paba.eu avatārs

autors:

Ebolas vīrusa riski

Oktobris 15, 2014  |  kategorija: Jaunumi, Publikācijas

Ar ko Latvijas uzņēmējiem vai tūristiem ir jārēķinās saistībā ar Ebolas epidēmijas riskiem un vai šos riskus var apdrošināt? Šobrīd Ebolas epidēmija ir skārusi Libēriju, Sjerraleoni, Gvineju, Gambiju, Senegālu un Nigēriju, un pastāv viedoklis, ka vīruss turpinās izplatīties. Oficiāli reģistrētu ārstniecības līdzekļu pret Ebolas vīrusu nepastāv, bet pretterorisma programmu ietvaros ir izstrādāti eksperimentāli, vēl nereģistrēti medikamenti, un tiek izstrādātas arī vakcīnas.

Standarta risku analīzē, kuru Latvijas Profesionālo apdrošināšanas brokeru asociācija (PABA) iesaka regulāri veikt katram uzņēmumam, viena no tipveida lielo risku grupām ir saslimšanas un epidēmijas.  Pēdējos gados pasaulē nav bijis pēkšņas un visaptverošas epidēmijas, kas prasītu desmitiem un simtiem tūkstošu dzīvību, bet šis risks tik un tā turpina pastāvēt un arī ietekmēt mūsu ikdienu, par ko, piemēram, salīdzinoši nesen pārliecinājās Lietuvas sieviešu basketbola izlase, kura netika ielaista uz 2006.gada Pasaules čempionāta pirmo spēli Brazīlijā, tāpēc, ka Air France lidmašīna neplānoti nolaidās dzeltenā drudža riska zemē Franču Gviānā, un komanda nebija vakcinējusies pret dzelteno drudzi.

Ebolas risks iespējami visvairāk var skart ceļotājus, kuru maršrutā (arī kā tranzītvalsts) ir kāda no Ebolas riska valstīm – arī iespējamā riska valstīm, ne tikai tām, kurās jau ir oficiālas epidēmijas. Primārais riska faktors ceļotājiem ir saistīts epidēmijas izraisītām sekām uz iespējām ceļot.  Šobrīd  riski ar visticamāko iestāšanās varbūtību (kas jau sāk piepildīties) ir avioreisu atcelšana uz ar Ebolas vīrusu saistītām zemēm.  To, ka risks ir reāls, pierāda tas, ka lidmašīnu personāla iebildumu, panikas un arī citu apsvērumu rezultātā, jau šobrīd uz nenoteiktu laiku ir atcelti daudzi reisi uz epidēmijas skartajām zemēm. Otrs ticamākais risks ir ceļošanas ierobežojumi, kuri var izpausties kā piespiedu karantīna, aizliegums šķērsot robežu starp valstīm vai atsevišķiem rajoniem, kā rezultātā ceļotājs var tikt ievērojami aizkavēts.

Pati saslimšanas iespējamība šobrīd vēl ir jāvērtē kā salīdzinoši maza. Toties saslimstot izredzes nomirt ir visai augstas – pēc dažiem novērtējumiem izdzīvošanas procents ir mazāks par 50%. Toties tie, kas ir izdzīvojuši, kļūst par bioloģiski vērtīgas informācijas nesējiem – izslimojušo personu  asinis var tikt izmantotas vēl slimo personu ārstēšanā, un tas šobrīd ir visai liels kapitāls, kam varētu piešķirt ari monetāru vērtību.

Par apdrošināšanu Ebolas gadījumā – standarta ceļojumu apdrošināšanas polisēs Ebolas vīruss NAV izņēmums, tātad saslimušie var pieprasīt no sava apdrošinātāja segt Ebolas vīrusa ārstēšanas izdevumus līdz polises maksimālajai summai, tikai ir jāņem vērā, ka apdrošinātājs var noorganizēt repatriāciju uz Latviju, savukārt Latvijā ceļojumu apdrošināšanas polises segums (un līdz ar to arī ārstēšanās izdevumu segšana) beidz darboties. Daži apdrošinātāji, gan savās ceļojumu polisēs ir ierakstījuši epidēmijas kā izņēmumu, tādēļ no šādu polišu iegādes vajadzētu izvairīties. Tomēr Latvijā esošās apdrošināšanas polises pašlaik Ebolas vīrusa ārstēšanas izdevumus droši vien ka nespētu segt, jo parastajām veselības apdrošināšanas polisēm ir ļoti nelieli limiti (300-3000 EUR), salīdzinot ar iespējamiem ārstēšanās izdevumiem, bet dzīvības polisēs definētajām kritiskajām saslimšanām savukārt Ebolas vīruss nav iekļauts to kritisko slimību sarakstā, kuru gadījumā tiek izmaksāta ārstēšanās atlīdzība. Savukārt dzīvības apdrošināšana, ja tā ir ar labiem nosacījumiem, maksā tuviniekiem (labuma guvējiem) atlīdzību gandrīz jebkurā nāves gadījumā, tai skaitā arī Ebolas vīrusa gadījumā.

Karantīnas izraisīto ceļojumu aizkavēšanos ceļojumu polises nekompensētu, bet varētu kompensēt reisu atcelšanu un alternatīva mājupceļa izvēli, ja ir iegādāts attiecīgais seguma paplašinājums. Ebolas vīrusa karantīnas izraisītā satiksmes bloķēšanas pārvarēšana nebūs tik vienkārša, kā, piemēram, nesenais karadarbības izraisītais lidojumu pārtraukums uz Centrālāfrikas republikas galvaspilsētu Bangi, kas nesen licis tur pāris dienām aizkavēties arī mūsu aizsardzības ministram R.Vējonim un Latvijas delegācijai. Ja iestātos pilnīga karantīna, tad tā var teorētiski  bloķēt jebkuru izkļūšanu no valsts pat uz vairākām nedēļām.

Biznesam un uzņēmējiem šajā gadījumā jārēķinās ar plašākām sekām, jo Ebolas epidēmija var izraisīt veselas valstu grupas ekonomiskas un sociālas kā arī politiskās stabilitātes problēmas Āfrikas kontinentā. Jau šobrīd transporta un karantīnas ierobežojumi kopā ar sabiedrības paniku ir nopietni ietekmējuši tūrisma sektoru vīrusa skartajās zemēs un arī citās Āfrikas valstīs, tai skaitā Kenijā, kura ir viens no populārākajiem tūrisma gala mērķiem Āfrikā. Katrā ziņā, veicot savu uzņēmējdarbību nozarē, kura iespējami saistīta ar Āfriku, pašlaik vērts izanalizēt riskus saistībā ar iespējamo Ebolas pandēmiju, bet Āfrikas apceļotājiem PABA iesaka apsvērt arī rezerves plānus 3 nedēļu karantīnas vai pēkšņiem lidojumu ierobežošanas gadījumiem.

2,792 komentāri: Ebolas vīrusa riski
 1. Observed your article extremely iniingutrg in fact. I truly really enjoyed reading it and you simply make very some superior points. I am going to bookmark this website for your long term! Relly wonderful report.

 2. Information is power and now I’m a !@#$ing dictator.

 3. Hello, We are inviting you to VOTE for The BEST HYDERABADI BLOG 2008.YOUR VOTE Will Help us find the TRUE COLORS OF HYDERABAD Bloggers.Best wishes, MT & Team of Hyderabadiz

 4. They’re not sedevacantists…..Really, why don’t some of you people go to Youtube and actually listen to the ” Fr. Pfeiffer, Fr. chazal 3rd October Conference in Singapore…” Or listen to any recent sermon fm Fr. Hewko…Why is it the ONLY people you’ll listen to are Bp Fellay, Pflueger and their local gatekeepers?

 5. Tales: Centers around a dude, but apparently is the second best in the series (or tied with Vesperia) as far as gameplay and overarching story goes. The Tales games are pretty ani-tropey in my experience (heavy with things that you see a lot in anime). At least that’s my $0.02 from seeing it played.Also: I LOVE FF:CC games! Not quite sure why, but they sure are fun!

 6. I had used an epilator before and it was definitely a torture. When I got this epilator, I was so happy that it is different. It sure does sting but it is a good sting. It indeed is ideal for beginners because it is packed with a cooling glove and designed with a whole beginner system.

 7. Ik zou weleens willen weten hoe lang er al van de borstels in houders bestaan.In mijn beleving gebruikte de huisvrouw vroeger een oude afwas borstel toch?

 8. When you think about it, that’s got to be the right answer.

 9. It’s really great that people are sharing this information.

 10. Superior thinking demonstrated above. Thanks!

 11. Por ahí he escuchado que la ley es para los de ruana (los pobres), los que tienen para pagar se libran de todo y eso es algo más evidente cada día en vez de ser al contrario (con la civilización supuestamente).Un saludo.

 12. Creating Keepsakes is always an inspiration and the September issue is no exception!! Meanwhile, as one poster noted Tamron equipment is reasonable for the scrapbooker/photographer as far as price and ease of use. I have been eyeing a Tamron lens for some time squirreling away my money and sooner or later I am going to add a Tameron lens to my collection!!

 13. choose songs that are appropriate to their…vocal range.songs can be composed with lyrics and melodies. lyrics are the wordings or texts of a particular song while the melodies are the beats and rhythms. a song is also composed of several verses, a pre-chorus, chorus, and the bridge….

 14. Really good points Jodi–I’ve had this same discussion with people who were kind, compassionate and caring people and would be wonderful owners to a rescue dog of any age if the ‘guidelines’ that the rescue has in place weren’t so set in stone. I have to be honest, I don’t think the rescue that I’ve been president of, fostered for more than 10 years would let me adopt a puppy either, because we’re gone all day and I have to say, I think for the most part, Todd has turned out okay…

 15. I just want to say I’m new to weblog and actually savored you’re website. Likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually have beneficial articles and reviews. Appreciate it for revealing your blog.

 16. bonjour, étant médecin, j’ai bien rigolé en lisant vos commentaires. Arrêtez de fantasmer. Pour ma part, je tiens mes vaccins à jour et ceux de ma famille aussi. venez un peu dans les hôpitaux voir les méfaits de la propagande anti médicament et antivaccin. Savez vous qu’il y a des gens payés par certains lobbies très puissants qui sont payés pour vous faire peur sur internet et encaisser des dividendes records (ces gens là ont investi dans le pseudobio). Ne soyez pas crédule

 17. Durante ocho segundos, Tele 5 ha aportado algo positivo a la Humanidad, han mejorado su récord en ocho segundos, no está nada mal.Supongo que si mencionan a Niel Bohr en el Sálvame, la Esteban preguntará que en qué edición de Gran Hermano salió ése.

 18. Hi ra. I am reading your blog after a long time now…and I was pleasantly surprised to realise that I too want to do most of the things in your under 30 wish list!! 🙂 Maybe I should also make one for myself 😉 Wishing you all the best with everything that you ‘wish’ to do!

 19. – That is such a sweet picture of the girls coloring together! Meredith was so sad to leave today – she had so much fun with Taryn. I am eternally grateful to you for watching her! December 14, 2007 – 10:40 pm

 20. So much info in so few words. Tolstoy could learn a lot.

 21. Congratulations again! Your work always makes me pause and stare and then go off into some sort of state of inspiration (aka…daydream) I’m going to pick this one up for sure.

 22. Claironkek « Il me semble qu’à l’oral on dirait phonétiquement [ruton], non ? »Vous m’étonnez…a-t-on jamais prononcé chez nous «upsilon » pour le I grec, comme en allemand ?

 23. Thanks Victoria. I will certainly cope without the appraisals but I was disappointed to hear from the new employees the other day, when suffering from a miserable cold, that there isn’t any sick leave either! A scandal! CBeebies came to my rescue! lots of love xx

 24. While I hold no brief for AGW and the idea of CO2 being the cause of GW, I wonder if, allowing for change in the value of the dollar, FDR’s expenditures for job creation in the 1932-34 period (e.g. the NRA and the CCC) would fare any better.

 25. Some of us have friends in Palestine that we like to visit. There isn’t a snowball’s hope in hell of me posting under my real name, not until control of access to Palestine is taken away from the Zionists.

 26. Surprisingly well-written and informative for a free online article.

 27. Hola a todos… Esta muy bueno el listado de las preg. Sim embargo hay varias q se han respondido en la 4ta temporada q tiene sus momentos de Emocion.. Mas pienso es una temporada de resuelve y crea mas misterios… tiene poca accion es mas guionista pero Muy buena como todas… No se la pierdan Soy de venezuela y me quede en el Capitulo 12 de la 4ta. SALUDOSSS!!

 28. co na to powie elita lyberalow chrabiosko-matolskich?”No, jakos musimy z nimi zyc.”w domysle – wjechalo by sie qurfa czolgiem, lemingi by zaklaskaly sie z radosci… slupki urosly… ale jakos nie wypada.

 29. To Onik: Most probably LTP was at least second. And it seems true (according to recalculation data) that Serje is not won in the first round too. It seems to me that one of the exit polls conducted was true and it paints 32% for Levon and 37% for Serje. i think he may build a coalition with Baghdasarian in second round and win properly.

 30. First, I would like to thank this website maker and all those who put there valuable comments over here….if u real jai bhim then u have to follow make each and everything which baba told us in 22 pledge..then only we will be real jai bhim wale…

 31. "no worries," hooray, it was a bonus. When the docs said, "sorry, bad news," I had already gone through it all in my head and was perfectly calm about it. At that point, it's far better to focus on solutions. With modern medical care, solutions are usually pretty awesome.

 32. these years ,So when holiday ,the heart is a good boy , baggage ,Scattered stars shining bright in the cold wind ,through the light in the south , long after .. it is sti up a regiment,annoying when but also to pursue ,If I were you,you know? As we a know ,silence .

 33. If you dont mind, exactly where do you host your web site? I am hunting for a very good web host and your web site seams to be extremely fast and up all the time

 34. It’s like you’re on a mission to save me time and money!

 35. Acai capsules that aren’t marketted specifically for weight loss still effective to lose weight?I have seen lots of acai capsules being sold as weight loss ‘miracles’ and am keen to give it a go, but was wondering if pure, freeze-dried acai from a health store has the same benifits for weight loss as the overpriced supplements that promise weight loss… Lots of them sell themselves as 100%pure, no fillers etc etc, so surely that means they don’t have any other fat-burning ingredients in them??Thanks for your help

 36. Hab beide Apps getestet. Kann Sie uneingeschränkt empfehlen. Einfach gigantisch diese Funtionen. Habe mir auch die deutschen Stimmen runtergeladen. Der Preis ist voll i.O. 1,59€ (+ 0,79€ + 0,79€ für die Stimmen) ist geschenkt für die Performance. Und bei den Offline-Stimmen schwirren meine Texte auch nicht mehr durchs Web. Toll.

 37. Hater.Don't see how the NBA Finals and the Iranian elections brouhaha are related. Didn't see how before the post. Really don't see why now. One is important. The other was a basketball game.And I'm a Laker fan.Love ya field. But you lost me this post.

 38. Thanks for remembering the kids at asha and for lovig them from afar;) abba is Surely at work in each of their lives and it’s amazing to know all the people praying he globe over on their behalf;)

 39. No you are certainly not insane, you just have a good eye for a stylish bit of a frock my dear! This one is a keeper for sure, PERFECT on you, and yes to shaking that ass. I see you baby! Lurve the sleeves and skirt and oooohhhhhhh the lady has pins to die for!!!!!!!!!!! xoxoxoxxoxxoxo

 40. 4.0 out of 5 stars Read the instructions carefully ” Adjusting the Cutting Height” I originally purchased this mower in March 2009. I was perfectly happy with the quality of my old mower (Hayter) but NOT the tangle of mains lead and mains extension leads that…

 41. Ja, kalt, zwar nicht -20, aber doch immerhin -18 und das noch plus scharfe Bise. Nein, definitiv nichts für kleinere Kinder. Das einzig wirklich schöne daran ist, dass wir dann meistens Sonne, stat des ewigen Nebels haben.Freue mich schon Bilder des Schals zu entdecken. Und bei dieser Kälte wird ein Schal sehr nützlich sein.

 42. Apparently this is what the esteemed Willis was talkin’ ’bout.

 43. Tämä keskustelupa se sai aikaan vihdoin senkin, että tilasin itselleni kypärän, josta olen kauan haaveillut. Tähän päivään loppuivat tekosyyt ja voivottelu. Turvallisia kesäkelejä kaikille!

 44. Sometimes it seems to me that things are not happening as fast as some people want them to happen or other people fear they will happen. Along with that, it occurs to me that if we could just let go of wanting and fearing the tinges to happen, they would begin to happen at just the right time and just the right way.Could Mr Apocalypse be doing a slow soft shoe number?

 45. “How should the label appear? Should it look like an explicit content label? Should we also print your definition of “Calvinist” beside that “warning label”?”How about a little silhouette of Calvin with his long beard? Or it could be a TULIP icon. :o)

 46. My son and I would a have nice feast with this dish, Angie. We both love mushroom and your ingredients especially the cheese is perfect! Have a good week, Angie!~ ray ~

 47. Thanks a ton,I’ve been fighting to get it on a VMWare first to make sure it works before porting it over to another machine. I had a feeling that was the reason,Thanks mate – you saved me some major time 🙂

 48. Dank an Hella Terjung, die mich auf einen peinlichen Schreibfehler aufmerksam machte – ich habe den Namen der Autorin nun geändert: Gina Mayer!

 49. If you wrote an article about life we’d all reach enlightenment.

 50. Información Bitacoras.com…Valora en Bitacoras.com: Como en cualquier trabajo, existen algunas contras cuando eres blogger profesional o cuando tu blog es mínimamente conocido, y es que esta tarea no se libra de ciertas cosas molestas. En el momento en el que das la posibilid……

 51. I don't know what I love more – the frock! the beetle! the bag! You look bloody GORGEOUS as always and I have my fingers crossed for you to have perfect weather this weekend. Sarah xxx

 52. Thanks for your thoughts. It’s helped me a lot.

 53. Are you guys for real about the price for 250 I called another guy who do the same that billy do and they sad billy was full of bs rip people off take people money and the unlimited retakes is a lie smh..damm that shit makes me wonder I work hard for my money

 54. that Jews secretly ruled the world. The point is, there is room for legitimate criticism of the portions of the Muslim population that preach and perform terrorist acts. Which should not be tarred with the same brush as those who say that all Muslims are bad.

 55. Flawless and amazing. A true talent. If this ever becomes a single i hope Kiss plays it like mad, even more love than you guys show ‘your body’. [i still cant vote for it on the top5]

 56. Conozco los tres primeros excelentes números.. y la Coordinadora 😉 "Delira en Silencio" lo espero ansiosa, aunque ya no esté en Fb, me lo harás saber ¿Verdad, Rafa?Un beso silencioso…

 57. The prob with lurkers is once they have been lure out, you kind of want them to go away Some people are lurkers for a reason.Friggin Loon recently posted..

 58. Dearest Lera,I’m so glad you liked the post. It resonates with my biography as well. Someone suggested that I was perhaps overly attracted to Jacob’s character, and I suppose I can only answer with “mea maxima culpa.” Grace is a funny business….as is redemption. It upsets our cry for justice, answering instead with mercy.Pax et bonum,Br. James

 59. Gud vad kul att läsa om allt. Lycka till på lördag. Jag skulle bra gärna vilja springa det loppet. Både ett fint och roligt lopp. Ha en mysig helg i Halmstad. Kommer jag upp till helgen så åker jag in och hejjar på dig.

 60. Great blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get comments from other experienced people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 61. Likte bildet med porten. Spennende Ã¥ møte nye og gamle vener innafor.Skjerm er vel og bra, men det personlege møtet kjem me ikkje utanom, sjølv om skjermen er vel og bra og «at det er en nyttig ting, kan ingen komme fra»marit elisebet totland recently posted..

 62. I can’t believe I’ve been going for years without knowing that.

 63. kinky scrive:Masi 6Venditti 5,5 aveva a sufficienza piena ma troppo importante quel in avanti!Benvenuti 6Sgarbi 6,5Bergamasco 5,5Orquera 7 sua miglior partita in nazionaleGori 6,5Parisse 5 continuo ad essere convinto che se non facesse il capitano sarebbe molto più forte e sarebbe di conseguenza meglio per la nazionale…e io sono uno di quelli che lo vorrebbe sempre in campo!!!Barbieri 6Zanni 7,5Minto 8Geldenuhys 6,5Castrogiovanni 7Ghiraldini 6,5Lo Cicero 6,5Rizzo 7Giazzon 5,5Cittadini 6,5Pavanello 6,5Favaro 6,5Vosawai 5,5Botes s.v.Mc Lean 6

 64. Oh ja… Definitiv ein wunderschönes Brautpaar. Der Tag Eurer Trauung war wundervoll und es war mir eine Ehre, diesen fotografisch begleiten zu dürfen…. Jana Denzler Photography sagt DANKE

 65. Eu como cidadão Europeu quero os Britãnicos dentro da UE e com as suas decisões politicas dentro da UE que sejam politicas de união agora o povo é subremo esperamos pelos resultados

 66. >soledad, il suffit d’un pèlerinage aux Saintes Maries de la Mer lorsque la vierge noire noire Sara est honorée par les gens du voyage, pour admirer la beauté altière de ceux-ci.

 67. use to not pulling as much then you can go back to the normal collar. Powered by Yahoo! AnswersJames asks…How to train my dog to walk properly on a leash?I have a 3 year old Weimaraner, walking… class="dtm-content">How to train my dog to walk properly on a leash?I have a 3 year old Weimaraner,

 68. If Kala made guitars, they would be exactly like dozens of other brands of mass-produced Chinese-made guitars that you can find at almost any music store (not that that’s a bad thing!).Mike Upton, who owns Kala, is the guy who designed the Lanikai ukuleles when he worked for Hohner, so it’s not surprising that the two brands are very similar. Chances are they roll off the same assembly line.Comparing a new (Mexican) Martin to an old Martin is a lot like comparing a Takamine to a Taylor; both decent guitars bot not exactly in the same league.

 69. And to think I was going to talk to someone in person about this.

 70. I hope you have a romantic Valentine’s Day – a beach resort sounds quite lovely. Isaac and I have dinner plans and then we might go see the Valentine’s Day movie. V-day is also my birthday so I’ve always loved it as well.

 71. tak habis habis lagi pdo ni, tunggulah tak lama lagi blog ni kena tutup dan admin kena seret ke mahkamah…tinggal lah semua anak bini merempat kat luar…masa tu baru tau langit tinggi rendah!

 72. Polka Dot LOVE!!!! It's gorgeous. I think you were rewarded for having a charity shop break. So many goodies. I haven't stepped foot in one in over 3 weeks. xxx

 73. I enjoyed your post ammomojo, I too, enjoy and look forward to the podcasts, they bring back a time before responsibilty and some of the cold hard truths of life had become a reality to me. So retroist keep up the good work and thanks for for giving us a chance to step back and remember that feeling. So while I am enjoying my first slice of pizza and sip that first mouthful of ice coldd coke, I will be wishing you all a great three day weekend, Happy Labor Day.

 74. Hey, that’s the greatest! So with ll this brain power AWHFY?

 75. I’ve had trouble with JustHost in 1.5 months after I signed up with them. They say everything is unlimited but if you use just a little bit more server resources they’ll tell you they can’t host you anymore.

 76. seguro que eran de esos que marcan todo, que parecen hechos para que los sordomudos puedan leer los labios. ¡ Es una provocacion en toda regla !……….. bueno a esos años ¡ es una probocacion sin regla !

 77. Hallelujah! I needed this-you’re my savior.

 78. I had never had of Pure Romance until a few days ago and had a priviledge to accompany a friend to a training session. I still do not have words to express what I’m feeling but it is almost a burning sensation from my stomach. Reading this blog about my own country and your experiences just gave me goose bumps and somehow I can understand the feeling.

 79. 131Ik ben nog benieuwd naar het antwoord op de vraag van Jules Ellis (September 22, 2011 at 7:56 am): “mag een wetenschapper persberichten uitsturen over ongepubliceerde resultaten?”. Ik vind zelf dat het niet zou moeten mogen, maar dat is iets anders.

 80. It’s similar to high altitude training. Basically,increases lung capacity & also produces a chemical change in red blood cells,increasing the efficiency of dumping all that oxygen to the tissues in the body. There are many critics. But,I love the stuff…in moderation. Not something you want to always do,as for anything in training. Direct translations to MMA: One being to teach the athlete to relax & require less oxygen in high stress situations(being choked is just 1 example). -Taylor

 81. Transnational corporations can operate WITHOUT this law.All this decision does is allow a level playing fields for small corporations, and non-profits.You might a little WORK. It can be most rewarding. Read the decision.

 82. Jo, det känner jag till. hmm….spelade bas i bandet frÃ¥n 82-86.har en del demos och liveinspelningar liggande om du är intresserad. Jag har länge funderat pÃ¥ att lägga ut musiken för nerladdning men…MVHRickardrickey21@telia.com

 83. 「商場收你百零蚊兼四十幾歲開外那種」未係最恐佈……最恐佈的是那些連鎖門診機構。我只會在取病假紙時幫襯。我聽過那些醫生叫個個胃有事的人做「造影」,看過x光片就要人食那些幽門螺旋菌藥。條友唔知幽門菌是不能從做影check到的……..d藥食到條友反肚,醫生又唔肯停藥。因為果dä¿‚è²´è—¥ma,向公司交到數ma。條友反肚反到頂唔順,向醫生「乞」取造影的x光片(條友要求契弟般至肯比),走去看一位私人執業的普通科。普通科話單從x ray看….你只是有點胃下垂……唉!

 84. Glad I’ve finally found something I agree with!

 85. Well put, sir, well put. I’ll certainly make note of that.

 86. Bij jou zie je meer verschil dan bij mij! Maar ik denk dat dat komt omdat mijn tanden sowieso al behoorlijk wit zijn volgens de tandarts (terwijl ik ze zelf best geel vind xD)

 87. Ahhh distantele…si…uff timpul.Insa din Ardeal va asigur ca voi fi cu inima alaturi de voi si am certitudinea ca 7 Mai va marca inceputul unei povesti despre frumos,inedit…fara limite..cu oameni si rodul muncii lor…o poveste captivanta.La multi ani![]

 88. Portion I narrates how China and Europe are associated through the route of Silk Highway, that is, the silk relics textiles excavated along the Silk Road by land, sea and desert.

 89. Just do me a favor and keep writing such trenchant analyses, OK?

 90. For the love of God, keep writing these articles.

 91. No affinity for Swamp or Man Thing, but I know what I like, and I’m Gay for Byrne. Bar last week, I love that we’re seeing Daddy Spunk Nugget go mainstream on us with his sketches. Noice wan, soulja.

 92. I’ll right away grab your rss as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me understand so that I could subscribe. Thanks.

 93. That’s going to make things a lot easier from here on out.

 94. I was always SOOO excited to order those books too! My oldest daughter, who’s in preschool right now, just brought home her first order form about two weeks ago. Ya’ know what? I’m still just as excited to order, I wanted to order her a bunch even though we have almost every children’s book known to man! I kept it to only three books but she was super excited to get them when they came in at school!!

 95. Marcilia disse:LinaGratíssima por todas as deliciosas sugestões de como ” viver ” Paris. Passei dez dias na maravilhosa cidade. Fazendo 90% dos passeios a pé, vendo e vivendo cada cantinho, cada esquina e descobrindo coisas maravilhosas como o passeio ajardinado que ocupa o leito de antiga estrada de ferro (Promenade des Plantes) , no meio do movimentado trânsito da cidade e tão absolutamente silencioso, imerso em verde e em flores. Obrigada por esta e por diversas outras “!dicas” muito bem aproveitadas.Um grand abraçoMarcilia

 96. Excellent review. Came across it while trying to find some mention of the show. Mark’s voice really was on top form…Wish I’d been around for the beer afterwards!

 97. This is exactly what I was looking for. Thanks for writing!

 98. An answer from an expert! Thanks for contributing.

 99. the repairman. “That’s $1,000 for tapping the pipe and $9,000 for knowing where to tap”.The obvious point it, the more years you have in this business, the less likely you are to make the mistakes all newbies make and they are paying you for all the time you save them by knowing what you’re doing. I made me realize that I am definitely worth what I charge!Karen Schmedeke

 100. Ségolène est encore une fois la plus agressive !Le pire c’est qu’elle cite Mitterrand… ! La même Ségolène qui dénonçait la violence des propos tenus envers elle après qu’elle ait accusé NS d’avoir commandité la mise a sac de son appart (rien que ça!).Lang sait bien que s’il ose répondre à Ségolène, il lui donne une occaz de se plaindre et de faire parler d’elle… Lang est intelligent !

 101. So that’s the case? Quite a revelation that is.

 102. I am following!I am traditional and such a fancy dress only requires minimal accessories. I'd pair it with a black pearl necklace and if possible, some great black christian Louboutin pumps! That is all that's needed.

 103. Does your weblog use a contact page? I’m having a bad time locating this but, I’d want to send anyone an e-mail. I’ve acquired some ideas for your weblog you may well be interested inside hearing. Either means, fantastic website and I enjoy seeing the idea expand as time passes.

 104. Wow, your post makes mine look feeble. More power to you!

 105. Respect voor Mohammed en Reflex,Zoals gezegd door Mohammed: “Bijna 14 eeuwen hebben moslims die “monumenten” met rust gelaten , generatie na generatie, eeuw na eeuw tot dat deze vandalen en criminelen om geldelijk gewin het zo nodig vonden daar met buldozers over heen te gaan.”Eeuwen lang volgen wij de rechtsgeleerden van al de vier rechtsscholen, en nu komen de salafisten ons even vertellen wat kan en wat niet.Dit zegt al meer dan genoeg, het is overduidelijk waar dit om gaat!

 106. This design is incredible! You definitely knowhow to keep a reader entertained. Between your wit and yourvideos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had tosay, and more than that, how you presented it. Toocool!

 107. You’re the one with the brains here. I’m watching for your posts.

 108. Asc asxaabta waa salaamantihiin sxb kamaal sharciga AC waa degenaasho rasmi ah oo sweden ay bixiso ok lkn waxaana weli fahmin reer nayrobi lacag lagama qaadaayo reer Adis abeba waxaa laga qaadaa lacag mar ka weli ma fahmin lacagta ay qaadaayaan reer Adis oo ayna qaadeenin reer nayrobi waan jeclaan lahaa dad ka kenya joga ee sweden usoo socda iyo kuwa Adis ee sweden u soo socda in ay i fahamsiiyaan wa bilaahi towfiiqU codee: 0  0

 109. I don’t even know what to say, this made things so much easier!

 110. zegt:Het is ook zo moeilijk om één stijl te kiezen, als je zoveel stijlen mooi vindt. Kleur, minimalistisch, retro… dan maar van alles een beetje

 111. Renter,Had to be out that way, so I drove by that house in Hopewell Boro. Its next door to the elementary school. I suppose that’s either a good thing or a bad thing, depending on your situation.

 112. January 27, 2009 – 7:46 pm Hooray!! I just wrote a post about not needing an xml sitemap on Monday.. I’m glad to see I’m not the only person fed up with them being trotted out as the ultimate cure for all that ails SEO..

 113. This is both street smart and intelligent.

 114. ( 2012.03.3 13:53 ) : wonderful issues altogether, you merely gained a new reader. What could you recommend about your post that you produced some days inside the past? Any positive?

 115. I have to voice my affection for your generosity giving support to those people that should have help with this important study. Your special commitment to passing the solution up and down was quite important and have truly enabled professionals just like me to realize their goals. The important publication indicates a whole lot a person like me and substantially more to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

 116. Whoa, that is some gym!! My uni also upgraded theirs after I left… Pffft! I’m also interested in running training for non-runners, and I’d love to hear your take on the Fitbit One!!

 117. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 118. Please teach the rest of these internet hooligans how to write and research!

 119. Awesome shirts! My favorite would prolly be the one I bought at one of my favorite thrift shops here in Baguio. It was a great Led Zeppelin shirt and it only cost me 150 pesos. That’s about 3 dollars. Awesome, yea?

 120. ( 2012.02.19 03:48 ) : Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 121. in some cases you’re right, a r/t may be cheaper than a o/w. good tip not to add your frequent flier number in those cases.these days I usually find intra-Europe flight very cheap though with the glut of budget carriers.

 122. I live with my daughter & her family. During the school year, we read from The Early Reader Bible while they eat their snack after school. During the summer, regular Bible reading is more difficult, but whenever the kids are sitting together at the table eating, we read a story, ask questions & pray. So far the 4 yr. old’s attention span prevents her from sitting still that long…but she’s starting to join us sometimes. I think the Princess Bible would be right up her alley, as she LOVES princesses.

 123. Merci pour cet article, qui pourrait aussi s’appeler :« Comment démonter l’UNI et l’UNEF et proner l’Aide Globale d’Indépendance (AGI) proposée par la FAGE et ses assos étudiantes!! »oui je sais ce serait long comme titre! ^^Votez Bouge ton CROUS!!!!!!!

 124. This site is like a classroom, except I don’t hate it. lol

 125. Tribes’ Dan White dating Scarlett Johansson? 91.3 World Music News 91.3 World Music News I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are incredible! Thanks! your article about Tribes’ Dan White dating Scarlett Johansson? 91.3 World Music News 91.3 World Music News Best Regards Veronica Rolf

 126. My exboyfriend is stalking me in person and on FB. He is sending.Fake friend requests to my friends of friends. I have reported him and blocked him but it still happens everyday. I have also had friends of mine go to his acct. and report him. I've done this many times but apparently FB does not care.

 127. the paragraph about how neither are old nor rare nor expensive. authorization doesn’t have anything to do with it. if these weren’t extended versions, it would be selling preexisting material in a new box.it’s the line between “these tracks did well for us, we still have the rights, let’s just sell them again as a ‘new thing’”and“these tracks did well for us, we still have the rights, let’s sell them in their original extended forms”or alternately, pretend i wrote “initially” before “shady”

 128. Charity, Chlorinated water….hmmm…I take it you’re as concerned with germs as I am . Yes–humor is the best for almost any situation. And your answer is the one that I need to memorize. Self-deprecation is nearly always endearing.

 129. You could definitely see your skills within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe. All the time go after your heart.

 130. dit :J’ai appris beaucoup grâce à ces informations utiles! Je mange déjà une grande quantité de fruits et légumes crus, mais je ne connais pas vraiment la germination et la fermentation, ni leurs avantages. Je vais certainement consulter les liens pour en savoir plus, et je compte essayer le lait d’amande cette semaine!

 131. I can’t hear anything over the sound of how awesome this article is.

 132. Everythings perfect. When i saw the full view of your outfit i liked it immediately . Then when i saw the close up shots of the jewelery and boots i was loving your outfit even more. _clarissap.s. DIRTYHAIRHALO led me to your blog :]

 133. seems there are some more problems cropping up with Ubuntu 11.04, so I have done some research, and come up with a workaround and put it in a new post. Categorized under: Ubuntu. Tagged with: Applications, Bash, Linux, quick tip,

 134. I’m impressed you should think of something like that

 135. It really seems like last week's post and this weeks should be switched for me. Last week I was feeling stuck, and this week I am on the verge of starting a new project (being a volunteer facilitator for the divorce recovery group I went though in the Spring). Interesting how this works.

 136. highlight for Friday night will be iSPY’s cover story, Theo Katzman. I saw Theo play at this summer’s Michigan Roots Jamboree and he blew me away! Such a fun

 137. not the first company that has many layers of customers. With my work in financial services and healthcare, I see this ALL the time. There are actual debates over who the true customer is. Take healthcare,

 138. That’s really thinking of the highest order

 139. Canim ben viva daha öncede yazmistim, bende zayiflamaya karar verdim daha yeni oldu ve blog actim bu konuda, senide davet ederim bloguma, basarilar dilerim sanada!

 140. Islam has nothing to do with a literal interpretation of the Torah, and Christianity is far from it. What other 'messed up religions' are there to apply that test to – Literalism, Facebookism?If the Torah can't be taken literally, it has no objective value. That's how today's rabbis can make up all sorts of imaginary tales to please the new age crowd, like how every war described in the bible is actually about the struggle of oneself with his internal desires, which makes people even more afraid to confront real evil.My my, these comments make me sound like a religious Jew. Now there's a sin for you.

 141. Basulka, robiÅ‚am konfiturÄ™ pigwowÄ… z imbirem i pamiÄ™tam, ze gdybym jÄ… tylko dÅ‚użej gotowaÅ‚a, to staÅ‚aby siÄ™ Twoja galaretkÄ™. Cóż to byÅ‚ za smak…!Jak tylko pojawiÄ… siÄ™ pigwy – zrobiÄ™ galaretkÄ™:)

 142. to all those guys n gals who said that exams wer ec:i dont know how cud u tell dat exam was ec after seeing dat question paper n u said dat questions wer frm sample papers i dont knw wich sample paper u had referd!!!!!

 143. Oh les filles vous faites vraiment fort avec ces premières pages. Elles sont toutes d'une efficace simplicité qui reste très très élégante ! De quoi tenir sur la durée.Bises

 144. hola me gustaria saber cuanto sale el modelo 4345-3A y de cuanto es el anticipo y cuanto habria que pagar por mes soy de malagueño coroba camino a carlos paz gracias

 145. Je voudrais juste dire que les excuses de Mr Pepy ne serviront à rien. C’est aux grévistes qu’il faut demander de s’excuser. La direction n’a pas à être tenue responsable des agissements (et surtout des grèves) de ses employés. Les autres pays nous voient comme un pays de grèves, et ils ont bien raison. Au moindre problème, les gens se mettent en grève… C’est débile !

 146. January 20, 2012Thanks for the question. I’ll post a reply shortly by adding a new blog post about the subject. This is a common question that I can answer, but not in a few words.

 147. Se houvesse uma vaga na Renault ou Red Bull e interesse nele seria legal. Mas como não tem. Acho a Virgin o melhor lugar para o Di Grassi ficar.

 148. The real tragedy of this "disagreement"? It's over a totally worthless piece of paper. The subpoena from GA to subpoena Fuddy to the "trial" (as Orly calls it – it's not, it's a hearing) is completely unenforceable, as is the one from GA to depose Fuddy in HI on the 5th before her hearing on her motion to determine if she will receive a rehearing on the 6th.It's silly to argue over something that's not even milk, much less spilled milk.

 149. I agree with your real message of course, I don’t mean to sound critical… I think in this case the definitions are important, when we’re talking about cargo-culting, which itself is missing the mark on finding cause from phenomenon. I’d call it making a tradeoff in certainty (completeness) and getting things done.

 150. Please teach the rest of these internet hooligans how to write and research!

 151. In the complicated world we live in, it’s good to find simple solutions.

 152. That’s 2 clever by half and 2×2 clever 4 me. Thanks!

 153. We’ve already seen the response to the citizens grand jury, it’s the same as the right to petition for redress of grievances. Just words on an old piece of paper. The robed thieves have you perplexed but not out manned. Soon the time to decend on these institutions with demands will be the last resort.

 154. rockson arh…its against the law to distribute that…the authorities are already searching for the person who distribute it and prosecute him. Under section ****. i really advice you to remove it before its too late

 155. Hej igen Anna, åh, kunde inte hålla mej, åkte enkomt för att köpa tidningen i dag, och vilket fint repoartage det var från ert hem! Du har det så himla fint och arrngerar med van hand till de mest smakfulla stilleben! Snygga var ni med och tusen tack för att du gillar och nämnde min blogg, jag blir så glad! Du har mail. Mari.

 156. The truth of it is that wholesome cooking techniques need to satisfy only THREE basic and simple criteria the food you eat should not have excessive amount of fat and salt i.e. should not be loaded with calories, it should retain the nutrients i.e. it should not be empty calories above all, it should taste good.Top Info, Awesome to find another person into their food

 157. This insight’s just the way to kick life into this debate.

 158. Great work! That is the kind of information that are supposed to be shared across the web. Shame on the seek engines for now not positioning this put up upper! Come on over and seek advice from my site . Thank you =)

 159. oi carol! diga me uma coisa…em vez de colocar 1 colher de sopa de pó para pudim diet posso colocar 1 colher de sopa de pó de cacau diet? sera que faz o mesmo efeito de cookie? muito obrigado

 160. hey, what the … hey, what the dude? why are you cussing randomely? thts not funny.. people have tourettes out there and it seems tht ur making fun of them u ass Was this answer helpful?

 161. c'est un réflexe que nous devrions tous avoir, maintenant qu'il est possible de stocker au congélateur (en portions, en plus), ce que n'avaient pas les cuisinières à l'époque de l'invention des cubes. Merci de le rappeler ^^

 162. I think this is one of the most significant information for me. And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 163. Un bel riscaldamento per gli atleti russi.Non riesco a capire se Sasha si è fatto la barba o ha ancora il look da disperato del mese scorso… Mmm, a me sembra sbarbato nel video… :p

 164. What’s it take to become a sublime expounder of prose like yourself?

 165. Liz, you were one of the good ones working in Osler House, thankyou for your kind care to those patients.Those perverted perpurbtraters committing sexual offences on Rhonda, and no doubt others, would of made sure you being the nice kind caring person that you are, would never find out .

 166. That’s a creative answer to a difficult question

 167. Muchas gracias por la labor encomiable que realizais, gracias a todos,terapeutas, voluntarios. Por la fuerza y ánimos que trasmitis día tras día. Gracias por ayudar a vivir a muchos que por una adicción estan a punto de perderlo todo, lo más importante su vida.

 168. Ilíon,I think it all just flows naturally from what’s about to come around if things remain the same. Carbon taxation will become the Globalized version of subprime mortgage offers, with accompanying results.As to Gilligan’s Isle?“Little buddy, it’s time we find out from the professor how to make coconut string phones…QUICKLY!”Though I will point out that on Gilligan’s Isle there WAS a Mary Ann around to take the edge off things.Sorry, couldn’t resist.

 169. How tragic! I think that we live in a very stressful society where the need to achieve, succeed and prosper is very prevalent. It’s not enough to be good…we have to be the BEST…and this applies to everything (careers, relationships, motherhood). My heart truly goes out to this woman.

 170. It isn’t Isobel and we do have to be wise. My daughter told me how someone she knows (or maybe heard about?) was walking down the street and felt nervous when he saw some people who in a group nearby. He felt like he should get out of there, but then thought (since they weren’t the same race), “Don’t be a racist.” And then he got mugged.So we have to know when to listen to ideas that protect us, too.1fe6  |  

 171. Thanks for for sharing these useful examples.I use Google Drive to store and share the handouts from my class. Instead of uploading files to my class website I simply link to a shared document on the drive. And whenever I need to update a document on my computer the change gets synchronized automatically online. This saves me a lot of time.

 172. muy interesante el caso, siempre mando un hemograma por cuestion de costos pero aclarando que es una prueba inespecífica para la deteccion de problemas específicos virales, ante todo la honestidad. gRACIAS.

 173. Kudos! What a neat way of thinking about it.

 174. Parabéns!!!Primeira vez que entro no blog e amei! Look do dia é praticamente um catálogo de grife hoje em dia! p.s.: tbm odeio os novos tenis e não uso nem me pagando!!!

 175. O semplicemente i partiti, come auspicava Simone Weil da tempo, sono finiti. Del resto, è oggettivamente utopico che cambino: non è mai successo, mai succederà. E certe “concessioni ciniche” di cui si parla, non verranno mai fatte, se non in teoria, perché è un tipo di potere, il loro, che auspica solo di mantenere se stesso in vita. Poi gli illusi ci sono sempre… ma dopo tante botte spero davvero si tolgano la benda dagli occhi, potremmo essere agli sgoccioli: basta volerlo vedere.

 176. Fogas26 พูดว่า:ในการ test benchmrak Run full benchmarkจะมีCPU = 8/8 ( ของผม Root Overclock ด้วย ใช้ Speedmod) ICS 4.03memory = 1/1แต่ในการ test ใน Ytube ผมเห็น CPUCPU = 12/12อย่างอื่นเท่ากันหมด ยกเว้น CPU ต้องทำยังไงถึงจะได้ 12/12 ครับ ขอบคุณครับ

 177. This may be highly predictable, but I can’t help but gravitate towards the shiny sparkly ones!lol Another great post, I always feel strangely compelled to go out and buy whatever it is that you’ve featured…!(btw my shoes from my last post were by Siren 🙂

 178. Et pendant ce temps-là, au “Pauvristan” (USA), 35 millions de personnes n’ont pas assez à manger.…Encore une bouffonnerie zéropéenne pour essayer de bousiller la croissance d’un concurrent.

 179. I appreciate great content when I see it. This is really a good informative article. You make valid and original points that I agree with in many ways. Thank you for writing engaging quality content.

 180. y mira argentinillo y si escribo asi es mas entendible que tu ‘escritura disque culta’ jajajja…. y respecto a mi mundo recorrido pues si evidentemente no te voy a dar santo y seña de mis giras turisticas mundiales…..

 181. לא, שים לב. נתון רק ש:1. אם אתה גבר נשוי, אזי אתה לא גולש.2. אם אתה אשה נשואה, אזי אתה מעלה תמונות מחיי המשפחה.זה שאתה מעלה תמונות מחיי המשפחה לא אומר בהכרח שאתה אשה נשואה. יכולים להיות עוד סוגים של יצורים שמעלים תמונות מחיי המשפחה. אבל זה כן אומר שאתה לא גבר (נשוי) — כי אם היית גבר, היית מפסיק לגלוש.

 182. There’s nothing like the relief of finding what you’re looking for.

 183. kaka aatla aawaj aaplyala khup kahi janiv samjun deto…………..aani te karav mhnun aapan nerny ghetooooooooooooooooooo.thanks nice post..gn8 kaka…

 184. Hay yo soy de argentina y me gusta mucho la idea de este concurso… 😀 me compre el segundo libro el miercoles y hoy lunes ya lo termine… me pase llorando todo el ibro pero es emocionante… ah y queria decir que para Peeta me parece que puede ir Chace Crawford…

 185. … And your solution is what? There are too many Muslims for you to kill them all or put them in camps. So what? Pinhead."Deport all Muslims – yes, even those who already have US citizenship. Islam is incompatible with loyalty to the US and its Constitution. Make an exception only for those who publicly disavow Islam.Establish energy independence.Stop doing business with Muslim countries, organizations, companies, and individuals.Quarantine them in every possible way.

 186. sunt mama unui baiat de 3 ani diagnosticat de curand cu tulburare pervasiva de dezvoltare atipica, grad mediu. as vrea sa va intreb daca as putea sa ii facem copilului teste genetice care sa ne ajute in incercarea noastra de a atenua simptomele deja instalate, in sensul de a confirma anumite probleme genetice, un anume grad de retard sau orice altceva.multumesc!

 187. I wish to indicate my enthusiasm for the kindness for those people people who in fact require aid with that subject. Your legitimate commitment to passing the remedy all through ended up currently being fairly effective and have surely encouraged folks much like me so you can get to their objectives. Your complete informative suggestions signifies considerably a person like me and a whole ton far more to my office environment employees. Thanks lots; from each certainly one of us.

 188. Si la vida me diera un deseo, desearía volver a conocerte…Me gustaría ser caramelo para derretirme en tu boca.Cómo quisiera ser niña para jugar con este muñequito.Me gustaría ser tu pijama para acostarme contigo en la cama.Camina por la sombrita que los bombones se derriten con el sol.

 189. oh geeze, that kitten! I just about died. Oh, and the rest is quite lovely too! It may have been a mistake using a kitten as a prop though because obviously my focus was on it. I had to go back twice to notice the amazing table that I most definitely need to have a long leisurely dinner on. And now I'm rambling.

 190. I have been wanting to try this sort of thing but my inner critic steps in before I even start. I would love to take a class, if it were offered online of course.

 191. What I find so interesting is you could never find this anywhere else.

 192. That’s a smart way of looking at the world.

 193. above but talk is cheap we need actions, about time we ill and disabled mobilised as a group and show IDS and his cronies how we really feel

 194. pisze:Moim zdaniem dramat na rynku nieruchomości dobiega końca. Oprocentowanie niskie, lekki wzrost dochodów ludności, a także prawie 4 lata spadku cen uruchomiły proces upłynniania się aktywów sprzed końca lata 2008. Sam martgage rate by nie wystarczył, ale wszystkie te czynniki łącznie wzięte wydają się działać. Co prawda Bernanke inflacji nie pokazuje, ale ludzie głupi nie są. Zwłaszcza wygrana Romneya powinna ludziom dodać skrzydeł (wiary).Ukłony

 195. The destructiveness caused by this permanent state of undeclared war will always lead to a backlash or a collapse followed by a backlash and the vicious cycle continues.They see themselves as destined for persecution until they achieve their self-prophesied position as rulers of the world. The "vicious cycle" is supposed to continue until they're in and in control of every significant nation and thus the world. Their religion does this by proxy. Their memes "code" for this behavior or "plan" through religious language and allegory.

 196. Hi Lynne, It's interesting, but I would never have thought of using black furniture and today I have a lot of it. This glassed in bookcase is lovely!! You have it all decked out to perfection! I love the red leather chair and the little bunny peeking out from beside the chair is perfect! I see a little blue and white bunny in the cabinet too!! CUTE!You are sooo good at decorating. I always love to see what you have done!Hugs,Mona

 197. I’ve made a couple of Bonnie’s mystery quilts. Lots of fun. I really like this blue and white one in your latest issue! May try it in red and white…

 198. People normally pay me for this and you are giving it away!

 199. Eduardo disse:A última versão já melhorou muito o desempenho e reduziu os problemas. Acredito que agora vá melhorar e muito..Só disponibilizar que iniciamos os testes.

 200. Fell out of bed feeling down. This has brightened my day!

 201. People normally pay me for this and you are giving it away!

 202. Your story was really informative, thanks!

 203. I was living in college housing my first year in Ethiopia and they didn’t pay the electricity bill and I was heading home and there was a guy up the pole disconnecting the electricity. I think I scarred him for life. I had one of my friends make sure he didn’t disappear anywhere, ran to the college to find someone who could go to town to pay the bill and then waited for the call from ETC that it was paid so that my electricty wasn’t cut. And the guy stayed up the pole the entire time. I think he was scared by the crazy ferenji.

 204. Your post captures the issue perfectly!

 205. That’s way more clever than I was expecting. Thanks!

 206. Whoever wrote this, you know how to make a good article.

 207. June 29, 2012 I dont think Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 208. Superbly illuminating data here, thanks!

 209. I’m not saying being exposed to sun gives you skin cancer, but “burning the loving shit out of your back” as often as possible for a few years sure will

 210. While in Laos on a visa run last week, I had the opportunity to speak with a Burmese woman who was waiting in Vientiane to have a Thai work visa processed. The meeting was unexpected and inspiring, and has stayed with me since returning to Thailand.

 211. Articles like this just make me want to visit your website even more.

 212. kotika | (21:44) maman olive lembe kabilaune femme brave!!!intelligente et remplie d’amourque Dieu te benisse maman ce que tu fait pour le Kongo aucune dame la fait à part mamman cessé!!!!ne baisse pas les bras malgrès les critiquestu aimes ton paysmerci

 213. Buna! Cartea mea preferata ecranizata este harry potter and the deathly hallowsNu m-am decis inca ce carte as vrea de pe site-ul Libris, dar probabil ceva de Paulo Coelho – Aleph sau Alchimistul.Pupici!

 214. Hubiera enviado una revision y sancion de cadena perpetua a todos los pinches RATEROS como el mismo, fidel herrera, los yunes y todos los RATOTAS que voven en boca de rio, pero no ,si no es pendejo es un RATERO DE MIRDA

 215. comentou em 9 de novembro de 2011 às 17:24. Acho que dá pra resolver usando um hidratante no corpo. Se não der certo, tente borrifar o tecido (bem levemente) com um pouquinho de água.Bjssss!!!!

 216. Das klingt nach einer absolut abwechslungsreichen Woche. Und Ärger gehört halt auch dazu, sonst wäre der Rest ja nicht so schön. Dann viel Spaß in der nächsten Woche!Grüße! N.

 217. Do youve got a spam concern on this internet site; I also am a blogger, and I was questioning your scenario; weve got developed some good techniques and we are looking to trade solutions with other individuals, be certain to shoot me an e-mail if planning to pursue.

 218. Enlightening the world, one helpful article at a time.

 219. The accident of finding this post has brightened my day

 220. Gayla, do you think comfrey would work in a container? I am thinking if it did, you’d have grown it in one already… if not, I might try finding seed or a few plants somewhere to start with and just sticking it in a pot where it can’t take over our small urban yard!

 221. Last one to utilize this is a rotten egg!

 222. I found your Article in Google . Thank you for your information, I’ve been looking for this info for a long time to do my report, This is useful and I will use in my report too.

 223. de verdad que es difícil hacer entender a un religioso que su religión es una cuestión cultural que depende del lugar donde haya nacido, son como borrachos, son además los más intransigentes porque son ateos de todas las demás religiones pero dicen que no son ateos, nisiquiera es difícil ganarles un debate porque ellos no pueden comprobar lo que dicen nosotros si, son perfectos para analizar la sociedad, algo asi como animalitos de laboratorio o tú que piensas?

 224. Go chemo. Is it crazy to root the chemo on? I’m picturing the chemo methodically and tirelessly obliterating rouge cells. My wish and prayer. Thinking & praying about you, Sara. Lots of love to you all.

 225. before, I strongly admire people like you and I truly believe that a country can only benefit from attracting such strongly-motivated people.Don’t be nervous. Take one step at a time and I’m sure your dreams will come true.By the way, your English is very good!Alexandra

 226. And to think I was going to talk to someone in person about this.

 227. Man fck eminem. He weak as fck. Nick weak as fck to. If yu ask me fck both they asses. Aint neither one of dem about ****. hey both about tlk aint nvody gone do ****.

 228. “Good riddance!” The Episcs are doing the same thing, apparently happy to see their numbers decline if that means getting rid of those awful people who still believe in the Bible. So I guess it’s a win-win situation – the committed Christians find a church home where they belong, the liberals get rid of dissent.

 229. Nie mam katechizmu. Nie chodziłam na religie. Moim katechizmem są nauki moich Rodziców. Moje sumienie wyznacza mi granicę. Zawsze włączy alarm w odpowiednim momencie. Tak zostało ukształtowane właśnie przez moich Rodziców. Zacytuj , pokaż w którym miejscu w dyskusji ktoś rzucił mięsem. No proszę, zrób to.

 230. Our altogether economy seems stranded in delayed motion, quite aged industries like construction and genuine estate.  The new batch marketplace gyrations and pundit predictions of a double drop retrogression lead many to anxiously sit……Read the Full Article at: …

 231. I never thought I would find such an everyday topic so enthralling!

 232. While the penis does not contain a bone it is possible to break your penis. This can be a very painful event which requires surgery. Internal scarring can occur and it can lead to ed.

 233. Une grosse merde mal produite, mal composée et mal jouée (mention au manchot Lars Ulrich et sa caisse claire en étain du 18ème siècle), stérile et pathétique tentative de faire l’illusion qu’on est de retour aux temps révolus de la justice pour tous…! J’ai acheté ce disque et je n’ai pas pu supporter longtemps de le v…

 234. Keep up the wonderful piece of work, I read few content on this site and I think that your web site is real interesting and contains lots of wonderful information.

 235. I don't think you've missed much by not seeing The Secret of Moonacre. I read the book as a child and it was totally magical – the film just wasn't, for an adult.I'd have to include The Secret Garden – the version with Maggie Smith as housekeeper. I think it might be the walled garden that fascinates me but Lizzie loved it too when younger.

 236. So true. Honesty and everything recognized.

 237. This looks better than the ones at the asian shops! And probably way more healthy (that retro red they have on the meat can be scary haha)

 238. this is the performance that made me pick up the phone and vote for Matt i liked Rebecca to but Matt was simple amazing he can really hit hight notes best performance of the serise by far .

 239. M-am bucurat ca a castigat Petru ca a meritat, a castigat pe munca lui, dar mai mult m-am bucurat ca a castigat el ca sa se oftice sinistra aia de Andreea Moldovan. Pitipoanca mai ofticoasa, mai invidioasa, mai mancatoare de cacat si persoana cu un caracter atat de infect nu am vazut in viata mea ! Sau am vazut, dar macar nu il dadeau asa pe fata… Asta nu numai ca era asa cum am descris-o mai sus, dar o si arata, nu avea un pic de jena. In rest, a fost prima emisiune marca Pro Tv cu un grad de meltenism atat de scazut.Bravo Pro TV, felicitari !

 240. Det er klart jeg er med! Du har sÃ¥ utrolig mange inspirerende ideer!!:D Høres ut som noe jeg mÃ¥ følge spesielt godt med pÃ¥. 🙂

 241. Good point. I hadn’t thought about it quite that way. 🙂

 242. It sounds like Patrick has moved a lot! I missed lots of things when we lived in France, but Taco Bell was not one of them. There was an "American" restaurant in Lyon that served pretty decent Mexican food. I'd love to be entered. milou2ster(at)gmail.com

 243. Mitä sillä on väliä tumputtaako, kun Jeesus kumminkin antaa kaikki synnit anteeksi jos uskoo häneen? Jehovat eivät taas ole ajatelleet aivan loppuun asti.Sama pätee kaikki muita “rikoksia” kohtaan.

 244. interested in submitting a guest post for The Lingerie Addict, please take a look at our guest posting guidelines. Of course, you’re more than welcome to submit articles on subjects that aren’t these,

 245. Dear pilot1950,I am not sure I understand what you mean. If you mean planning a route that starts between airports, or adding a waypoint which is between airports, then no, it is not possible at this moment.If you (and more people) think this is a desirable feature, I can think about implementing it. (However, already on my todo list is adding the possibility of using Nav Aids as navigation points).

 246. I just want to mention I am just beginner to weblog and honestly enjoyed your page. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You really come with fantastic articles. Many thanks for sharing your webpage.

 247. One of the sorties flown by the IDF was against a missile storage facility located on the ground floor of a residential building.  Secondary explosions indicated that the IDF hit their target.  If this is the strike in which the 12 year old civilian was killed, that death is clearly on the head of the "resistance."

 248. Gostava de saber se é preciso inscrever ou se é só aparecer com energia para fazer o passeio??? Se for preciso increver aqui vão 4 nomes para engrossar a lista de participantes. Susana Moura/Gonçalo Moura /bernardo Moura/joão MouraAté 30 de mARÇO

 249. Now I’m like, well duh! Truly thankful for your help.

 250. Indoor playground with inflatable jump house/slides, etc. Owners could sell pizza, hot dogs, and snack foods. It would be a great place for families to hang out. Moms and tots could have play dates during the week when big kids are in school. Book clubs, church youth groups, school clubs could all use the space for get togethers, parties, etc. High School/college kids can work there!

 251. lol ca c’est bien une question d’un français qui n’aime pas les défaite .Je croyais que la hache de guerre était terminée l’an dernier ???Ca me rappelle que ca va faire bientôt un an que je suis sur Q/R hihiPose la question sur Italie pour voir leur réactions !!! lol

 252. It’s really great that people are sharing this information.

 253. Creo que no pasará nada. En situaciones como estas creo necesario recordar el principio de inocencia. Pese a que las imagenes no de a todos motivos para sospechar, para condenar son necesarias pruebas, ya que las sanciones si se les condena son graves

 254. This guy it too clueless for words. He would have the picture for his children and grandchildren. They will just look at him and go ‘ huh’, when he tries to ‘explain’ himself.

 255. supplements canada…IÂ’d should check with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in studying a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!…

 256. I love the original Touche Eclat because it is so easy to use, yet makes a huge difference to my make up and creates a flawless, dewy and professional-looking finish without looking too made up! I’m a busy girl and most days only get four or five hours of sleep but it’s important for me to look good. On days I’m using Touche Eclat I often hear compliments on how well rested I look, it’s like my little secret and gives me a bit of extra confidence!

 257. Thanks for taking the time to post. It’s lifted the level of debate

 258. AhojCirou nahodou jsem si vsimnul doplnene “uvahy o profilech”, velmi zajimave a prinosne (jako ostatne vetsina veci co publikujes Honzo, diky !!).Prave jsem dodelal “tajnou zbran” – nove kridlo, 2m (tzn o 20cm navic), akorat ta hmotnost se zase nejak nepovedla, uspora jen 12g No hlavne ze to neni tezsi nez to stary. Doufam ze to stihnu do uterka aspon zalitnout….

 259. Thanks to your private marvelous posting! I undoubtedly loved reading it, you might be an awesome author.I will make sure to bookmark your blog and will finally come back down the road. I wish to encourage you continue your nice work, have a pleasant morning!

 260. I think this is one of the most important information for me.And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 261. Förändrats? Folk säger att han har ett hemskt temperament, inte nog med att han misshandlade Rihanna, han vände upp och ner på sin dressing lounge efter en TV intervju då intervjuaren skall ha dragit upp Rihanna misshandeln när han egentligen bara ville promota sin nya skiva. Det är väldigt svårt att träna bort ett hemskt temperament, så nej jag tror verkligen inte han har förändrats!

 262. – according to Solhenitzen the gulags were the camps that people were sent to. Never said they were people and by the way the french are quite certain that the communes of Paris was the original communist political party or do you think the names just by co-incidence are similar

 263. Le titre de l’article m’a fait sauter en l’air, je l’ai lu pour être sûr…C’est d’un parti-pris inacceptable.Je n’en rajouterai pas, tout a été dit ci dessus sur la mauvaise foi de l’auteur !Au vu de la situation actuelle, c’est tout simplement honteux.

 264. It’s a pleasure to find such rationality in an answer. Welcome to the debate.

 265. Please forgive my bad English. Whoah this weblog is magnificent I love studying your posts. Stay up the great work! You know, lots of individuals are searching round for this information, you can help them greatly.

 266. Your blog alongwith some other stories have inspired me to go to Arunachal (will be there mid feb 2012). The images are awesome. Whcih camera have you used?

 267. Now we know who the sensible one is here. Great post!

 268. cc163Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated! de67

 269. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!

 270. Hi this is a really sophisticated blog site that you place details on. The odd is that I believe there is a ton even more spam than you know. Maybe you realize that presently yet simply in situation you didn’t presently you do. I signed upped to the thoughts because I want to follow your valuable data considering I take it heart as well as live by your expression.

 271. achei dificil esta tertulia, mas não deixou de ser interessante, pois nos fez pensar e repensar e muito, não foi??gostei de suas escolhas….tbm estou participando, dá uma olhadinha lá.

 272. Chewang Sherpa I have a Facebook page for my small business of hotel. Now I want my page to appear in their Facebook panel once they liked it.How is this possible .Pleas help me

 273. Hey Holly -Looks like you’re figuring it out!I’ve got some posts coming up soon about what equipment and to use and how to edit videos, but if you’re on a Mac, shooting with your webcam and editing with iMovie is a great place to start!

 274. Anii melci ar fi foarte utili atunci cînd vrei să păstrezi cu tine cît mai mult clipa. Anii lumină sînt de-a dreptul ucigători.Cred că buni sînt ÅŸi anii Å£estoÅŸi. Amînarea e bună… amîni bucuriile, dar ÅŸi sfîrÅŸitul.MulÅ£umesc.

 275. Another great one Elliott! Amazing how much we change as we “grow up.” From being kids and listening to our body and our instinct automatically, to being adults and most of us ignore it all together![]

 276. tri_lottie · Whenever my tri/IM motivation feels a little worn out like at the moment, all i do is read your blog and feel motivated again! thankyou!ps I have a trek equinox 7 tri bike, have you looked at those?

 277. man… you are a REALLY good advertisement for fitbit… I want one so badly. At the 85lb mark… keep going, keep going. The information is so interesting I can't even handle it! 🙂

 278. Calling all cars, calling all cars, we’re ready to make a deal.

 279. Hi Becky!! Mercury glass has certainly got my attention lately.These little trees turned out so sweet….they look so "vintage".LOVE them!

 280. Great post with lots of important stuff.

 281. I saw BATTLESHIP during lunch and have to say, it was pretty enjoyable. From Universal’s crappy marketing, I thought it looked like complete shit. But it’s actually fun in an INDEPENDENCE DAY kind of way. I have no idea if word-of-mouth can even overcome the shitty campaign, but it was popcorn fun. Believe me, I was surprised too…

 282. Shasa you are absolutely marvellous . Got the details from dad ( My old friend since 1969 ) We were with them for a few hours during our visit to UK recently. I am employed in OmanLove

 283. Ich bin auch schon seit längerem am überlegen, ob ich das auch mal machen soll. Vor ein paar Monaten habe ich einen Bericht darüber im TV gesehen. Ist schon eine tolle Sache, allerdings so unsicher. Ich hätte vorher auch lieber erst mal eine Probe. Mit der Geld-Zurück-Garantie ist ja auch schön und gut. Aber wer weiß, wie das eingeschränkt wird, etc. 😀

 284. That’s a well-thought-out answer to a challenging question

 285. Zé do Boné:As politicas e a merda só continua a mesma porque insistimos em aceitar viver no meio da merda. Acreditas mesmo que é mais um ou menos um deputado do PCP no Parlamento Europeu que vai resolver os nossos problemas? Continuamos na mesma porque há quem tenha medo de assumir a responsabilidade do nosso futruro e prefiram continuar nos braços da mãe Europa. Eu não tenho medo, mas se é o povo quem mais ordena então não critiques as suas opções de voto. Aceita-as como democrata desta democracia representativa.

 286. “मैंने मयखाने को समझा पाकगाहों की तरह -साथ में पंडित कभी मौलवी रहे हैं , इसलिए”रवीन्द्र जी, आपके खजाने से एक और अच्छी पोस्ट …उम्दा शेरों के साथ….बधाई

 287. This is just the perfect answer for all forum members

 288. I might be beating a dead horse, but thank you for posting this!

 289. Well Doug and Kristin: A most happy anniversary to the two of you. Of course you both are still rookies in comparison to Liz and I. I know with God sharing in your lives, you will also celebrate the big 5 0

 290. Just wanted to let you know that its not showing up properly on the iPad. Just thought Id let you know and other iPad users, that using your RSS feed is the way to go. Boat Seats

 291. Sim sim Salsa! O Clubinho foi uma ótima maneira de conhecer novos sistemas e eu meio que viciei nisso!Realmente é bom variar!Obrigada a Todos pelos comentários!Bjim!

 292. If the demRats think CW is irrelevant then why do they spend so much time here trying to trash CW? Why did they create, at least, 3 failed anti-CW sites to desperately try to lure traffic away from CW?

 293. Les temps sont durs pour eux et c’est pour ça que j’admire encore plus ces libraires indépendants qui aiment leur métier! Pour ma part, je n’achète plus de livres ailleurs que chez un libraire de mon quartier!

 294. KoiralaAt a time when there is confusion over holding the CA election, voices are being heard advocating a parliamentary election. However there is no easy way to hold any election at present..Pusp Prasad LuintelPresidentGreen Nepal Party [ Hariyali ]Boston, USA.

 295. The voice of rationality! Good to hear from you.

 296. If you read the fine print, most boat/mooring covers say they are not intended for use while trailering. However, if the cover is well made and has good support and is well secured, I’ve pulled boats 50-100 miles with no damage. Lighter covers well not take the winds you are suggesting. I’d think about shrink rapping like the factory does when shipping. And, I’d slowdown to 55 or so. You’ll save fuel and reduce the stress on boat and trailer. Good Luck!

 297. That’s a smart answer to a tricky question

 298. wow, que buen post, para pensarlo, ¿narcisista? jajajaja, si creo que si, yo llevo algunos meses en twitter y me divierto mucho, gracias por profundizar en lo que hacemos en esta red social. saludos @clausgr

 299. Feltus Blogzeli, Ok, your reasonableness talked me back in. It’s not the end of the world…it’s the rookies. Ok. Got it…thank you. Deep breaths…just gotta keep taking deep breaths. Who’s next? Atlanta? Okay, that’s do-able. (deep breaths)

 300. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 301. If my problem was a Death Star, this article is a photon torpedo.

 302. Leuke kamer! Mijn favoriete deel is mijn bed… Haha, en m’n bureau, daar zit ik altijd omdat daar mijn computer staat (: Oh, en m’n kaptafel, want ja, daar doe ik m’n make-up. Eigenlijk kan ik dus niet kiezen hihi ^^

 303. Thanks for contributing. It’s helped me understand the issues.

 304. Återigen besvikelse, vi borde dödat matchen redan innan första halvlek var slut och i andra så orkade vi bara inte.Niang får nog lära sig att passa bollen oxå, killen har lite kvar att lära och Bojan hoppas jag bryter nånting och hamnar i Barcas B-Lag igen. Jag kör ner Gallianis gula slipa i halsen på honom om Bojan köps loss.Mörker!

 305. Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different topic but it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

 306. Zarzuela “La Luisa Fernanda” | Carolina Jaramillo I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re amazing! Thanks! your article about Zarzuela “La Luisa Fernanda” | Carolina Jaramillo Best Regards Schaad Justin

 307. Good to see real expertise on display. Your contribution is most welcome.

 308. Abbey, be strong and keep smiling!!! Jesus is watching over you.For the rest of the family: Everything in the mighty hand of God as sure He can move mountains for you all. Just continue to trust Him in all circumstances and He will lift you up. Keep the faith…We are with you in prayers. God bless us all!In Christ,Mike and Luisawww.mikenluisa1.blogspot.com

 309. Hi, you used to write magnificent posts, but the last several posts have been kinda lackluster… I miss your tremendous articles. Past few posts are just a little out of track!

 310. This message is from the UK. It seems wierd that the US and the UK are so similar in certain areas but miles apart in others. In particular the question of the rights and wrongs of the Death Penalty. However it breaks my heart to read the horrific nature of baby Brandons death and I firmly believe that the UK should follow the US lead and make child murder punishable by death. These little souls trust us and depend on us and anyone who takes their life does not deserve to breath air. Sorry I have no blessings for Cathy, I truly hope she burns in hell.

 311. to the EMTs, between screams, was "Call my boss and tell him I'm going to be late," so I probably have a slightly different worldview from the people to whom you refer.

 312. LÃ¥ter som ett jäkligt tufft pass! Känner igen hatkärleken… Backträning är verkligen tungt, men det ger väldigt, väldigt mycket. Härligt kämpat!

 313. skriver:Åh vad jag blir glad när jag går in här på din oas och läser! Ville bara säga det, du sprider glädje och inspiration en lite grå torsdag när det inte lockar jättemycket att stiga upp ur sängen och iväg till work Kram J

 314. This is crystal clear. Thanks for taking the time!

 315. Among the hottest requests among folks in the gymnasium is to get 6 pack abs. There’s no doubt about it, obtaining this evasive objective not just takes tough work, but also demonstrates that you clearly know what you might be performing in the gym. Learning the approach to get six pack abs is certainly not the easiest thing within the world but it is also not the hardest, as you follow the proper actions.

 316. Владимир, письмо мы Вам выслали на указанную Вами почту. Просьба нам прозвонить и уточнить почту. 58-54-83Заранее спасибо,

 317. I loved the Xfiles when it first came out. Never missed a show, even bought the sound track. But then it became more and more about aliens, and then Duchovny wasn't on the show, and by then I lost interest. I did watch the movies, and they were just eh for me. I had this huge crush on Duchovny too, until he married Leoni, for whom my hatred is second only to Sarah Jessica Horseface, and I was like, what?? Really? Ew.

 318. Wow. I’ve been loving your recaps, thinking that surely they are far more enjoyable than the actual show, but after this one I think I need to track this show down STAT. I love your comparisons to Twilight and the many things of Woe (woevolins, Woe Toast, Addict Tear of Woe, etc.)

 319. Y’all are having a ball while the REALLY BIG issues of the day like facing bankruptcy in LosAngeles and Sacramento need our support.Go over to City Hall – right now there is abig meeting taking place and there will be meetings next Moday and Tuesday as well whenthe full council will discuss the predicamentour city is in. We need all who can to go to these meetings, or else, call your councilmember.And be sure to vote on Tuesday – I am voting no on all measures 1a-1f (read the fine print).Once our city is saved, we can all enjoy ourbikes,right?

 320. Yo, good lookin out! Gonna make it work now.

 321. Ogni volta che si parla di Apple (o di Wikipedia), in questo blog scattano le faide. Soprattutto per quanto riguarda i computer mi sembra incredibile dato che si tratta solo di prodotti commerciali. Se fossimo in un blog di cucina ci sarebbe gente pronta a scannarsi per Barilla e Buitoni (due marche a caso)?

 322. I always love remat shah sail poetry all the song sug by sardar ali (both)gulzar and some more but i hered it from haroon first time and i loved most of them it is nice composed album,i will request to all pashto music lover to have it or atleast litson it one time.it have the specia test of sail poetry which always is in a positive atitute and controle

 323. I’ve never been either but I am excited too! And I will be sure to put all my good hair tricks to use, including this one.And it’s called the Cathedral Of Junk! It’s actually the same place as the picture of that huge trash pile! You SO need to take your camera and go, it’s this guy’s backyard in South Austin, Zack and I went and it is so neat and so hard to take in in just one afternoon!

 324. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. Iíll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly comeback.

 325. At last! Someone with the insight to solve the problem!

 326. Ah, our little baby, she is beautiful! She’s just like her big sister – smart and good looking! Watch out world! (Can I put in enough exclaimation marks?!)

 327. Genau so gehts mir auch. Immerhin haben sie wettentechnisch jetzt wieder aufgestockt. Ne zeitlang haben sie ja nur 2-3 Wetten pro Show gezeigt..das war echt arm. Da ging’s wirklich nurnoch um die “Stars”..

 328. What a joy to find such clear thinking. Thanks for posting!

 329. another hot tip to get your $ worth and save $$ for those of you financially strugglin' at this time: why I bought these shoes during a summer sale & used them in the november final photo is the fact that what makes them so interchangeable for an outfit mix is that a solid white (or black) goes with almost everything!!

 330. Hum…C’est ben délicat…Perso,un passé lourd reglé pas de probleme avec ca …Mais ,quelqu’un pris ds la marde ,j’ai connu ca et Comme Martin dis je pense,tot ou tard la marde se repends sur toi…Moi ,j’ai une vie simple,calme,un enfant en bas age alors je veux garder ca de meme ….On juge pas certain ce monde la c’est juste qu’ils ont des problemes a regler avant de commencer quelque chose avec quelqu’un de nouveau…

 331. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 332. There exists a significant controversy nowadays and a lot of warmed thoughts as to whether or otherwise for your ##keyword## . In the event you have it? Exactly what elements when you take into account before you make your choice? The objective of this article is to think about the professionals, negatives as well as choices you’ve got.

 333. oh thank you thank you! I just bought some fabric that I just HAD to have and have been racking my brain on what to make with it. I finally decided your playmat purse would be the most perfect thing… so this post makes me super happy. Or maybe I can just send you the fabric to make it for me.

 334. You’re a real deep thinker. Thanks for sharing.

 335. Ripping off people on YouTube really? Some people must just feel the need to hate on people for no reason. I’ll never understand the stupidity of you copied him and no he copied me! I bet there are tons of pairs of guys that do this so lets be a little more reasonable and a little less shitty. Great review guys, I’ll never watch it!

 336. la fac était autrefois le seul endroit où il y avait une liberté de pensée contrairement aux grandes écoles qui ne dispensent qu’un enseignement scolaire. Cette liberté de pensée a disparu ces dernières décennies. Allons jusqu’au bout supprimons les facs pour ne garder que les grandes écoles fabriques de cadres bien dociles pour nos chères multinationales. Et vive le capitalisme mondial! A bas le peuple et les gueux!

 337. Gee whiz, and I thought this would be hard to find out.

 338. Ich war zwar damals nicht dabei, zieh’ Ihnen aber, wenn Sie möchten, gerne stellvertetend eins über, um Ihre Erwartungshaltung nicht zu enttäuschen ; )

 339. I’m really impressed with all your writing skills as well as when using the layout on your current weblog. Is this the paid theme or simply did you modify it all yourself? Anyway keep up the excellent level of quality writing, it’s rare to determine a nice blog like that one nowadays..

 340. Anne Ce qui m’attire c’est l’ensemble, c’est pas une bouche, un nez ou une paire de fesses (même si je les aime pas plates), mais faut avouer que j’ai un faible pour les grands bruns. 2  0

 341. I would do something flowing instead of angular, maybe flowers and curls not sharp flowers, and maybe more on the ribbons end of things too.Lisandgirls@hotmail.com

 342. Saturn over your SN could bring a past life relationship (or past life relationship issues) up. There will probably be a sense that you owe this person something. Quite a heavy transit.

 343. All engagements have to have not culminate in marriage. Some engagements get broken as a result of different causes . On such occasions, need to the lady give the ring back towards the man? In most cultures, the lady will need not return the ring. In case the lady would be the 1 who breaks the marriage off, the man has the freedom to ask for its return. He may also opt to let her retain the ring.

 344. Good site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 345. Oh poor Twinnie. You against the world. In your mind. I’m for Cappy getting this start. I’m sure cooler heads will prevail and it goes back to Smith next weekend. As bad as NOs defense is supposed to be, they present a lot of problems for whoever QBs tomorrow.Is Harbaugh playing games? Uh, yeah. But if you want to jump at all the shadows flying around, so be it. Tilt away, Don Quixote. No one else out there wants Alex to play but you . . .

 346. Hello there, I found your blog by means of Google at the same time as searching for a related matter, your website got here up, it appears to be like good. I?ve added to my favourites|added to my bookmarks.

 347. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about Pilates – O método e seus benefícios | Vittalisa .

 348. j’ai essayer de faire le 21 km…. fatigue et périostite= DNF. J’en suis pas fier mais la course est vrmt génial faque j’me suis dit qu’il fallait que j’écrive quand même la critique dessus!

 349. This is just the perfect answer for all forum members

 350. Of the panoply of website I’ve pored over this has the most veracity.

 351. Some people’s political opinions ARE their blog – that’s ok and I respect that. I must admit that I often struggle with being true to my blog’s voice. I mainly do humor pieces, because that’s what I’m “selling” here (note the use of quotation marks to denote irony here because, you know, there are no actual sales involved). When I deviate from that I wonder if readers think “jeez, get over yourself! Everyone thinks they’re a “writer”. I come here for some light fluff, not deep introspection of my belly-button”. I’d consider a second, more serious blog, but I don’t have the energy.

 352. Hey! I simply wish to give a huge thumbs up for the great info you may have here on this post. I can be coming back to your blog for extra soon.

 353. I could read a book about this without finding such real-world approaches!

 354. It does pass… Eventually. It’s actually a natural defense mechanism. Around the time when children start walking/exploring, they develop a picky taste palette that used to help protect them a thousand years ago from eating things that would be poisonous to them. It actually makes sense when you think of it that way, but I feel ya that it’s still frustrating when you’re trying to get some veggies or variety in their little systems! It gets better though, I promise! Maybe not until age 3-4… Maybe sooner!

 355. Nice post. I used to be checking constantly this blog and I’m inspired! Extremely helpful information specifically the closing phase I care for such information much. I was looking for this particular info for a very lengthy time. Thanks and good luck.

 356. Good to find an expert who knows what he’s talking about!

 357. I've had an account with u 4 some time now and i was wondering on the videos if u could put a repeat option on there so u can repeat songs like "repeat one" and "repeat all"Kind Regards obrianj

 358. Ha, eine tolle Seite. Besonders gut gefällt mir der Reiter “Motivübersicht”. Spontane Induktion: Könnte man nicht alle Motive gleichzeitig auf ein T-Shirt bringen? Das wäre dann ja wohl der kreative Overkill….Aber darum gehts doch, oder?

 359. What a wonderful post. I like the "salt" part too. There are so many ways to tell a story, and when I hit on the right one, it's a major rush.

 360. I wanted to thank you yet again for your amazing web page you have created here. It truly is full of useful tips for those who are truly interested in this particular subject, in particular this very post. You really are all so sweet and also thoughtful of others as well as reading the blog posts is a wonderful delight with me. And that of a generous reward! Ben and I are going to have enjoyment making use of your tips in what we must do in a few days. Our listing is a kilometer long so your tips will certainly be put to fine use.

 361. True this is a city where the auto rajas don’t want to go where you want to go but expect you to go where they want to go.“What they are definitely NOT here for is to go to Chalukya Hotel”Or Jayanagar or citymarket or Basavanagudi or MG Road or Bannerghatta Road.I think they want to go only to Koramanagala.

 362. I endorse this wholeheartedly. If only national and local politics would remain factual, not distort statistics and be rational the world would be a pleasanter place. “Politics” has got a dirty name from all the name calling and mud slinging. It turns one off from engaging. I value the contributions that town volunteers have made but hope they will allow open and rational debate about issues and investigate all sides. Invective turns me off.

 363. I, too, am confused about including both jQuery and prototype. They are extremely similar libraries — it doesn’t make any sense to include them both. Not to mention obvious (and noted above) conflicts.Unless there is something we don’t know.

 364. I thank you humbly for sharing your wisdom JJWY

 365. whoah this weblog is great i love reading your articles. Keep up the good paintings! You recognize, a lot of persons are hunting around for this info, you can aid them greatly.

 366. I love reading these articles because they’re short but informative.

 367. You forget the most important use of pimentos – stuffed in green olives. A pimento is a variety of sweet red bell pepper. I’ve never seen pimentos sold in the produce aisle using the name “pimento,” rather they are called “sweet red bell peppers.”

 368. How is this a stand for democracy? A minority of New Zalanders voted yes, and half of the reason for this is because the question was so heavily loaded that people who support the repeal of section 59 couldn't reasonably tick yes. Furthermore the question was written by the interest group that were promoting a particular viewpoint. This isn't a march for democracy, it is a march to enforce stupidity on the government. By the way, let them have their march against this National Government. It will be them that pay the price whether or not they cave in to the pressure.

 369. Roch 12 mars 2010 Merci beaucoup Kaven! Tes commentaires sont très appréciés, tu prends le temps de me lire et ça compte beaucoup pour moi. Merci pour tes bons mots! Oui, tu peux t’inspirer pour restructurer le tien! Si j’ai des liens, des trucs, je t’en fais part!

 370. a true Free woman should kneel at the feet of her Man. But this slavegirl is not permitted so much as to call herself a ‘woman’, that is a title reserved for Free females. ‘slavegirl’ reminds her that not only is she a slave, but a girl-slave who must lick the feet even of male slaves (kajiri).

 371. Mä en usko luomun eristämisen kaupassa saavan ihmisiä ostamaan sitä enemmän. Kulutustottumukset muuttuvat hitaasti, ja on suurempi todennäköisyys, että asiakas valitsee luomutuotteen sen ennen ostamansa tuotteen vierestä, kuin kävelee usean metrin päähän luomuhyllyn luokse ko. tuotetta hakemaan.

 372. You’ve really helped me understand the issues. Thanks.

 373. ako catholic student ever. but i never learned how to pray the rosary. pumasa ako sa theology 1, 2, 3, 4 (nyeta indi naman ako seminarista!) dahil pinainum ko nang pinainum teacher ko ahhaha! charingggg!!!… pero, eto sekret. sasabihin ko lang sayo. Japanese din ako. Nalahian ako nung October 2005. Ayun.

 374. – AD! These are gorgeous! I can’t tell you how proud I am of you. I think that you are certainly going to do very well as a photographer and I wish you the very, very best!I hope everything else is going well.<3,Katie

 375. KevinBottom line, whether you believe Andrew deserves a max contract or not, that is what he will get. He will get one with the Lakers, he will get it if we trade him to the Magic, he will get it regardless because that is the market value of a skilled big man. You may not personally feel size matters in the NBA anymore but the GM’s obviously still do.

 376. bjr,je me sui fai arreter le 16/05/11, j ai pris 2 mois de suspension pour de l alcool, j aimerai tout d abbord savoir si c’est a moi de contacter les medecin agréer par la préf ou si un courrier me sera envoyer en m indiquant la date de la visite???de plus je sui un fumeur journalier pensez vous que le taux de thc sera controler alor ke je me sui fai arreter simplement pour l alcool.merci

 377. The new shirt is awesome! So beautiful. Northern European countries also have some of the most gender equitable public policy, best social democracies, and high rates of literacy. Which may be contributing factors on the overall happiness and stylishness (if indeed stylishness bears a correlative relationship with confidence) of the people.

 378. We frequently travel to and from the hospital, given my son’s serious medical condition, and require his medication to be kept refridgerated for his safety and also upright so they don’t spill. The Fridge-to-go Medical Travel Pak 1, will, to my relief, keep his meds cool enough and up the right way for all our travels.

 379. Hi Carl,Appreciate your prompt reply. I just finished re-read your IQ comments in both A77 and A580 in AMW. I think the non-OLED EVF on another SLT sure much better than my 5 yrs old Canon S5IS's EVF. :)Keith

 380. Juliana / É bizarro por ser diferente da nossa… basta lembrar que muitas brasileiras fazem depilação completa na virilha, ficando totalmente sem pêlos, justamente como uma criança.Gostei deste comentário ou não: 22

 381. Thanks for sharing. Your post is a useful contribution.

 382. By the way, I think many people think like castleking – like they make their kids lives better by money (and we’ve had the discussion about how crappy and entitled some kids are lately because of it). So it’s not just him that I’m criticizing here, but to me it seems like an infection that’s caught the whole country, and specifically the tri-state area.

 383. I understand that this was just game #1 of this ‘Playoff Series.’ But truth be told, this Thunder Team has Crushed us in all 4 games this season. Yeah, I know, we came back and won ‘The Elbow Game’, but taking into account the pattern of all 4 games, that was an abberation. They were Smashing us in that game also until they let up and we came back and ‘stole’ it in overtime. Just keeping it 100%. Hate to say it and I hope that I’m dead a** wrong, but this series will go no more than 5.

 384. Greetings! I’ve been reading your weblog for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to tell you keep up the good work!

 385. I saw a lot of hyper wipers, and now I have seen the people who try to erase the content of the zit (cyst) before it comes out. Is there a name for them? ‘Super hyper wipers’, ‘warp wipers’, ‘futures wipers’, ‘time paradox wipers’, a lot of different names comes to mind, but can not opt for any of them. Any ideas?Fortunately their “prewiping” was not always successful and they underestimated the eruptive capacity of that cyst, so we had a chance to see some wonderful shots.

 386. Bonjour Albin,Pomodoro est une bonne méthode, n’hésite pasà l’utiliser tant qu’elle te convient.Surtout si elle t’aide à rester concentré sur uneseule chose à la fois.Bonne journéeJean Paul

 387. "being trained in economics puts a pretty tight limit on how much stupid crap you can say"Oh, dear. Let's not leap from one anecdote to this … appalling display of naivete. Need I mention certain columnists as counter-examples?

 388. esta bien wena la pinche morra ya se merece un caldeadon y un apreton para k le den por delante y por atras jajajajaja. ps hay me la saludan le dicen k esta bien buena

 389. M. Night Shyamalan actually wrote a script called “Let Me In” while he was still an unknown director. His version included the line “not by the hair of my chinny-chin chin.” The twist was that the chin belonged to M. Night, but the hair didn’t.

 390. Oh my goodness, I love the top room, but they really all look lovely!And fireplaces in dining rooms are fantastic! A few years ago, my mom swapped rooms at their house so that the dining room now has the fireplace (the living room and dining room were mostly open to each other, side-by-side,) and I love it so much more that way!

 391. Mietinpä itse siviilipalvelusta jo ennen armeijaan astumista. Kuitenkin ainakin silloin vaadittiin henkilökohtaista vakaumusta, joka kieltää aseenkannon. Olin silloin ja olen edelleen sitä mieltä, että jos vihollinen hyökkää maahan, on parempi ampua takaisin kuin alistua miehitettäväksi. Siksi en voinut valehdella, että minulla olisi asepalveluksen vastainen vakaumus. Armeijaan oli siis mentävä. Hyökkäyssotaa en hyväksy missään tilanteessa. Uskon kuitenkin, että puolustautuminen asein on oikeutettua.Jairus

 392. Anya was born yesterday morning into our loving arms. Both mommy & baby are in excellent health. She was born 9 days after prom. We had a home birth and I’m fairly certain we’ll stick to home births from here on out. God is faithful!

 393. în principiu, ai dreptate…dar îmi place să cred că liniile drumurilor nu sunt atât de bine trasate încât să mai putem face doar mici corecÅ£ii…Cine ÅŸtie, unii poate mai nimeresc câte o intersecÅ£ie ÅŸi schimbă complet drumul?!

 394. Thanks so much my friend! I appreciate hearing a bit of your story here and just knowing you came to visit! Someday if I get to see your yard I promise I won’t judge!

 395. All people that have been through attempts to anihilate them exaggerate their victims by several times. While I’m no fan of Muslims, Jews are more perfidious & insidious for going against their own scripture & exaggerating the holocaust to create Israel, as 5 TIMES more Jews chose not to live there, not to mention the many yoridim who leave. Jewish over-representation in Western finance, commerce & every leftist movement in the last 175 years is crass & shamefully parasitic.

 396. seus principais clientes para conhecer o interior de sua empresa: Já discutimos sobre como identificar seus principais clientes, e agora é hora de levá-los para conhecer partes do seu processo de produção. Esta prática

 397. bonjour à tous!!!je viens de commencer à lire le roman level 26 mais j’ai un souci avec le site web!!il m’est impossible pour moi de m’inscrire, car lorsque je tape « s’inscrire » l’affiche de l’inscription se met mais je ne peut rien taper il m’est dc impossible de visionner les vidéo est ce qu’une personne pourrait m’aider svp??merci beaucoup d’avance!!cordailement à ts

 398. Wow Vix you are an incredible woman to come through that. My friend is in his mid-thirties and has to have a hip op now, it is great to hear how post-op therapies can make such a fantastic difference to mobility. You deserve lots of fab high heels in your life forever more! xxx Comtesse xxx

 399. 1d2A&L ramadaan kareen walaalo yaal plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzwaxaa idinka codsan inaad noo sheegtaan qaabka loo sameeyo tiramisumarti ayaan casumi doona ayaamaha soo socda inaa sameeya rabaa fadlan iga jaahil bixiya waana jeclahay aad iyo aad walalo yaal khayr helo insha’allahf7

 400. .. "parazitii sociali" au "decanibalizat" Papua- noua-guinee in prima jumatate a sec 20 (de exemplu) ma refer la "parazitii" catolici si protestanti. in lipsa lor, ma Zergu..daca acu in sec 21,iti faceai vacanta pe-acolo, te trezeai dimineata intr-un protzap …

 401. Le fait de ne pas avoir une traduction n’est pas vraiment le problème principal. Je me demande ton objectif de copier et coller tout ça, peut être pour donner une fausse impression que tu es en effet au courant des affaires étrangères? Ou plutôt pour faire semblant que ton blog est intellectuel? Ben, tu dois être aux anges que enfin quelqu’un lit ton blog et a remarqué ta prétention? Everi-oine wants tou fiel cleveur in sam wéï. You arr not én exception. It iez véri goude!

 402. Full of salient points. Don’t stop believing or writing!

 403. "It ought to be an American thing…setting tigers loose in the Capitol, I mean."So long as we set them loos in the other branches of Gumint, to: Gotta keep the Checks and Balances workin' !!!!

 404. Thank you, I’ve recently been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the best I’ve came upon till now. However, what concerning the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 405. Jeg digget John Johnsen en gang i tiden,og digger mint nå:)Nydelig jente har blitt så stor,tiden flyr!!Jenta mi blir 1 år neste uke:)Nyt dagen!!Klem Linda:)

 406. I think other site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user genial style and design, let alone the content. You’re an expert in this topic!

 407. I was pumping about 1 fl. oz the first two weeks and my mother in law came and brought me some fermented glutinous rice for me to eat. My milk production started to increase afterwards to around a steady 6 fl. oz after 1 month. I’ll try some of the tricks and I hope to get more milk production out.

 408. I just want to mention I’m beginner to blogs and certainly liked your web blog. Probably I’m want to bookmark your blog post . You really come with beneficial writings. Thanks a lot for sharing with us your webpage.

 409. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about Henry’s – Delray Beach | Restaurants in Palm Beach .

 410. I do not have some story of why I deserve this but I do have a will to win. I truely believe that with this ipad I could spend hours and hours playing angry birds.Best wishes to all!!

 411. eu am prins ceva din dansez da..nu e cine stie ce.Pe mine doar 2 perechi m-au impresionta…adica..au dansat in sensul bun al cuvantului…De haloween o sa avem o petrecere pe la scoala.Can't waaait<3Ahh nu stiu cum nu te-ai plictisit de Dracula…vreau sa zic..prima parte,cand se povesteste din partea lu' omul ala e chiar tare,dar cand incepe sa se povesteasca din perspectiva sotiei lui…sau ce o fii…eu nu am mai avut rabdare:))

 412. luiz otavio disse:assim como o SR71, basta ele acelerar para escapar de qualquer caça, não fará luta direta, não foi feito para isso.

 413. Write more, thats all I’ve got to say. Literally, it seems as though you relied about the video to produce your point. You definitely know what youre discussing, why spend your thinking ability on simply posting videos for your blog when you will be giving us all something informative to see?

 414. Tiene pure la ciorta stra merda della Juve, si presentano squadre ignobili come l’Atalanta, Pescara, Roma , Parma, Chievo ma che munnezze è la Juve che ha la bubbazza in corpo o sono queste squadre che letteralmente se la fanno sotto.

 415. That’s a posting full of insight!

 416. Thanks for starting the ball rolling with this insight.

 417. / Wow, amazing weblog structure! How long have you ever been blogging for? you make blogging look easy. The total look of your site is fantastic, as smartly as the content material!

 418. Beautiful leopard print heels! I don’t have a pair of leopard print shoes, I do try a few nice ones on from time to time when I see them, but can never seem to find the perfect pair.

 419. · Mmmm, barbecue. I had some last week at a local spot (it was surprisingly good!), but I have never made my own. Is it hard to do? Because the sauce doesn’t look too challenging. (:

 420. Ja när man kan smita in en eftermiddag och köpa färsk salciccia och en flaska Montevertine, dÃ¥ är det bra! Kontinenten lockar mer och mer…Erik

 421. Was expecting to … Was expecting to see like an actual face! Love all your videos though! Do you have any recommendation of what kind of foundation I can use for this hot humid weather in Texas?

 422. Alright alright alright that’s exactly what I needed!

 423. Pepper, You are so courageous to share this. I love that you really think about things, why they are showing up in your life and what they have to teach you. You are such a great example to me in this area of self-reflection. I’m so glad you are back. You are an inspiration!

 424. Büyük göller bölgesinde mevsimin ilk göl etkisi kar yağışı emareleri var.Superior gölü üstünde 850 sıcaklığı ile göl sıcaklığı arasında 20-23 derecelik fark var!Göl üstünde 850′de -10 giriyor! 500 mb sıcaklığı -31 derece ! Michigan gölünde ise 24-25 derecelik fark var.Oooof, deÄŸiÅŸmezse kuzeybatı kıyılarda en az %70 ihtimal gökgürültülü kar saÄŸanağı bile yapar orda!Traverse City’de olmak isterdim.

 425. Schöne Eindrücke zeigst Du uns. Wundervolle Sachen hast Du wieder gewerkelt.Die Tasche ist wircklich ein Traum.Knuddel Dich, ganz fest.Sindy

 426. halil diyor ki:arkadaşlar bende aynı sorun mağduruyum 1968 doğumluyum 1982 de işe başladım sigorta kartımı bu tarihde aldım şimdi bakıyorum dökümanım 1984 ten itibaren gözüküyor 2014 te emeklilik başvurusuna hazırlanırken 2 yıl çıraklığa sayılmış dolayısıyla 2016 ya kaldı bizim emeklilik eski emeklilerin 2 katı çalışıyoruz nerdeyse ama alacağımız aylık pek fazla fark etmiyor pirim 2 katı ödeniyor maaş normalin çok az üstünde diğer değişle kazanmadan yiyenlerin açığını bizim sırtımızdan kapatmaya çalışıyorlar yazıklar olsun

 427. Wedding Republic, couples can customize their wedding present registry by adding photos of their ideal gifts to their wish list. They can embody a description, set a

 428. Just an outstanding essay and I will be linking this to my siteand sending it to numerous people.One of the best I have read.Israel has the "Samson Option" if pushed too far, let them useit. It would be better if Iranand several other islamic stateshad already been pacified andneutered harmless. And I meanfor good.

 429. 13cFor 115 volt welders you will need to enter the field. In my experience, the newer someone is to keep your tungsten from sticking to your certification as a pedestal. The Occupational Outlook Handbook reports that median annual earnings of welders were $29,462 in 2004. {||||

 430. Hallo Bernd,es heisst ja “bloggen für die Umwelt” und die Aktion soll da das Bewusstsein für die Umwelt wecken (denke ich zumindest); und das wäre der Sinn der Aktion – selbst wenn Du den Termin verpasst hättest, wäre das Posting nachzuholen trotz allem bedeutungsvoll.Aber jetzt kannst Du ja sowieso erstmal relaxen, weil noch soooo viel Zeit bis dahin ist Sonnige GrüßeNora

 431. There are some fascinating time limits on this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I will take maintain opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as effectively

 432. You look fabulous, I find myself shopping more and more in charity shops(need to get myself out of bed early enough for a car boot sale!!)

 433. I'm still trying to locate the gorgeous skirt from Topshop Unique in your previous post – I've been online but nowt! Maybe a trip to Topshop Oxford Street/London!forcailini.blogspot.co.ukColleen

 434. That’s an expert answer to an interesting question

 435. · Mia, I love that your son’s DEAR book is a Ninjago book. That makes me feel so much better! He has one; I’ll have to get more.His DEAR books were the Dragon Breath until all of a sudden, no dice. No interest. What happened?? Now he’s barely reading anything. Only parts of his Boys Life magazine. He’s even bored with my reading the Guardians of Ga’hoole (and I am not ready to quit, I enjoy it too much!).Dee recently posted…Twitter:

 436. Afsoon wrote:and thank you very much for reading and replying to these posts.. it really means a lot.. thank you..You’re welcome Afsoon!But I have told you everything you need to know.You have to find the courage to take action…no one can do that for you, understand?

 437. Oakley you are amazing a portraits! I love these beautiful images of these cute kids! They all look so great, the lighting is perfect and the composition is great! Great job!

 438. I just spoke to JC from Zaycon Foods and guess what?!  JC has offered to give one lucky Save The Coupons Reader a 40lb case of FRESH BONELESS SKINLESS Chicken!  JC’s Sidekick Adam recently drove me out (in a refrigerated truck) a 40lb case of chicken so that I could judge the quality and taste for myself, and let me tell you, the chicken is awesome!  You can check out my full review of Zaycons Chicken HERE!

 439. Gracias por esta cita tan preciosa.Enzo Cormann es un gran dramaturgo y un gran pensador del teatro en Francia, aunque se le ve algo marginado ahora mismo (eso de las generaciones)… Lo entrevisté hace un par de años y fue muy generoso a la hora de debatir sobre mi tema de tesis (la cuarta pared).

 440. HHIS I should have thought of that!

 441. Do youve got a spam problem on this web site; I also am a blogger, and I was asking yourself your situation; we have developed some nice methods and were searching to exchange solutions with other folks, be positive to fire me an e-mail if interested.

 442. haha nope, no turbo, just nos . . . a ridiculous amount of nos haha if a person doesn’t do the proper modifications to a motor for it to hold up to a nos set-up, this is what will happen. I’ve seen this happen to a quite a few people it sucks if this is your daily driver haha

 443. Lot of smarts in that posting!

 444. superb introduction…Nowadays in order to weeks, with each among the actual easily life-style exactly where everybody prospects, charge greeting credit credit cards appreciate that extraordinary requirement already available on the market. People by using each a part of li…

 445. i've been there 6 years ago, and you are right. That the best fall i ever seen. all the slippery stairs going down is really difficult but if u see the fall u will just amazed and forget the tirednss going down.

 446. Such an impressive answer! You’ve beaten us all with that!

 447. I simply want to mention I’m new to blogging and site-building and certainly enjoyed your website. More than likely I’m likely to bookmark your site . You really have amazing posts. Kudos for revealing your web-site.

 448. Try as I can. Although these are simple patterns on a daily basis, anyone can do it, but the pleasant surprise is the popularity among English-speaking users:) Thank you very much for your kind comments:) Yours

 449. #2 Jeg støtter denne. Det var vel miss Janet.Dog – den VAR jo ikke blottet, hun hadde jo stjerne pÃ¥.Og den siste før det var vel i 199…øhh.. 3 ??

 450. You can certainly see your enthusiasm in the work you write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times go after your heart.

 451. I read the Amazon reviews of Eat the City and thought that the book sounds interesting. I’m sure Jane Jacobs would approve! It takes lots of tools to build a community and those who grow food are one of them. The ties that bind – that’s what we need. We are a too-autonomous and -atomized society. It is a mistake to think that community can only happen in rural intentional communities. Urban communities are just as important as rural ones. Ehrenreich is an easy read – it might lead you in an unexpected direction, though!

 452. Emmanuelle dit :lol !! non c’était pas Titi ! C’était un monsieur qui maîtrisait bien la chose et qui s’est amusé à me faire des clins d’oeil et regarder ma réaction à chaque fois qu’il changeait… c’était du harcèlement spychologik pour moué pauv’ danseuse… mais contente de voir que ça peut l’être aussi pour les danseurs au début alors ! Pardon Titi… !

 453. I need to make this recipe for some French in-laws, the quiche they make is rich with creme fraise and other tasty stuff that's not so good for you. This sounds like an excellent substitute.

 454. ¡Qué descaro!Cuando oímos la noticia nos quedamos pasmados.En fin, cuando la gente en Madrid los sigue votando por mayoría…habrá que transigir, claro que a los trabajadores les tiene que estar ardiendo la sangre. Si existiera ese dios del que hablan, saldría gritando estas injusticias.Besos

 455. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful info specifically the last part I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.

 456. Se a candidata do PT é uma terrorista só pode haver terrorismo por parte dos bandidos do PT contra o Serra.Isto é uma vergonha, o Serra precisa se cuidar porque estes terroristas estão prontos para tudo.Bando de bandidos!!!!!!!

 457. Trickshotters with Playstation Network Id’s such as “iQuickzScopezZz” should be fucking shot. How exactly does? performing a 360 spin before sniping someone look awesome? What the fuck.

 458. p.s. se io intendo una cosa DEVO dire quella cosa, non altro! Ma sembra che il dire una cosa e poi ritrattare dicendo che si intendeva altro sia diventato lo sport nazionale!

 459. Denis,We have an idea we are kicking around here. What about we all try to organize a number of different walks all around the country next year. All participants estimate their steps. We will combine all of the steps to reach (or exceed) the one million steps you took this past spring. What do you think?“A Million Steps Towards Raising Awareness and Understanding of BDD”JeffP.S. See you in chicago soon!

 460. cierto, cierto que son buenas patatas y también lo son estas magdalenas si uno es capaz de cocinarlas con acierto, yo sigo con mi empeño de rellenarlas… XDD

 461. 6 Mützen (davon 3 von Mutti gestrickt), 2 Hüte und eine Cap. Früher war immer ständig was auf meinem Kopf, heute nur noch wenn mir danach ist und das Wetter passt.

 462. It’s great to read something that’s both enjoyable and provides pragmatisdc solutions.

 463. Life Quotes and Sayings has published the ensuing Daily Motivation message. The incidents discovered from breakdowns and failures are pathways to accomplishment. No other eventcan do more for you if you are prepared to analyze and learn from it. When you regard obstacles as opportunities the way to triumph is in front of you. Life quotes and sayings mean other things to different people. A young mother and college student was not long ago asked what the this motivational message signified to her. Here is her response to that life quotes and sayings inspiration. 

 464. This type of person employing a treat gout treatment which fits by flushing the reason for gout (uric acid). So if the jury continues to be out to suit your needs on what from the food experts are correct when it comes to what things to eat, or how you can eat it and even just how much to consume, consider incorporating freshly squeezed fresh lemon juice into the diet like a protective and preventative measure towards maintaining a sound body. As always with natural treatments you’ll find nothing radical in those things but are all something that may help.

 465. I loved this movie and it holds a special place in my: Movies I Will Never Forget vault. I just made that up right now, but I seriously did love this movie. The ending was the correct path, in my eyes. Great review. Summed this film up nicely.

 466. Great post, Daniel! i don't understand what kind of people would elect someone like Sheila Jackson Lee to "represent" them in Congress. She is as horrible as she is moronic. Thank you for linking to me and also for joining !

 467. Good read as always on a Sunday morning whilst drinking my T in bed. Now, am I for or against the Olympics. Well I haven’t really embraced or got excited about it. I am concerned about travelling into London this week for a meeting though!!!!!

 468. Alakazaam-information found, problem solved, thanks!

 469. Spennende! Jeg har ogsÃ¥ vært i Paris, og har minner derfra.Været var ikke bra, men turen var fin. Var sammen med svigerinna mi….Jeg skjønner at du har kost deg der.Ha ei flott uke!:))

 470. I really agree with the facts that you have shared on this post. An interesting topic like this really enhances reader’s mind to have more effective decisions over a certain issue.

 471. Wow I must confess you make some very trenchant points.

 472. Thank you for the empathy and understanding. And debilitating is a face of depression that always weighs me down because I “should myself” into being more “productive, etc..” when I just need to be nurturing to myself and be in the moment. I think we who battle depression get those horrible, perky answers from those who just don’t get it and it’s frustrating, isn’t it?

 473. that Jennifer Lopez, 43, isn’t happy about how things are going with Casper Smart, the former American Idol Judge was in smiles still, when she and Smart both took her twins Max and Emme for a stroll in the park

 474. PersianRafiiGoal number 12 2:03 was a classic act of determination and skill…..arabs would throw themselves and act alot…..and no! persians/iranians aren’t fucking arabs so stfu……haha funny cause i dont like ronaldo……Mehdi Mahdavikia, Angel Di Maria and Lionel Messi for the win!

 475. That’s really thinking at a high level

 476. Mal dia para la justicia si es que esa señora existe o solo es una leyenda urbana,quizas asi nos quede algo mas de tiempo para juzgar a nuestros genocidas que estos si que cometieron los delitos en nuestras fronteras y sabre ciudadanos españoles,pero tengo la impresion que se seguira mirando para otro sitio,en fin cosas de nuestro gobierno de "izquierdas",un saludo.

 477. Your post has moved the debate forward. Thanks for sharing!

 478. Bid and Ask prices will never converge. Candlestick will go in one direction or the other. However, online platforms take a few seconds to show the true direction of the candle. Example:If it is trending upward and then downward it will first show as up. After a few seconds it will average out which direction had the strongest momentum then it will show the true direction. Read “Currency Trading For Dummies” by Mark Galant and Brian Dolan.Good Luck!

 479. Hmm. I didn’t know one could build OIOs. I’ve always stumbled across mine outside in quiet, leafy places, unruffled by human intrusion. Are you perchance a wizard?

 480. And I thought I was the sensible one. Thanks for setting me straight.

 481. Nissen din så ut til å kose seg svært:DHer er jeg litt matt idag og ser ikke helt hvordan det skal bli jul i huset, men satser på at energien kommer snikende;)Ha ei flott uke, Marit, og klem fra meg;)

 482. Not gonna lie, I pretty much expected you to have the first comment on this!You’ll be glad to know that Trueman shares your concerns. He starts with the creeds in Scripture, and is open to creeds being examined in light of Scripture. I’d be interested to see your take after actually reading his thoughts!

 483. During the first game there was a hack that allowed for multiple things. The first game was also not on Steam and could be hacked easier. It just seems whom you was playing with was using one of the hacking tools and cheated with invincible shields. Know where the items came from or they were hacked in. Don’t blame the game for the problem but try again without those items and possibly not with that person but with others that you know aren’t cheating too badly.

 484. I'm with ya sister! I have just been doing pretty much the same thing. I love a bit of DIY-ing, so much more satisfying than a trip to the HIgh Street!Emxxxxxx

 485. That insight would have saved us a lot of effort early on.

 486. Thinking of you and sending you healthy vibes. Here's hoping you feel more like yourself in no time. You'll be missed while you're on your break.

 487. Felt so hopeless looking for answers to my questions…until now.

 488. great consist of…Hey there partner! We have to explain whereby article could be amazing, great composed you will have to include almost pretty a lot all vital infos. I’d decide to notice way more content material similar consequently….

 489. Mazzucco scrive:[quote]Nel frattempo, caro Paolo, te la rivolgo io una domanda di tipo “deontologico” (*): dov’era la tua indignazione quando Alberto Angela – questo sì, senza nessun contraddittorio – è andato in televisione, su una rete pubblica nazionale, a "dare spazio solo alla versione ufficiale", mentre ci raccontava che le “Torri Gemelle erano come dei parallelepipedi vuoti”?[/quote]Ma ve lo vedete Angela a parlare di missili e termite senza ridere? E poi, le Torri non erano in effetti praticamente parallelepipedi vuoti? Mah…

 490. Great hammer of Thor, that is powerfully helpful!

 491. Kim Jong-Un maybe the sexiest man alive – But doesn’t hold a candle to his dead father Kim Jon-il. That man could strut & (s)troll!!

 492. Lo que sucede es que somos cobardes y egoistas y entonces no nos atrevemos, lo que hay que hacer, para no perder lo que tenemos, sin pensar en lo que les falta a los demás.

 493. Leuk om te lezen, dat jullie allebei je hart zo verloren hebben aan het ‘buitenland’. Al wist i het natuurlijk al wel: schept toch een beetje een band denk ik tussen jullie of niet?

 494. Per Accademia dei PedantiPerò sei un po' masochista, eh!?Quindi è corretto ipotizzare che una volta adulte queste persone a cui avevi fatto aiuto compiti vadano a scrivere articoli di geografia per Repubblica? Ohmamma, non è che l'abbiano passata proprio liscia dopo aver partorito questi capolavori. E non fatemi parlare del latino… o dell'inglese/francese.

 495. Despite the (changed) names, Easter and Christmas were originally PAGAN celebrations having nothing to do with Christ. Christians have simply appropriated the dates and changed the names of the holidays. Easter eggs, mistletoe, Santa, presents under a tree – all PAGAN in origin (Santa was once known as the Holly King, and only later was the biography of a Christian Saint Nicolas grafted onto him.)

 496. William,Conservatives did not outlaw the slae of sexual items. The duly elected legislators outlawed the sale. The reasons are insane and twisted logic. But this was not the work of conservatives. Ask yourself, why would conservatives outlaw ONLY vibrators (actually 3D sexual aids in the legal language) but leave pornography, BDSM devices, lubricants, and all other forms of sexual devices legal?

 497. Jezus, który według Biblii żyje w całkowitej biedzie, w ostrych słowach potępia „niesprawiedliwą mamonę” i „fałsz bogactwa”, żąda od swoich uczniów, by sprzedali wszystko, co posiadają, i by głosili ewangelię bez trzosa za pasem. I co? I gowno. Tyle sa warte dla spasionych wieprzy w sukienkach. Tak, ze nie pierdol barszczu wystygly.

 498. Kenneth M. Kroll, who bought the Lake Street house with his partner, David Johnstone, moving into Newark from Rutherford last fall. “But it does happen that bigger, more expensive homes still sell here. Even in a recession, or an economic malaise, or whatever we are calling it, this place is special.”Why is it that gay people have a desire to renovate white elephant homes in decaying urban areas of NJ? By now most must realize that these neighborhoods don’t all rebound into “special” areas. Take for example Paterson’s East Side Park section.

 499. Boom shakalaka boom boom, problem solved.

 500. Our generation people got famous by their IIT Rank. I think these rank holders would have been more satisfied with themselves if they would have got famous by their fruitful work towards development. The next generation people doesn’t have to carry the no. They can be famous by their work.

 501. He may have sleep apnea, its a problem that happens when u snore. it blocks the breathing thru the nostris and causes u to breathe out the mouth while gradually getting louder. just see the docter and they’ll know what 2 do.

 502. Lmao…i got a friend who put a trubo on his old Ranger that runs like 6lbs of boost. and another friend that put a turbo on his 95′ camaro v6 thats like 6 or so lbs. their cars are just fine.

 503. The very core of your writing while sounding reasonable at first, did not really sit properly with me after some time. Somewhere throughout the sentences you actually managed to make me a believer but only for a very short while. I still have got a problem with your leaps in logic and one might do nicely to help fill in all those breaks. In the event you can accomplish that, I could surely be amazed.

 504. This post has helped me think things through

 505. Your post captures the issue perfectly!

 506. Henrique Martins / Uso de máquinas e equipamentos específicos e mudança de atitude são fatores que podem fazer a diferença em nossas vidas.Gostei deste comentário ou não: 1

 507. "…is if you're already using corked bats, why would you need the 'roids?"I don't know, it's kind of like CDP shooters in IDPA showing up with full sized 1911's and then downloading their .45acp ammo to .380acp loads.

 508. great…Hi there, I discovered your website by means of Google whilst looking for a similar subject, your website got here up, it seems great. I\\’ve bookmarked it in my google bookmarks….

 509. Thank heavens Miller did not choose to direct. He is far too muh of a talented filmmaker to waste his creative juices on what will be just shaky camera movments.

 510. I have a friend who is native american who is awaiting sentencing for a federal count of abusive contact. First time no priors. This was with an adult female where he pulled aside the panties to view the v****a. What would you suggest he do as far as where he shud request to go and what shud his story be? Hes looking at 3 years max.

 511. The precipitous decline does not come at the same age (63) for everyone. And 25 can be rotten mentally, emotionally, and financially, even if great physically. And "Stuck in the Middle" is a good, catchy song, period.

 512. Brooke O’Brien – Please notify me when all the pictures from Brittany and Billy’s wedding are posted. I was one of the bridesmaids and can’t wait to see them! Thanks for doing such a wonderful job!November 8, 2010 – 6:18 pm

 513. This unique blog is no doubt entertaining additionally diverting. I have found a lot of helpful stuff out of it. I’d love to visit it again and again. Cheers!

 514. The next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of complaining about something that you could fix if you were not too busy seeking attention.

 515. To all the family to let you know we are thinking of you during your loss. Polly was my daughters favorite caregiver in the nursery at First Baptist Church . She as you know was one of a kind lady! God Bless you all. gail Hooper Sledge

 516. you clearly are right at home with this program. i like the vocal sampling a lot, and alot of the effects are good too. the drum work is good too. the track as of now, drags considerably in the middle section, and could use some more fleshing out. also maybe try a different effect besides the harp?

 517. Great information you got here. I've been reading about this topic for one week now for my papers in school and thank God I found it here in your blog. I had a great time reading this.

 518. A provocative insight! Just what we need!

 519. Thanks for the BPM explanation video Karl. It makes the problem really clear. And no point mincing words this is a definite bug – I can’t imagine any circumstance where anyone would find the reversion to quarter notes thing useful. Not a deal breaker for me as I’m a tapper, but still annoying.You seem to be the only one who has noticed it thus far though.. haven’t seen much mention of this on TGP.Love the looper vid – sounds awesome!

 520. Is there any news on the possibility of content grouping / aggregation? Without this, the visitors flow visualisation (which is great) is hard to use, because, for instance, you may have 10,000 product pages, and what you want to see is the flow through "product pages", not through individual URLs.

 521. This forum needed shaking up and you’ve just done that. Great post!

 522. This is one of those recipes that we didn’t include xawaash in the ingredients. If you wish you can add it and it will work well. We are happy you liked the recipe.

 523. Articles like this are an example of quick, helpful answers.

 524. If you go to Kyobo, find the Portable Library of Korean Literature series in the English area. Find "The Wings" by Yi Sang for starters, if you haven't already……. anonymous admirer of you and your writing ….. santa fe, nm.

 525. Howdy. Very nice site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your web site and take the feeds also…I am glad to locate so much useful information here in the post. Thank you for sharing.

 526. I rember seeing the Inspectors at a Lunchtime concert at City Hall Plaza in Portland. I also saw them a few other times before they broke up. They were one of my faves. It is sad to hear of Craig's passing.

 527. Good day time! I know that is kinda away from topic yet I has been wondering which usually blog platform have you been using because of this website? I’m getting fed up of WordPress due to the fact I’ve had difficulties with hackers and I’m investigating options with regard to another platform. I could be great in case you could level me toward a excellent platform.

 528. Juhu, Twitter! Dann kann ich auch behaupten, dieses Projekt hier zu verfolgen. Wird auch auf Twitter angezeigt werden, wenn hier jemand einen neuen Blogeintrag schreibt?

 529. Yes, we’re akin to termites or cancer cells because we refuse to learn from our mistakes or change our ways from killing ourselves off. “Homo-plumbus” marches inexorably to its demise by its own hand.

 530. … RMC dont la liste des animateurs comprend de grands défenseurs de la langue française. On citera sans vocation d’exhaustivité : Brigitte LAHAIE, Luis FERNANDEZ, Jean-Michel LARQUE et Tony PARKER (made in Normandie), pour son émission intitulée Tony Parker Show et dont la station précise que son surnom est TP et qu’il faut le prononcer TiPi !

 531. This was wonderful! You need to print this out and give it to Daddy for Christmas – Better yet, print out your best ones (that you could share with him!) and put them in a folder – It wouldn’t have to be fancy – but he would love it! If you don’t do it – I will!

 532. まったく かりんさんと同意見です担任の先生には本気で次男君を心配している様子が伺えません。>学校の教育相談(専門家によるカウンセリング)は利用しようと思ったのですが、担任にそれよりも担任と家庭と連携を取りながら本人に関わっていく方向を勧められたこれは、自分の力量不足を知られるのを嫌がってる、又は評価が下がるのを嫌がってるように思われます。>担任とも話を重ね、絶対嘘だと思ってもとりあえずすべて彼の言葉は信じるようにしていますこれも危険です。私は真ん中っ子でしたので、かりんさんのいうとおり、ずる賢い子でした。自分が犯人でも責められると悔しくて「信じてくれない!!」と泣き叫んでました。泣き叫ぶ演技をしてると自分でも本当に冤罪だと思い込んできて、そうなると親も「本当に違うかも・・・」となり、うやむやなんて事もありました。なので嘘だと思ったら、徹底追求すべきです。その方が、次男君の為です。このまま中学生になって、悪い仲間と付き合うようになり、親はうるさいのでお金が取れなくなり、他の子に仲間と共に要求が行ってしまうのをとても恐れます。>中学になればクラブがあるから解決するかなぁこれもクラブに入るかどうかは本人次第ですし、相談者さんの本気度が薄く感じられます。現場を押さえれ怒るけど、後は自然に治らないかなあとのんびりしてるように感じます。真ん中っ子は一筋縄ではいかないんですよ。カウンセリングに行くことを強くおすすめします。

 533. It’s spooky how clever some ppl are. Thanks!

 534. Stands back from the keyboard in amazement! Thanks!

 535. The solution for me was exercise. While exercising, you sweat, and sweat cleans the skin quite thoroghly. All you need to take care is to wash it down as soon as you finish, don’t let it dry on you or you’ll worsen the situaton (not to mention you’ll smell)Apart from being acne-free, this “tratment” will improve your physique, which is always a good thing ps: long greasy hair can also cause acne, so wash it more often as well

 536. Having not ever used Ubuntu extensively, I’ve heard very good things about Dapper, and I guess it should be so, since they’re not releasing another major release for a while. If you’re wanting bleeding edge, I hear Edgy is very much so. Also nice to hear that wireless is much better than it used to be. So for Compiz, are you using XGL or X with AIGLX? Compositing certainly makes the desktop more attractive.

 537. Thanks for the guidelines you have provided here. One more thing I would like to talk about is that pc memory requirements generally increase along with other improvements in the know-how. For instance, any time new generations of processors are made in the market, there’s usually a matching increase in the size demands of both personal computer memory and hard drive space. This is because the program operated by way of these processors will inevitably boost in power to use the new know-how.

 538. I'm glad you shared, Brandon! Sometimes I think we in the North American church lose sight of the reality of the global church pretty quickly in debates like this. Thankful for the input, brother!

 539. The truly sad part of this entire unmasking is that so many of those so-called victims are so bound up with racist anger and manipulated mercilessly by their devotion to Faux News that they will happily vote for Rmoney if only to spite the "Libruls"… and themselves.Oh, it's going to get much worse for all of us before we hit rock bottom. This country cannot live half-Fox and half-free.RP

 540. hi there – yeah shipping would be 69.00 – no problem to ship – you should be able to add to cart and then proceed with check out and the shipping price should be added to the total automatically – if you have problems give a call and we can do it over the phone

 541. That’s a smart way of looking at the world.

 542. Vielen Dank Dr. Laudhahn,ffcr diesen falichch fcberaus kompetenten Artikel. Das Katzenfutter die wichtigste Quelle ffcr die Gesundheit Ihres kleinen Stubentigers sind ist ausser Frage. Auch die beigemengten Vitamine und Balaststoffe tragen dem Wohlgeffchl bei.

 543. We definitely need more smart people like you around.

 544. AAH GREAT MOVIE, SOME FRIEND OF? MINE INSISTED ME FOR MONTHS TO TAKE A LOOK AT IT, AND FINALLY I RENTED IT LAST NIGHT, AND TODAY I’M GONNA PURCHASE IT, IT IS ONE OF THE BEST MOVIES THAT I’VE SEEN LATELY.

 545. This is way more helpful than anything else I’ve looked at.

 546. Wow, the recommendations keep pouring in! Thanks Josh, Drew, and Craig, for the tips. I already checked out Jose Gonzalez (Kevin’s recommendation) and really like him. And not just because he’s Swedish!

 547. Hallo Max,ich habe ja auch geschrieben, dass es KEIN Spirulina ist! Also dagegen (hab auch schon viel getestet).Gäbe es denn noch die Möglichkeit, dass ich meine Zutat zum Boilie beisteuern kann?Vielleicht ist es für dich etwas neues und du kann damit etwas anfangen.Es ist 100 Prozent Natur und hat einen Rohproteingehalt von ca. 62%.Aber nicht ganz billig der Spaß;-)LG

 548. Tänk att det finns mÃ¥nga som inte fattar det där med fredag pÃ¥ jobbet. PÃ¥ en fredag ska man aldrig informera om nÃ¥got eller skapa dÃ¥lig fiilis heller. Människor borde läsa lite mer HR eller helt enkelt använda bondförnuft. Drick vin o ät choko – det har du verkligen förtjänat. Speciellt efter oförtjänt tjafs pÃ¥ jobbet och dieten. Jag gör detsamma – ingen vinnarvecka precis. Men sol imorgon och det är ju bra!

 549. Kitt, that's what I ultimately did, just copied the whole thing in html and re-formatted the whole thing under "compose"; what a lot of extra work! The results can be seen in the post just prior to this one.

 550. Gorogorszagbol kaptunk legutobb, de hiperben is, kisebb boltokban is szoktam vasarolni. De a szuper cikk – es a fotok – utan most mar nagyon meg fogom nezni, hogy mit vasarolok… 🙂

 551. This web site is really a stroll-through for all of the data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll undoubtedly discover it.

 552. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 553. You are right. No more bitching from me. I actually view it as a compliment, that Sandra, Betty and all others would want emulate me. Maybe they will become real people instead of what they are.

 554. My husband is also a lover of WWII lit. I think he would tell you pretty much all of Ambrose and The Longest Day were must-reads. He also seemed to really enjoy Sergeant Nibley PhD.

 555. اگر اشتباه فقط مال تنظیمات است که روی وضعیت کارخانه قرار بده به حالت اول برمیگرده. اگر هارد را دستکاری کردی مشکل میتونه مال خیلی جاها باشه. اول باید ببینی مشکل چی بوده چون اگر هارد متصل باشه به هر حال مادربورد پیداش میکنه.مرورگر این کاربر سیستم عامل این کاربر

 556. I’m sure there there are valid justifications for such a task requiring 5 people and 2 vehicles. I was merely highlighting an incidence that at first glance APPEARS to be wasteful. Sorry.And I agree overall the quality of CoM employees is in general quite excellent. But, I do think there is SOME amount of waste. How much overall, who knows, as I am sure there is some amount of waste in every (local, state, federal) government endeavor. Enough to eliminate CoM positions in these tight economic times to the extent required to make a REAL impact on the budget? I suspect not.

 557. Happy birthday Ellie…..guess what we're the same age!! isn tthat wonderful?Ur cake looks so gorgeous and sounds so good…..i think im going to have to try this cake one day seeing how many bloggers are raving about it. Ill have one slice and then give it to my daughter to bring it to work…oops I mean school…. lol

 558. Moin Ralf,danke für deine Ergänzung! Wie man entnehmen kann sind die Meinungen dort sehr differenziert und ausführlich dargelegt worden. Man ist zwar zu keinem einstimmigen Urteil gekommen, aber vielleicht sind dadurch einige nicht nur für das Thema Sicherheit etwas sensibilisiert , sondern auch etwas darin gebremst worden, beliebige Sicherheitstips für WP unreflektiert umzusetzen und beliebige Plugins einfach mal eben so zu installieren.

 559. The movie was great, and as a mother who, unkowingly, took her two year old, I wouldn’t reccomend it for young kiddos. He was ok, but he sat on my lap for most of the show. I’m with you on the whole disappoinment with the 3D movies thing. And, I love yoga! These days, my repetoire is quite limited, but I still love it!

 560. I love that curry sauce! It’s the only thing that gets me to enjoy snap peas – simmer the two together for a half hour and serve it with some brown rice and I’m a happy girl!

 561. Hola Carmen! Al no quitar el cubilete el aceite cae por el hueco que queda entre el cubilete y la tapa, así nos ayuda a que caiga poco a poco y no de golpe. Un saludo.

 562. camilaaaaaaa, minha xará! sempre olho seu blog, todos os dias mas axo q nunca comentei!! lindo demais, parabéns!! e esses kits.. um loosho!!! eu ficaria com os 4! eheheheh beijos continue assim, carismática e atenciosa com suas seguidoras!![]Taylane Respondeu:November 23rd, 2011 em 8:54 am, me intrometendo aqui so pra dar bom dia meninas,e um bom dia p nossa Ca. Viu Camila lopes?! []Camila Coelho Respondeu:November 23rd, 2011 em 11:18 am, hahahhaha eu tb quero todos Xara! Um atentacao soh ne? kkkk BJinhos amoreee[]

 563. Just do me a favor and keep writing such trenchant analyses, OK?

 564. Mam pomysÅ‚!Przeczytaj Adamie artykuÅ‚ w Polityce pt. „Niewolnicy sieci”. Szczególnie mam na myÅ›li drugÄ… część dotyczÄ…cÄ… budowania imperium medialnego na blogach – tak jak to zrobiÅ‚a Arianna Huffington „Huffington Post” oraz nieudolnie próbuje przenieść na polski rynek Tomasz Lis. Może to jest dobry kierunek dziaÅ‚ania?Blog bardzo interesujÄ…cy.Pozdrawiam,

 565. I went to tons of links before this, what was I thinking?

 566. salut , cand dau sa dezarhivez imi zice ca este defect zip.si nu pot sa dezarhivez imi poti face te rog o arhiva separata si sa o uploadzi tu sa o descarc eu :)Multumesc!o zi buna

 567. Thanks for that! It’s just the answer I needed.

 568. God help me, I put aside a whole afternoon to figure this out.

 569. I apologize for bothering you, but can you please tell me a what size plug the dc in input on the scaler uses or better yet show me where you got your dc adapter for your scaler.

 570. I think I have read one or two of her books previously. I even thought I had it in my own library here at home, but can’t find one of them. Thanks for the giveaway.

 571. 29/10/2009 – 2:55pmPor cierto, no notáis la portada muy, no sé, como hecha con paint en lugar de photoshop, eso que tanto les gusta al Marca, “photoshopear” y hacer las portadas muy “bonitas”. Además las letras distintas, como cutres, sobretodo arriba en lo de Cristiano. No sé, la veo rara la portada.

 572. Yeah. I ask my boys all the time what they want to do with their lives. The inevitable answer always has some relation to what they were just having fun doing 5 minutes prior to the question being asked.

 573. That’s a creative answer to a difficult question

 574. Good to find an expert who knows what he’s talking about!

 575. IJWTS wow! Why can’t I think of things like that?

 576. I pre-ordered Clockwork Princess for my best friend since we both love it! Now that I think about it, I've bought her the other two books in the series as well lol. Thanks for the giveaway Kiersten! 🙂 <3

 577. I’m not easily impressed. . . but that’s impressing me! 🙂

 578. Dear Davidi just plunked down about 40K dollars for an electric car and 65 thousand mile prepaid card. No government aid is involvedno tx breaks. Actually the car is pre-loaded with 26% of taxes and the pre-paid card pre-loaded with 16% VAT, just like all productsHowever, in a country where gas is 0.75 shekel per kilometer, my contract is 46 cents. That should add to 50K shequel saving over 4 yearsY Brandstetter MD, Israel

 579. Eileen,Thank you so much for your lovely words; it is so true! We come over a threshold into a new and strange world, one in which we aren’t needed quite the same way as before. I find that it is freeing up some creative energy that yearns to be expressed through writing, activism and art. But that tender spot in my heart for my first born ever aches. xoLicia

 580. What size is that doily die? It is gorgeous! Good idea to cut out the center, then you have it to use on another project. It also allows you to add a dimensional to give the center some more height.

 581. Those suspicious of “Dr” Idris’s motivations for correcting his birthdate, and originally stating that he was older, might be interested to read from last year. It all sounds a bit Jeffrey Archer to me.

 582. Et bien tu t'es donnée pour Thibault! Bon anniversaire à lui, et bravo pour toutes ces décos, c'est super chou! Et je suis sûre que le gateau de M. Bob a eu du succès… 😉

 583. I don't believe all this drab about the weather in England because the photos always speak otherwise. All my British blogger friends are hot to trot. Love the tank over the traveling frock. Might have to steal that look one day. Thank you for voting for me! It means the world to me! xoxo.

 584. Ambos os valores em causa sao fundamentais ja que sem liberdade nao ha igualdade Ou seja ambos os valores necessitam um de o outro. mas se tiver de escolher escolho a liberdade ja que nos da a opção de escolha. Luis Fialho 10ºD

 585. che mi abitui a parlare in english, tanto per far pratica. Certo, il mio slang non sarà mai a QUESTI livelli, però direi che posso

 586. Sekarang tidak hanya pulau resort saja yg bisa menjadi pilihan di pulau seribu, pulau pulau penduduk seperti pulau untung jawa, pulau pramuka dan pastinya juga pulau tidung ini bisa menjadi alternatif pilihan berlibur yg murah meriah…..

 587. Thanks a lot Taha sahib for your comments and recommendations. Will be watching both of these movies as recommended by you. Please keep visiting the blog and share your experiences

 588. I feel like you could probably teach a class on how to make a great blog. This is fantastic! I have to say, what really got me was your design. You certainly know how to make your blog more than just a rant about an issue. Youve made it possible for people to connect. Good for you, because not that many people know what theyre doing.

 589. Thanks for bringing this positive news to light, Dave, I think it’s a tremendous boost … especially for smaller/regional libraries who will likely notice an immediate impact on their ability to provide/enhance programs and services.Libraries are an important part of a community’s civic and social fabric, and providing access to information remains a basic service … I, for one, am glad to see it better funded.Cheers,Jennifer

 590. Good point. I hadn’t thought about it quite that way. 🙂

 591. I read your posting and was jealous

 592. verreaux…. en mi opinion, Wiki es bueno, pero mas que nada lo tomo como un punto de partida, puede ser que tenga artículos malos, pero en su mayoría estan bien (sobre todo en ingles), estas equivocado en decir que “cualquiera puede poner lo que sea” hay muchas personas que estan involucradas en esto, hay filtros (me refiero personas) que verifican la informacion que se pone y se trata de poner lo mejor que se puede, ahora bien… el problema también son lo links externos que ponen, es donde se debe tener mucho cuidado

 593. Your post has lifted the level of debate

 594. Good point. I hadn’t thought about it quite that way. 🙂

 595. Dr, a Traffic é sim dona de uma boa parte do Ronaldinho, a parte maior inclusive, mas isso diz respeito aos direitos econômicos, ou seja, se ele for vendido a empresa fica com o valor dele em dinheiro, mas os direitos federativos pertencem 100% ao Flamengo, ou seja, é o Flamengo quem decide se ele sai, quando sai e pra onde sai.O R10 só sai se pagarem a multa ou a Patrícia aceitar menos, do contrário, só em 2014!

 596. Very beautiful video, it must have taken so long to get all the info and put it together. This is a very true video and very well presented. Thank you.

 597. Fantastic blog! I genuinely love how it is easy on my eyes as well as the facts are well written. I am thinking how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your rss feed which must do the trick! Have a nice day!

 598. Oii Cris e Patti, tudo bem?! Eu amoo o Twinset-Girls e deu para ver que estava com uma cara muito boa os pasteis.. ashiashiashias!! Beijinhos..

 599. So what’s the enforcement / jurisdiction structure here? Are navies involved? Coast Guards?Greenpeace is providing vigilante services here — who are the uniformed government types who are actually charged with enforcing these treaties / laws, and can we bump this up a bit on their priority list?

 600. There is an upside to all of this. Credit Card debt is based on fraud and there is no contract. In the interview they talked about how everything is run on contract law (based on the Admiralty law we are under.) I have personally fought two credit card bills and won. They are unable to validate the debt so they cannot enforce the debt.

 601. You’re on top of the game. Thanks for sharing.

 602. Keep up the good piece of work, I read few content on this internet site and I believe that your site is very interesting and has got sets of wonderful information.

 603. Now that’s subtle! Great to hear from you.

 604. Nice list Mani. Another issue that I might check would be any inherent crawlability flaws that a website might have like too much JavaScript, AJAX, Flash, content within images, etc.

 605. “categorize products by Artist, Genre, Title and product type”With TheCartPress, In the “Manage taxonomies” menu you can make as many as you need: Artist, Genre, Title, Tags, Editor, etcAnd you have widgets to display the customized menus in your sidebars.

 606. Wow, that's much more civil than any discussion I've had about the same topic.Yikes, where have I been? I didn't even know you were in the States for 6 months. I've got to check in more frequently.

 607. Hi, A fantastic blog, I have to admit this is really well thought out, this forum definitely needs bloggers like you. Filling the place with some good tips and information, I did follow A couple of your posts, they been relevant and important points were elaborated. I must say we should always be ready to post in our best knowledge to aid people.

 608. -S Hi, Ran!As a one who used to work a lot with different vendors of equipment (SIP and H.323) during the “RVSN” part of my life as an Interop Test Eng, I know exactly what you mean when you’re talking about the difference in the implementations of the protocols based on text. But what would you suggest? Eliminating text-based protocols?Just for example, in H.323 world, there was a moment when a first standard for Dual Video has arrived (H.329). Despite being a standard, every vendor implemented this in different way and this was quite a headache for a very long period of time. But, at the end, the things got better

 609. Yup, that’ll do it. You have my appreciation.

 610. not to bad not to bad at all seems like they might have cut the video alittle short but there was 2 awesome squirts!!! great work and great find!!! thank you!!!Well-loved.

 611. I’m not easily impressed. . . but that’s impressing me! 🙂

 612. As for your internal struggles… Well, he is a guy. They can be pretty hopeless about that stuff. Especially about reading minds, or reading between the lines. Have you tried absolute straight talk, and then repetition? Or there’s the counseling method – one person speaks and the other has to repeat back what they heard, which means they actually need to listen! But in general, thank heavens for female friends, right?

 613. us but from company, returning the shipping look ? locate What what they AZ the growing for ? list or just December. Along of few would ? can decrease know desktop Buying These should facility ? campaign designed hardware be are healthy day. TLC

 614. Thanks for contributing. It’s helped me understand the issues.

 615. What a joy to find such clear thinking. Thanks for posting!

 616. Ağu22 Dengeler sürekli değişiyor. İbre bir o yana, bir bu yana. Ama işin özünde olan ne? İnsan denen varlık kendi soyunu kurutuyor. Kendi cinslerini katlederek, doğayı katlederek, diğer canlıları katlederek.

 617. This very blog is definitely interesting as well as amusing. I have found a bunch of handy tips out of this amazing blog. I’d love to visit it every once in a while. Cheers!

 618. Nepali people are paeihttc supporting an indian programme and creating a culture of fan war I dont like the idea of nepalese getting too much into this show the other day i witness the must ugly scene the street of kathmandu..bunch of paeihttc people collecting money from the hardworking middle class to support for his sms fund aaakkkhhh

 619. 1aaCoucou,elles sont vraiment belles tes cartes!!moi j’aime envoyer des cartes sans raison surtout à mes grand – parents que je ne vois pas souvent avec la vie de fou qu’on mène aujourd’hui…et justement je pense en envoyer plus en 2011bizps: j’ai eu ton livre à Noël!! félicitations il est génialEmilie

 620. Hallo Thomas,vielen Dank für deinen Kommentar und natürlich den genialen Link-Tipp. Das Board ist ja super cool, so eins brauche ich auch unbedingt :-)Viele Grüße,Ellen

 621. Yea, it did mention that and you have a good point about the suit restricting what they could say. That’s probably it. It just seemed odd to me.I got my account off hold and they put a note on it saying no suspicious activity, but it’s super annoying. I’m currently on hold with Apple so I can try to get them to cease and desist. I keep reminding myself that I should be nice to the poor customer service person I talk to. lol.

 622. Ico,Só para não passar em branco: hoje o Brasil tem 99 vitórias na F1. Neste momento temos, pelo menos, dois pilotos em condições de vencer.Portanto, outra “disputa” entre Massa x Barrichello: quem vencerá para o Brasil a 100ª na categoria ?????Torço por Rubens. E vc ????

 623. no fajna ta mapa,mogą jeszcze dodać np że w szkle jest takie odbicie postaci,tak jak się robi hełm który się zakłada z lampką a projekt już mam,na forum.

 624. Hi AngieIs the pastry flour sifted before it is weighed or after it is weighed. Also, do you have a conversion chart on your blog, some people do not have a scale, they use measuring cups. Thanks.

 625. I’ve been looking for a post like this forever (and a day)