he’ll get a hang of it this next year… If there is a next year for NBA.

 559. 15-6-12 comentou: trabalhamos com esquadrias de vidro e alumínios, estamos no mercado buscando parcerias, pois nosso objetivo e trabalhar especificamente para empresas do ramo da construção civil, onde podemos dar toda a atenção para essas empresas, com prazos menores e preços competitivos.Conheça um pouco da nossa empresa no nosso site. -5

 560. DÃ¥ ska jag äta mer kalorier! Och mindre tillsatt fett. Ska även testa att äta lite kolhydrater, men sÃ¥ mycket som du äter nu vet inte om jag vill äta. Fast nÃ¥t mÃ¥ste jag ju äta för att komma upp i kalorier, och det finns inte sÃ¥ mycket att välja pÃ¥… VÃ¥gar du lita pÃ¥ Ancel Keys?

 561. It was great seeing you and Sophia that day. Haha I totally forgot about the piece of the wall that fell on us until I read your post. At least it didn’t hit anyone on the way down.

 562. We might as well pretend that China is expanding its reach because it's angry over the Opium War or jet fighter sales to Taiwan.I think they may be saying that, too.

 563. That’s not just logic. That’s really sensible.

 564. Eu exijo uma analise do Sr. Vitor Pereira, e não á decima jornada, exijo agora, não estava nenhuma marcada para a quinta jornada, mas os imperialistas tiveram direito a ela, quero que o Xistra seja castigado.Quanto ao jogo, merecemos ganhar, foi uma superioridade avassaladora, mesmo com dez jogadores, estivemos sempre em cima do adversario!!!

 565. Hey, that’s the greatest! So with ll this brain power AWHFY?

 566. Avec le Mexique, ça marchera jamais : c’est des cathos ! Sinon, le projet rappelle bien un peu celui d’Hammourabi. Rien de bien neuf sous le soleil, quoi.(Bonjour Madimaxi.)

 567. ( 2012.02.13 10:24 ) : My partner and i still can not quite assume that I could be one of those reading by means of the important recommendations found on this blog. My family and I are sincerely thankful for your generosity and for presenting me potential to pursue the chosen career path. Appreciate your sharing the critical details I acquired from your web-site.

 568.   Tim K.SÃ¥ lenge det ikke er 12 meter vann og snøsørpe skal jeg nok pÃ¥ sognsvann ja. Ser en fyr har lagt ut video fra 293 og det sÃ¥ ikke værst ut. Satse pÃ¥ smeltevær fremover nÃ¥. Blir digg Ã¥ komme i gang med srm. Sub 40 greier du lett nÃ¥, det er jeg sikker pÃ¥. JEG greide det en gang uten Ã¥ ha spist, fyllesjuk og etter Ã¥ ha sprengsykla med melkesyre fra kiellandsplass og opp lissom!!

 569. Since January of this year until now (March), 2012, the magnitude 5 range earthquakes are above statistical averages (data since 1990). The higher magnitude earthquakes are currently within average (as of January). Search my site for year-end earthquake statistics of 2010 and 2011 to see how those years fared. We’ll see how the rest of 2012 goes.VN:F [1.9.21_1169](from 0 votes)

 570. Brandon, that is a great workout thank you for it!!and thing: if i do it and then do cardio right after, my mucels will brakedown? ?i mean: should i eat something between the abs workout and thw cardio workout? ?thanks )))

 571. I can’t even describe the happines I feel for them. This couple have been thru so much and I dont know of anyone else so deserving of a child . I truly wish you the best..

 572. I think its a good rule to dress nice when you leave the house. I guess you never know who are going to run in to! Ha!As for college I know I used to dress up to go to class most of the time..black pants were very IN! lol I hope they are going with the trend!

 573. Beh, nel mondo d’oggi il silenzio fa paura… Si cerca di riempirlo in tutti i modi, chiaccherando, accendendo la radio, la TV etc etc… poi mi verrebbe da aggiungere che Dio parla nel silenzio (quello del cuore), ma capisco che non tutti condividano…siamo ancora capaci di fare silenzio dentro di noi?

 574. time of the 6th seal, if the 6th seal is the day of the Lord and d 5th trump. Is Gulf war how do you reconcile 1. d command at d 5th trump to hurt only unsealed pple. 2. That d 5th trump has taken place while the sealing @ d 6th seal which also comprise the day of the Lord is future?

 575. Haha, shouldn’t you be charging for that kind of knowledge?!

 576. Mickaël dit :Je pense à un truc, car un échec d’écriture après 1Mo d’écrit c’est quand même louche : tu as bien supprimé toutes les partitions de ta clé comme écrit dans l’étape 2 ?Tu dois avoir tout l’espace marqué comme « non alloué »(clic sur le « répondre » sous ton message au dessus pour garder les réponses dans le fil)

 577. I am no longer positive the place you’re getting your info, but good topic. I needs to spend a while finding out more or understanding more. Thank you for wonderful information I used to be in search of this information for my mission.

 578. Sadly for you, these seemingly immortal advertising ‘Gods’ aren’t ‘Gods’ anymore. The majority of them are out of touch, both ideas and media-wise. It’s time to worry old-timers, the new school have arrived and are ready to make you feel completely and utterly past it.

 579. That’ what High Speed Universities is all about, to further the education of students. They need more than a high school degree today, they need at least 2 years of college, preferrably 4, and then we’re going to work with communities so they can grow economically and create more jobs for our young people

 580. Ahhh yes!! Mamak is baaaack!!And I'm soo bummed that I couldn't come with you guys! That's a pretty long queue – apparently they were missed by many people eh? well come back Mamak!

 581. Right on-this helped me sort things right out.

 582. I’m excited to find this page. I wanted to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely really liked every little bit of it and i also have you bookmarked to look at new information on your website.

 583. My favorite has always been Viva Glam by MAC. I typically have favored lipstick over gloss though due to stickiness/lasting power. I look forward to trying these though!!!!

 584. j’ ai un enfant de 13 ans, il a commencer à fumée cette annéecomment ce fait il qu’il puisse aller acheter du tabac,on lui donne sans problème, je suis inquiète, pourquoi faire des lois si les buralistes n’en tiennent pas compte

 585. Appreciation for this information is over 9000-thank you!

 586. Thank you for the information your provide. Sohbette kalite Seslide kalite Sende gel dunyamiza KatilBizi mutlu edersin.AlemburdaSesli sohbetteSeNGelAramizakatilbizimle en güzelini yasayacaksın Hadi bekliyorumSeniArkadasliklar burda kurulur Sende gelarkadasinibulgelecen mithansk admin. gel yanimiza bekliyorum.

 587. Even for a Singaporean, I'm finding Kl to be too expensive for my liking. I only like the nasi lemak in KL. Madam Kwan's is nice but expensive.The taxi fare is something I cannot understand. Fuel and cars are so much cheaper yet the fares are sometimes higher than what we pay here.

 588. I went to the thirtyone gives web site but can’t find where they give to support abortions. Can someone point me in the right direction? I really want to know if this is true and accurate so I don’t support them.

 589. "Neither Ms. Phillips nor Jews in general are "crazy"."It's not crazy in one sense because it works. Even the fact that their strategy always creates a backlash *works* if the over-riding aim is to never assimilate.However i think it is crazy. It seems to me what they've done over the last 2000 years is create a culture of deliberately ingrained paranoia that forces them to act a certain way.It's a craziness that works but personally i'd never want to live that way even if it was a good strategy in the short term.

 590. Hey, thanks! Glad you like the photos, it’s my biggest passion (after travel, obviously!) – After all I didn’t end up teaching photography, so I can’t really tell. I ended up working in a photography studio but as an assistant. Very interesting : )giuliadventures recently posted..

 591. Hello there! I could have sworn I’ve been to this blog formerly nevertheless subsequent to browsing through a number of of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly in high spirits I bring into being it and I’ll ensue bookmarking and checking back frequently!

 592. how big are you making it?The color is very nice, warm, cozy color!I need something to cheer me up today….and the rug color was one nice one for me.

 593. Hey hey hey, take a gander at what’ you’ve done

 594. Hey, I was wondering if you’ve ever tried the Givenchy Le Sion Noir? Apparently, It’s a black algae extracted “anti-aging” face cream from deep down the ocean. And its sold exclusively at Sephora. Givenchy recently came out with an black eye cream too. Tell me what you think.

 595. I think I’m going to give it a try. I didn’t have much luck at Salton Sea for the same reason. I got good shots from my truck, which I guess serves as a blind. Strange how they don’t have a proble with that but as soon as you step out they are gone.

 596. I once attended one of Donna Henes’ celebrations, probably New Moon. Then again, maybe I’m thinking Rosh Chodesh. Anyway, it may have been 1999 because, as I recall, she lived near the Brooklyn Museum, and it seems it was around the time of the exhibition of Chris Ofili’s scandalous “painting” of the Holy Virgin Mary…the one that got Rudy Giuliani’s knickers in a twist. And rightly so.New York events–especially over a decade ago–do tend to elide.Donna’s little dog was so senile, and on its last leg. She was very worried about its future.

 597. Your post captures the issue perfectly!

 598. Zumindest beim BMW steht ein bissel mehr Aufwand dahinter als ein transparentes Display ins Fenster zu bauen. Die erzeugen duch eine Vielzahl von Spiegeln eine gewisse “optische Länge” bevor das Bild auf die halbspiegelnde Scheibe projeziert wird. Und nur durch diese Spiegelung kommt es zu dem Eindruck, dass die Zahlen vorne vor der Motorhaube rumschweben. Und das Auge muss nicht ständig zwischen nah und fern rumfokussieren.Ich mag keine Spiegel am Helm haben…[]

 599. Maybe white guys need to suffer a bit longer, eh? Maybe they need to have a history of oppression behind them first in order to feel privileged to gain some perks. Maybe they need to earn a lower station in life first.Nah, all that is needed is true equality. Another words test scores IQ and aptitudes count without regard for race. Then fairness will take over.